Вибори, що потрясли світ

Поділитися
Віктора Януковича можна привітати: він опинився у гідній компанії «великих демократів» сучасності...

Віктора Януковича можна привітати: він опинився у гідній компанії «великих демократів» сучасності. На момент здачі цього номера до друку єдиного кандидата від влади встигли привітати з перемогою президенти таких держав: РФ — Володимир Путін, Бєларусі — Олександр Лукашенко, Казахстану — Нурсултан Назарбаєв, Вірменії — Роберт Кочарян, Узбекистану — Іслам Каримов, Киргизстану — Аскар Акаєв. Із офіційною заявою також виступила прес-секретар МЗС Китаю Жанг Кію. Але особливо Віктору Федоровичу, мабуть, варто пишатися привітанням колишнього президента Югославії Слободана Мілошевича, якому нині Міжнародним кримінальним трибуналом з колишньої Югославії пред’явлені 66 обвинувачень, зокрема у злочині проти людства. Тепер, напевно, варто очікувати поздоровлень від Саддама Хусейна та Кім Чен Іра, оскільки деякі міжнародні спостерігачі, які були присутні на виборах у нашій країні, привселюдно заявили, що результати другого туру президентських виборів в Україні суперечать здоровому глузду і більше нагадують вибори в Північній Кореї або Іраку, ніж десь у Європі.

Насправді ж демократичний світ не визнав офіційних результатів виборів президента України, оголошених ЦВК минулої середи. В багатьох державах планети біля українських диппредставництв проходять масові маніфестації на підтримку українського народу, який рішуче й мужньо відстоює своє право на вибір. Найвідоміші телеканали планети ведуть прямі репортажі з Києва, українським виборам присвячені перші смуги світової преси. А лідери, парламенти, політики та суспільні діячі демократичних держав висловлюють категоричну незгоду з недемократичними та нецивілізованими умовами, в яких проходили вибори президента України, та, отже, з самими їх результатами. Кількість офіційних заяв, що надходять до Києва зі світових столиць, зростає щогодини. Ми наводимо уривки лише деяких із них.

Сполучені Штати не визнають результати виборів, оголошені ЦВК України. «Ми не можемо визнати ці результати легітимними, оскільки вибори не відповідали міжнародним стандартам і звинувачення в шахрайстві не було розглянуто», — заявив секретар держдепу Колін Пауел. Він закликав переглянути результати виборів, у протилежному випадку, за його словами, США запровадять індивідуальні санкції щодо відповідальних за фальсифікацію виборів: «Якщо український уряд не діятиме негайно й відповідально, не уникнути відповідних наслідків для наших відносин».

* * *

Європейський Союз вважає, що оголошені ЦВК результати виборів президента України не відбивають реальне волевиявлення українського народу. Як зазначає Євросоюз, «другий тур президентських виборів минулої неділі відбувся з порушенням міжнародних стандартів демократичних виборів». «Тож не дивно, що результат виборів призвів до глибокого розколу в українському суспільстві», — йдеться в заяві.

У зв’язку з цим Євросоюз «шкодує, що Центральна виборча комісія вирішила оголосити остаточні результати виборів». Крім цього, Європейський Союз закликає всі сторони продовжувати переговори для пошуку рішення ситуації, що склалася, а також утримуватися від будь-яких дій, що можуть призвести до насильства і до подальшого погіршення ситуації.

* * *

Комітет закордонних справ Європейського парламенту наголошує, що президент України, «якого було обрано шляхом порушень, не викликає довіри міжнародного співтовариства, що зашкодить інтересам України». Крім того, Європарламент переконаний, що «вибори в Україні були маніпуляцією і що результат, оголошений ЦВК, було сфальсифіковано, а в такому разі не може бути визнаний».

Європарламент висловлює свою солідарність із народом України, право якого на чесні вільні вибори було порушено, йдеться у заяві комітету закордонних справ. У документі комітету наголошується: Європарламент відкидає звинувачення, особливо з боку російського президента Путіна, в тому, що ЄС і міжнародне співтовариство, підтримуючи вимоги українського народу про чесні вибори, закликають до насильства.

* * *

Канада не визнає результатів виборів президента України, оскільки їх було сфальсифіковано, заявила віце-прем’єр цієї країни Анна МакЛеллан у своєму виступі в канадському парламенті. «Уряд Канади не може визнати, що оголошені Центральною виборчою комісією результати відбивають справжню демократичну волю українського народу. Канада не визнає оголошені остаточні результати», — сказала віце-прем’єр.

* * *

Великобританія приєдналася до США та Канади й відмовилася визнати офіційні результати українських президентських виборів. Про це заявив британський міністр закордонних справ Джек Стро. «Ми справді дуже стурбовані заявою ЦВК про перемогу Януковича. Адже наскільки ми розуміємо і як переконалися спостерігачі Євросоюзу й ОБСЄ, ці вибори проходили з порушеннями», — сказав Дж.Стро. — «Тому ми пильно стежитимемо за цим процесом. Ми, звісно, не погодимося з тим, що це остаточний результат, принаймні доти, доки не буде завершено всі правові процедури».

* * *

Канцлер Німеччини Герхард Шредер у середу висловив надію на мирне розв’язання кризи в Україні й засудив «масові порушення» під час президентських виборів. «Ми всі зацікавлені в тому, щоб ситуація не вийшла з-під контролю. Я хочу, наскільки це можливо, сприяти тому, щоб усе вирішилося мирним шляхом», — заявив пан Шредер.

* * *

Міністр закордонних справ Німеччини Йошка Фішер висловлюється за перевірку результатів виборів в Україні й, у випадку виявлення фальсифікації, не виключає можливості проведення нових виборів. «Існують обгрунтовані сумніви стосовно офіційних результатів другого туру президентських виборів... Політична воля українського народу має виявлятися в результаті виборів. Ми вимагаємо від уряду України переглянути разом з ОБСЄ як процес проведення виборів, так і процес підрахунку голосів, а також внести необхідні поправки. Водночас ми закликаємо всі сторони в Україні до незастосування сили в цьому політичному протистоянні», — йдеться у заяві міністра.

* * *

Північноатлантичний альянс закликав Україну переглянути результати другого туру президентських виборів, заявив генсек НАТО Яап де Хооп Схеффер. Він підкреслив, що альянс стурбований тим, як були проведені вибори в нашій країні. «НАТО має повне право критикувати події в Україні з простої причини — ми маємо з цією країною План дій і щорічний Цільовий план. У цих документах ясно сказано про цінності, важливі для партнерства — вільні та чесні вибори, демократія, верховенство права», — сказав генсек альянсу.

* * *

Верховний представник ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки Хав’єр Солана сказав у виступі перед комітетом із міжнародних відносин Європарламенту, що найближчі дні й тижні будуть вирішальними як для розвитку України, так і для майбутніх відносин Києва та Євросоюзу. Зазначимо, що відразу після оголошення ЦВК України результатів голосування Солана зателефонував Вікторові Януковичу і сказав, що не може його привітати, оскільки результати підрахунку голосів викликають сумніви. Вчора Х.Солана прибув до Києва для переговорів з усіма сторонами політичного процесу в Україні.

* * *

Екс-президент Польщі, лауреат Нобелівської премії миру Лех Валенса заявив, що підтримуватиме боротьбу за демократію в Україні. Він наголосив, що мета його приїзду в Україну — «допомогти в цій складній ситуації знайти правильний розвиток» ситуації, оскільки все життя боровся за ідеали, проголошені в Україні. Пан Валенса зазначив, що «весь цивілізований світ нині говорить про Україну», однак наголосив: ніхто ззовні не повинен втручатися у внутрішні справи цієї країни. Колишній глава польської держави наголосив, що методи, якими ведеться боротьба в Україні, цілком відповідають XXI століттю.

Нагадаємо, що президент Польщі Олександр Квасьнєвський назвав частково сфальсифікованими результати виборів президента України. Вчора О.Квасьнєвський також прибув до Києва. Сейм Польщі закликав Верховну Раду зробити все для перемоги демократії у державі.

* * *

Папа Римський Іоанн Павло II прийняв у середу під час генеральної аудієнції у Ватикані групу прочан, які прибули з України.

Він звернувся до українців і запевнив їх, що останніми днями особливо ретельно молиться «за вашу улюблену батьківщину».

* * *

Генеральний секретар ООН Кофі Аннан висловив стурбованість розвитком ситуації в Україні. Як ідеться в заяві генсека ООН, він закликав дотримуватись принципів демократії і забезпечити виборчий процес, що заслуговує на довіру.

* * *

Колишній держсекретар Сполучених Штатів Мадлен Олбрайт у своєму зверненні до українського народу заявила, що «Україна була, Україна є й Україна буде демократичною». «Нині всі демократичні країни підтримують вас у прагненні захистити невід’ємні права людини — право на вільний вибір і право на чесне врахування свого голосу», — говориться в заяві пані Олбрайт.

* * *

Парламент Грузії приєднався до думки ОБСЄ, Євросоюзу, Ради Європи та демократичних країн, що під час президентських виборів в Україні були масові порушення і фальсифікація результатів голосування. Парламент Грузії виражає категоричний протест у зв’язку з можливим «силовим втручанням іншої держави в політичні процеси, що відбуваються в Україні, й висловлює надію, що агресивні заяви не поширяться далі російської Держдуми».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі