Урок Джека Ма

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Урок Джека Ма © depositphotos/ChinaImages
Як китайська влада провчила засновника бізнес-імперії

Китайський флагман електронної комерції компанія Alibaba потрапила під антимонопольне розслідування Державної адміністрації регулювання ринку. Підвищена увага до Alibaba з боку органів влади збіглася зі зникненням із публічного простору її засновника Джека Ма — одного з найвідоміших китайських бізнесменів. 

Відсутність Джека Ма викликала перші підозри після того, як наприкінці листопада минулого року він не з’явився судити фінал конкурсу «Бізнес-герої Африки», створений за його допомоги для просування африканських підприємців. І, хоча офіційною версією заміни бізнесмена стала «несумісність графіка», його відсутність на публіці більше двох з половиною місяців та призупинення активності в соціальних мережах породили припущення про проблеми з китайською владою після виступу на масштабному економічному форумі Bund у Шанхаї. 

У своїй промові Джек Ма порівняв глобальні фінансові правила з «клубом літніх людей». За його словами, сучасна тенденція у світі не дбає про розвиток, а тяжіє до контролю над ризиками. Це стримує рух країн до інновацій, адже неризикових інновацій у світі не існує. Хороші інновації не бояться регулювання, але бояться «вчорашнього регулювання»: не можна «використовувати спосіб управління залізничним вокзалом для управління аеропортом». Китай може опинитися без здорової фінансової системи, яку потрібно побудувати, не турбуючись про системні фінансові ризики. Джек Ма закликав банки змінити «менталітет ломбарду», що тисне на підприємців і їхню діяльність, натомість покладатися на розвиток кредитної системи. 

Апелюючи до цитат Сі Цзіньпіня у своїй промові перед впливовими політичними та фінансовими елітами, Джек Ма, очевидно, намагався підштовхнути владу країни стати форвардом формування нової фінансової системи у світі, яка «є шляхом у майбутнє, і якщо не ми її зробимо, то це зробить хтось інший». Однак його виступ не здобув належного відгуку, а реакція китайської влади на критику бізнесмена обернулася ударом по його фінансовій імперії. 

Першим потрясінням стало призупинення виходу фінансово-технологічної компанії Ant Group на подвійний лістинг у Шанхаї та Гонконзі (рекордне первинне розміщення акцій на суму 37 млрд дол. США, яке мало стати найбільшим у світі) за два дні до того, як він мав відбутися. Натомість регулятори заявили про початок перевірки компанії та зустріч із її представниками, щоби «спрямувати на здійснення фінансового нагляду, добросовісної конкуренції і захисту законних прав та інтересів споживачів». 

Компанія Ant Group — підрозділ технологічного гіганта Alibaba — розпочала свою діяльність як платіжна система для платформи електронної комерції Taobao, відтоді розширила послуги на страхову й інвестиційну діяльність. Останніми роками вона відіграє важливу роль у мікрокредитуванні через платформу Huabei, яка надає споживчі кредити і позики, що фінансуються вітчизняними банками та ринками цінних паперів, забезпечених активами. До речі, кредитний бізнес Ant Group забезпечує одну десяту всіх неіпотечних споживчих кредитів Китаю. 

Однак, за останніми повідомленнями, регуляторні органи наказали компанії повернутися до своєї основної діяльності – постачальника платіжних послуг, а також сформувати план «виправлення» послуг з надання позик, страхування та управління капіталом і якнайшвидше розробити графік його реалізації. Компанії закидають відсутність надійного механізму управління, невідповідність вимогам дотримання нормативів та участь у регуляторному арбітражі. Своєю чергою Ant Group зобов’язалася дотримуватись нормативних вимог, посилити управління та контроль ризиками, а також створити робочу групу для усунення недоліків.

Паралельно наприкінці грудня Державна адміністрація регулювання ринку оголосила про антимонопольне розслідування проти Alibaba Group Holdings Ltd через підозру в монопольній практиці. Компанію, на платформах якої за минулий фінансовий рік здійснили покупки близько 750 мільйонів чоловік, звинувачують у використанні практики ексклюзивних угод, що передбачає обмеження для продавців розміщувати продукцію на інших майданчиках. Таку практику тривалий час використовували й інші технологічні гіганти, тож розпочаті антимонопольні заходи проти Alibaba можуть мати глибокі наслідки і для інших цифрових платформ. 

Потужні інтернет-гіганти стали символом технологічного прогресу країни, тож зростання масштабу їхнього впливу та глибокої інтеграції в життя звичайних людей довго залишалося поза увагою державних органів. Однак тепер Китай узявся за антимонопольний нагляд в інтернет-сфері, що тривалий час розвивалася без втручання з боку влади. 10 листопада Державна адміністрація з регулювання ринку випустила проєкт «Керівних принципів з антимонопольної політики в цифровій економіці», дотримання яких дозволить запобігати і припиняти монополістичну поведінку в онлайн-секторі. Ці принципи відповідають положенням антимонопольного закону Китаю від 2008 року, до якого найближчим часом планується внести поправки, та встановлюють правила поведінки на онлайн-ринку. Глава адміністрації Чжан Гун наголосив, що посилення антимонопольного законодавства визначатиме пріоритети роботи органу на 2021 рік і спрямоване на «запобігання неконтрольованому збільшенню капіталу». 

Примітно, що положення «Керівних принципів» уже стали формальною причиною призупинення запланованого лістингу Ant Group через попередження регулятивних органів, що її бізнес з онлайн-кредитування підлягає жорсткішому контролю з боку уряду (зокрема йдеться про нові вимоги, згідно з якими фінансування банків не повинно перевищувати загальних чистих активів мікрофінансової компанії). Однак інші пункти, спрямовані на посилення контролю над інтернет-платформами, безпосередньо вплинуть на діяльність великих компаній, які працюють в Інтернеті, зокрема й групи Alibaba. До речі, регулятивні органи вже закликали керівництво Alibaba Group та п’яти інших техгігантів уникати зловживання своїм домінуючим становищем задля витіснення конкурентів із допомогою ексклюзивних контрактів, хижацького ціноутворення та інших тактик.

Активізація Китаю, спрямована на впорядкування діяльності цифрового ринку, відповідає загальній тенденції посилення контролю за технологічними компаніями у світі, зокрема у США та ЄС. Однак прискіплива увага регуляторів до компаній Джека Ма, що дивним чином збіглася з критикою діяльності китайської влади, дала підстави говорити про ціну, яку він заплатив за свою промову. З’явилися побоювання щодо «закінчення ери Ма» та навіть негативних наслідків для нього самого, коли на поверхню випливли згадки про ряд впливових засновників великих компаній і найбагатших людей країни, котрі так само зникли з поля зору громадськості, а деякі згодом потрапили до в’язниці за обвинуваченнями в різного роду зловживаннях. Однак джерела, які називають себе близькими до бізнесмена, стверджують, що він тримає тишу до завершення регуляторами розслідувань і винесення рішень стосовно компаній. 

Поки що очевидним є той факт, що влада Китаю насторожено ставиться до зростання впливу та неконтрольованості великих технологічних компаній, особливо коли це пов’язано зі спробами заступити червоні лінії в питанні політики чи публічної критики влади. Навіть якщо йдеться про засновника бізнес-імперії, чиї послуги відіграють центральну роль у функціонуванні онлайн-економіки країни. За даними Bloomberg, до жовтня минулого року Джек Ма був найбагатшою людиною Китаю, однак за останні місяці його статки зменшилися з 62 до 49 млрд дол. При цьому акції компанії Alibaba впали на 30%. На сьогодні – це попередні втрати, яких зазнав Ма, не оцінивши ризиків. Однак світову славу найуспішнішого бізнесмена Китаю йому принесла саме схильність до ризиків. 

Правда, цього разу вона може підвести, особливо зважаючи на появу чуток, що влада Китаю має намір націоналізувати Alibaba та Ant Group.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі