З цілеспрямованістю, властивою самураям, японці наполегливо вимагають від Москви повернення «північних територій» — чотирьох південнокурильських островів Кунашир, Шикотан, Ітуруп і Хабомаї. Напередодні Дня Росії нижня палата японського парламенту одностайно ухвалила законопроект, що доповнює закон «Про спеціальні заходи, які форсують вирішення проблеми північних територій», прийнятий 1982 року. Найголовніше в ньому — підтвердження права Японії на ці острови: їх визнано невід’ємною частиною Країни вранішнього сонця. У тексті також ідеться, що Токіо докладе всіх можливих зусиль для якнайшвидшого повернення «північних територій».
Серед способів досягнення цієї мети — подальший розвиток безвізових обмінів із росіянами — жителями островів, а також активний розвиток «руху за повернення північних територій». Також у законопроекті передбачено, що колишні жителі Курил, котрі мешкають зараз у Японії, зможуть відвідувати острови, на яких залишилися могили їхніх родичів. Місцеві політики впевнені: цей документ, поданий для затвердження у верхню палату парламенту, набуде юридичної чинності ще протягом нинішньої парламентської сесії, яка завершується 28 липня.
У японському суспільстві також простежується консенсус щодо «північних територій». Там вважають незаконною окупацію Росією Південних Курил. І цю позицію у травні публічно висловив прем’єр-міністр Японії Таро Асо, чим викликав обурену реакцію російського президента. Адже в Москві дотримуються іншої думки: Південні Курили відійшли Радянському Союзу, а потім і Росії за підсумками Другої світової війни. Тепер це російські території, і про їх повернення не може бути й мови.
Але юристи-міжнародники стверджують: у жодному з міжнародно-правових документів — ні у двосторонніх японо-російських, ні в багатосторонніх — не зафіксовано, що острови Кунашир, Шикотан, Ітуруп і Хабомаї є частиною Росії. І тому, з погляду міжнародного права, це питання вважається неврегульованим. Невирішеність цієї територіальної проблеми — основна причина того, що між Росією і Японією досі не укладено мирного договору.
Як і слід було очікувати, Москва болісно відреагувала на рішення нижньої палати японського парламенту, яке МЗС Росії назвав прикрим і таким, що не сприяє двосторонньому діалогу. Втім, експерти вважають, що цей законопроект не позначиться на японо-російських відносинах і не вплине істотним чином на статус чотирьох островів, переговори щодо яких можуть тривати ще роки й десятиліття. Російські політології закликають не надавати цьому законопроекту великого значення, оцінюючи його як традиційний передвиборний хід: восени в Японії відбудуться чергові парламентські вибори.
А останнім часом ситуація навколо «північних територій» у японському суспільстві була напруженою. І пов’язано це з появою в тамтешніх ЗМІ інформації про те, що, мовляв, Токіо готовий погодитися на компромісну схему повернення Південних Курил, коли під його юрисдикцію можуть перейти чи то два з половиною острови, чи то три з половиною. Як заявив наприкінці квітня спецпредставник уряду із зовнішньополітичних питань Сіотаро Яті, «не хочеться, щоб чотири північних острови стали каменем, на якому послизнуться японо-російські відносини».
Ці озвучені пропозиції викликали хвилю невдоволення серед японців, де домінує думка, що стосовно Південних Курил неможлива жодна поступка: або Москва повертає всі чотири острови Токіо, або мирний договір між Японією і Росією не буде укладено. Досить пригадати, що ще 1956 року СРСР висловив готовність на знак доброї волі передати Японії Шикотан і Хабомаї після підписання мирного договору за підсумками війни. Проте Токіо відмовився від цього варіанту.
Таро Асо, який під час лютневої зустрічі з Дмитром Медведєвим домовився вести переговори про мирний договір, спираючись на «оригінальні нестандартні підходи», вже у травні відкинув саму можливість компромісного розв’язання територіального спору і заявив, що позиція уряду Японії з питання «північних територій» незмінна. Проте японські політики вирішили перестрахуватися і юридично закріпити положення про те, що Кунашир, Шикотан, Ітуруп і Хабомаї є невід’ємною частиною Японії. (Свого часу Верховна Рада з превентивною метою законодавчо заборонила приватизацію української газотранспортної системи, щоб у майбутньому під час зміни влади нікому таке не спало на думку.) До речі, як вважають японські мас-медіа, одна з цілей цього законопроекту, покликаного «сприяти якнайшвидшому поверненню приналежних Японії чотирьох островів», — зобов’язати прем’єр-міністра і членів його кабінету в майбутніх контактах із російським керівництвом обговорити тему Південних Курил на саміті «великої вісімки» в італійському місті Аквіла.