Конституційний суд Молдови заборонив екс-президенту країни, главі Компартії Володимиру Вороніну балотуватися на новий президентський термін.
Як пояснив журналістам глава КС Дмитро Пулбере, «громадянин Молдови, який виконував обов’язки президента два терміни поспіль і повноваження якого закінчилися, не має права претендувати на цю посаду». Д.Пулбере особливо наголосив, що В.Воронін не може балотуватися в президенти саме на найближчі чотири роки.
Запит до Конституційного суду зробив голова парламентської комісії з питань права, призначень та імунітету Іон Плешка після того, як парламент країни вирішив провести референдум щодо зміни процедури обрання президента. П’ятого вересня громадяни Молдови мають відповісти на запитання, чи хочуть вони обирати главу держави всенародним голосуванням, чи залишать це право депутатам парламенту, як це робилося в період 2001—2009 років. Нагадаємо, що дві спроби нового парламенту обрати президента (10 листопада і 7 грудня 2009 року) завершилися безрезультатно. За Конституцією, обов’язки президента тимчасово виконує спікер парламенту Міхай Гімпу.
Згідно з поправками, нещодавно внесеними до Виборчого кодексу, у Молдові відбудуться прямі президентські вибори, якщо за повернення до цієї схеми на референдумі проголосує більш як половина виборців при явці від третини електорату. Планується, що він відбудеться одночасно з парламентськими виборами 14 листопада 2010 року. Після рішення КС стало ясно, що Володимир Воронін не зможе взяти в них участь. Сам Воронін кваліфікував ухвалене рішення як «публічну демонстрацію політичної паніки» альянсу «За європейську інтеграцію».
Про намір брати участь у президентській гонці раніше оголосив голова Демократичної партії, яка входить до правлячого альянсу, 44-річний Маріан Лупу. Донедавна його вважали єдиним кандидатом на посаду президента від альянсу «За європейську інтеграцію». Але після оприлюднення рішення Конституційного суду про своє бажання балотуватися на посаду президента також заявив молдовський прем’єр-міністр Влад Філат, якого Лупу звинуватив у зраді принципів правлячої коаліції.