ВИРОК ОСТАТОЧНИЙ, ОСКАРЖЕННЮ НЕ ПІДЛЯГАЄ

Поділитися
Воєнна кампанія в Іраку може стати справою найближчих тижнів. Такий прогноз дає більшість америка...

Воєнна кампанія в Іраку може стати справою найближчих тижнів. Такий прогноз дає більшість американських спостерігачів після звіту про хід іракських інспекцій, представлений минулого понеділка Раді Безпеки ООН керівником міжнародної комісії Гансом Бліксом.

Нагадаємо, що, відповідно до вимог резолюції номер 1441, ухваленої 8 листопада минулого року, Ірак повинен був розкрити всю інформацію, що стосується його програм, спрямованих на створення зброї масового знищення, а інспектори через 60 днів після початку інспекцій мали представити звіт про хід перевірок.

На подив багатьох тих, що чекали співчутливої щодо Іраку оцінки ходу інспекцій, глава міжнародної комісії зробив сенсаційне узагальнення: «Навіть сьогодні Ірак не прийняв до кінця вимогу роззброїтися, висунуту йому Радою Безпеки ООН дванадцять років тому після закінчення війни в Перській затоці».

У звіті відзначається, що загалом Багдад співробітничав з інспекторами і надав доступ до всіх об’єктів, на які ті воліли потрапити. Водночас, за словами Блікса, Багдад прийняв лише «букву, але не дух» вимог про роззброєння.

Інспектори, зважаючи на все, не зуміли впіймати Ірак на гарячому — на виробництві зброї масового знищення, але Блікс навів декілька прикладів відвертого порушення Багдадом останньої резолюції ООН. А це, як завжди вважала адміністрація США, повинно потягнути за собою негайне покарання режиму Саддама Хусейна.

Зокрема, наданий Іраком звіт про програми озброєнь на 12 тисячах сторінок, по суті, грунтувався на старих документах і містив низку недоліків. Є в інспекторів й інші претензії до Багдада. Зокрема, Ірак відмовив інспекторам у використанні розвідувального літака У-2 для проведення аерофотозйомки. Останнім часом мали місце випадки погроз на адресу інспекторів і демонстрацій протесту проти їхньої діяльності. Це навряд чи могло відбутися без відома й ініціативи іракського керівництва, яке постійно звинувачує представників ООН у шпигунстві.

Крім того, Ірак нічого не може відповісти на запитання про долю безслідно зниклих шести з половиною тисяч хімічних снарядів. Іракці стверджують, що виготовлені обсяги нервово-паралітичного газу VX так і не було передано армії, проте інформація, якою володіють інспектори, суперечить цьому твердженню. Крім того, іракські представники не змогли виразно пояснити долю запасів вірусу сибірки, що їх, стверджує Багдад, було цілком знищено. Проте в інспекторів є дані, що бактеріологічної зброї було виготовлено більше, ніж було заявлено, і частина її могла уникнути знищення.

Стало відомо також, що Ірак закупив за кордоном ряд товарів, імпорт яких заборонено режимом санкцій. Зокрема у грудні минулого року закуплено 300 реактивних двигунів. Останні можуть бути використані для виробництва ракет.

Нарешті, іракське керівництво відмовило інспекторам у проведенні розмов віч-на-віч з одинадцятьма вченими, а в будинку одного з учених було виявлено документи, що стосуються ядерної програми.

Перелік цих претензій означає, що несподівано для Вашингтона, який чекав набагато поміркованішої оцінки дій Іраку обережним дипломатом, Ганс Блікс у кількох принципових пунктах цілком зійшовся зі Сполученими Штатами. І якщо до появи звіту інспекторів ООН у когось ще могли зберігатися ілюзії щодо можливості мирного роззброєння іракського режиму, то висновки Блікса дають Вашингтону серйозні аргументи на користь того, що застосування сили залишається єдиним засобом позбутися іракської зброї масового знищення. І справді, якщо навіть в екстремальних умовах, під неймовірним тиском, Багдад продовжує приховувати від інспекторів гранично важливу інформацію, не залишається ніяких надій на те, що інспекції колись завершаться успіхом.

При цьому перша реакція Вашингтона на сенсаційні висновки інспекторів була цілком стриманою — ніяких тріумфальних заяв. Держсекретар Колін Пауелл повідомив, що найближчим часом США проведуть широкі консультації із союзниками й колегами за Радою Безпеки ООН, і рішення про подальші дії прийматимуться тільки після цих обговорень.

Водночас Пауелл заявив, що час, відпущений Іраку, аби той позбувся зброї масового знищення, «швидко добігає кінця» і Багдад не потребує додаткового часу для роззброєння. Ще різкіша реакція на представлену в понеділок доповідь керівника групи інспекторів в Іраку містилася в щорічному зверненні президента США до американського Конгресу.

У своєму виступі Дж.Буш не назвав жодного нового факту, пов’язаного з порушеннями Іраком вимог оонівських резолюцій, але пообіцяв, що незабаром держсекретар США представить Раді Безпеки ООН нові докази ігнорування Багдадом узятих на себе зобов’язань. Він знову закликав країни світу створити коаліцію з роззброєння багдадського режиму, якщо той відмовиться підкоритися волі міжнародного співтовариства. Саддам, за словами Буша, нехтує думкою ООН, і замість виконання резолюцій цієї організації грає з інспекторами в кицьки-мишки. Президент США серйозно побоюється, що Ірак може таємно передати зброю масового знищення терористам або допомогти їм створити власну зброю.

Буш сказав: якщо його країна буде змушена перейти до активних дій, то американські збройні сили воюватимуть «на повну силу». Завершив він промову зверненням до військових, закликавши їх до рішучості, стійкості й віри в Америку. Фактично Буш дав зрозуміти, що рішення про удар по Іраку прийнято, і Сполучені Штати повинні готуватися до війни.

І хоча Білий дім поки що не визначився з тим, як реагувати на інформацію в доповіді Блікса, американські експерти переконані, що відповідне рішення може з’явитися вже на початку наступного тижня. Зокрема, Джордж Буш заявив про намір ініціювати засідання Ради Безпеки 5 лютого, аби знову розглянути іракське питання.

Під час цього засідання американська адміністрація підкріпить свої обвинувачення на адресу Іраку демонструванням супутникових знімків, які свідчать, що Багдад приховував і перевозив із місця на місце заборонені озброєння. При цьому, за деякими даними, іноді іракська влада робила це буквально за кілька годин до прибуття інспекторів ООН на той чи інший об’єкт. Крім того, Вашингтон має намір оприлюднити дані розвідки, які можуть підтвердити зв’язок Іраку з «Аль-Каїдою».

А загалом послідовність дій Вашингтона буде тепер визначатися часом, необхідним для дислокації в регіоні сил, достатніх для ведення кампанії в Іраку. А на це піде ще чотири-п’ять тижнів. На думку аналітиків, бойові дії почнуться не раніше середини березня. Не виключено, що перед тим, як у районі майбутніх бойових дій буде зосереджено значні сили США та Британії, Вашингтон і Лондон можуть розпочати повітряну кампанію.

Американські та британські військові напевне враховують і той факт, що до березня температура повітря в іракській пустелі почне зростати. У липні й серпні середня температура тут доходить до п’ятдесяти градусів. Військовим буде ще важче, оскільки вести бойові дії їм доведеться в комбінезонах хімзахисту. До того ж, у квітні в Іраку починається період пустельних бур, що ускладнить повітряні операції. Погода почне змінюватися тільки ближче до жовтня. Проте, на думку військових, важкі погодної умови зовсім не означають, що війну доведеться відкласти, просто вести її буде набагато складніше.

Тим часом представники Пентагона оприлюднили окремі моменти свого плану атаки на Багдад. Телекомпанія CBS, посилаючись на таємний план міністерства оборони США, повідомила, що вже за перші дві доби масований удар союзників по Іраку буде настільки руйнівним, що практично цілком підірве спроможність регулярних військ Саддама Хусейна чинити опір. Лише за перші два дні військової операції проти Іраку США планують випустити 800 крилатих ракет.

За планом, що має кодову назву «День «А», протягом першої доби операції з літаків військово-повітряних сил США, а також з американських кораблів і підводних човнів буде запущено 400 крилатих ракет, наступного дня удар такої самої сили буде повторено. Планом «День «А» у рамках першого етапу можливої воєнної операції проти Іраку передбачено, що кожного дня, беручи курс переважно на Багдад, із повним боєзапасом на борту, на завдання вилітатимуть півтори тисячі військових літаків.

Водночас американські спецслужби постараються нейтралізувати особисто Саддама Хусейна. Спеціально сформовані групи зі складу ЦРУ та спецпризначенців уже зараз проводять розвідку в пустелях і в околицях великих іракських міст. Крім того, використовується спеціальна техніка, що дозволяє перехоплювати телефонні дзвінки й переговори за допомогою портативних рацій між Саддамом і представниками вищого іракського керівництва.

Підрозділи, що ведуть пошук, мають дозвіл навіть на фізичну ліквідацію іракського лідера. Річ у тому, що своїм торішнім указом Джордж Буш обійшов заборону на вбивство іноземних лідерів або мирних громадян, введену президентом Фордом. Тепер терористи «Аль-Каїди» не підпадають під цю заборону, оскільки вважаються «ворожими комбатантами».

Зважаючи на все, на сьогоднішній день у світі не залишилося тих, хто досі сумнівався б у тому, що вирок Саддаму та його оточенню вже винесено, залишилося тільки виконати його.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі