Туреччина розпочинає нову партію у грі за Західні Балкани

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Туреччина розпочинає нову партію у грі за Західні Балкани © Turkish Presidency/facebook
Анкара використовує м'яку силу для розширення турецького впливу в регіоні

Наприкінці серпня президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган відвідав Боснію і Герцеговину, а також Чорногорію.

Візити були трохи незвичайні: кожен із них тривав усього лише кілька годин. При цьому відвідини Сараєва розпочалися з присутності всієї сім’ї Ердогана на шаріатському вінчанні доньки лідера мусульман БіГ Бакіра Ізетбеговича. Потім сім’я турецького президента навідалась на могилу батька Ізетбеговича, першого президента незалежної Боснії і Герцеговини Алії Ізетбеговича. Він був товаришем Ердогана. Яскравою подією стала церемонія відкриття відреставрованої на турецькі гроші перлини центра Сараєва мечеті Башчарчія і прогулянка історичним центром столиці. Перемовини ж із членами Президії БіГ стали третьою у 2021 році зустріччю Ердогана з боснійсько-герцеговинськими колегами.

А ось перший візит Ердогана в Чорногорію на запрошення її президента Міло Джукановича мав уже більш офіційний характер. І тут демонстрація особистих взаємин посіла не останнє місце: прогулянка по історичній столиці Цетинє разом із дружинами та обід потому принесли, схоже, задоволення і гостеві, і господарю.

Звісно ж, демонстрація особистих взаємин лідерів — важливий аспект у двосторонніх відносинах. Звісно ж, відкриття мечеті, весілля товаришевої внучки, прогулянка містом — важливі складові офіційного візиту. Але які ж реальні причина та мета візиту Ердогана в БіГ і Чорногорію?

Відповідь полягає в активізації політики неоосманізму. Вона передбачає динамічне розширення турецької політичної, економічної, гуманітарної, військової присутності на Західних Балканах, частина яких входила до складу Османської імперії, відродження її культури та традицій. Передусім у Боснії і Герцеговині, де більшість населення — мусульмани. Недарма ще 2011 року тодішній міністр закордонних справ Туреччини й один із архітекторів неоосманізму Ахмет Давутоглу, перебуваючи в Сараєві, зазначив, що «почувається в Сараєві як удома».

Повернення Туреччини на Західні Балкани з допомогою м'якої сили прискорюється, що тривожить інших гравців у регіоні — Росію, ЄС, США. Але геополітична ситуація нині сприяє Анкарі. Вашингтон і Брюссель стурбовані постафганською ситуацією, біженцями, суперечливою політикою Джо Байдена та наближенням виборів у ФРН і Франції. Росія, що продовжує гібридну війну проти України, зав’язла в Сирії й отримала нові вогнища напруженості на своїх південних кордонах. У КНР проблеми з сусідами, Тайванем і США.

У такій ситуації Західні Балкани опинилися на задвірках уваги геополітичних акторів, чим Туреччина й вирішила скористатися.

У візиті Ердогана в БіГ та Чорногорію виділимо кілька аспектів.

Так, обидві країни мали добрі політичні відносини з Анкарою. А Ердоган знову підтвердив, що Туреччина несе «історичну відповідальність за Балкани», і передусім — за БіГ. За його словами, Боснія посідає особливе місце в серцях турків, яке базується на історичній, духовній та людській спільності. Саме тому Анкара й надалі підтримуватиме територіальну цілісність та стабільність БіГ, «ключової» країни для миру в регіоні.

Turkish Presidency/facebook

Втім, у БіГ чинником нестабільності залишається член Президії від сербського народу Мілорад Додік, який недавно заборонив сербам брати участь у роботі державних органів країни. Але Додік не був би Додіком, якби й тут не влаштував шоу, заявивши, що зустрічатиметься з Ердоганом. І він таки зустрівся з ним, при цьому відкинувши обвинувачення в порушенні власного ж розпорядження. Але зустрівся подалі від об'єктивів фото- й телекамер, уже в самому приміщенні Президії, не взявши участі в урочистій церемонії зустрічі президента Туреччини перед ним.

Підтримка політичної стабільності та релігійної терпимості в Чорногорії теж опинилася в полі зору Анкари. Багато важила для Сараєво й Подгориці заявлена Ердоганом підтримка євроатлантичної інтеграції обох країн.

Хоча обидві країни, які відвідав Ердоган, не є пріоритетними торговими партнерами для Туреччини, вона зацікавлена в розширенні економічних зв'язків турецького бізнесу з ними. Що й підтвердили перемовини в Сараєві й Цетинє.

Турецький бізнес із допомогою Турецького агентства зі співробітництва та координації (ТІКА) охоче й успішно працює на ринках обох країн, ділова культура яких близька туркам.

У Чорногорії з 2018-го по 2020 рік кількість компаній, що належать турецьким громадянам, зросла вдвічі й сягнула 3,6 тис. (29,4% всіх підприємств із іноземним капіталом). Турки працюють у готельному бізнесі, керують частиною залізниці, присутні в системі освіти. Два президенти погоджуються, що є чимало можливостей збільшити товарообіг із нинішніх майже 200 млн євро до 250 млн.

Цілком імовірно, що Джуканович і Ердоган говорили про можливість турецької допомоги в утрясанні чорногорського боргу Китаю через проблеми на будівництві автобану у бік кордону з Сербією. А це, уявімо собі, 1 млрд євро.

Обговорення економічних питань із членами Президії БіГ ознаменувалося набранням чинності з 1 серпня Договору про вільну торгівлю між двома країнами, що дозволить збільшити обсяг торгівлі з 900 млн євро до 1 млрд.

Відзначався успіх програми «Турецька фінансова лінія» обсягом 100 млн євро. За десять років її реалізації пряму допомогу отримали майже 10 тисяч родин підприємців у 105 громадах, надано допомогу в працевлаштуванні більш як п’ятьом тисячам людей.

Непростим було обговорення ситуації навколо будівництва автобану Сараєво—Белград—Сараєво, в якому беруть участь БіГ, Сербія та Туреччина. Проєкт вартістю 3 млрд євро має величезне значення для розвитку торговельно-економічних відносин між країнами регіону. Сербія з участю турецької компанії Tasyapi, що вже інвестувала у проєкт 300 млн євро, успішно його реалізує. А ось у БіГ два ентитети все не можуть визначити маршрут майбутньої дороги, і кожен із них наполягає на своєму проєкті. У результаті, віз і нині там, а дороги немає.

Ердоган на всіх зустрічах також наголошував на важливості розвитку культурної співпраці з обома країнами. Саме тут найяскравіше проявляється м'яка сила, з допомогою якої Туреччина розширює і закріплює свою присутність на Західних Балканах.

У БіГ створено мережу організацій, що сприяє просуванню османсько-мусульманських цінностей, серед яких Фонд Юнуса Емре, Фонд «Мааріф», згадане вище ТІКА. Вони створюють світські й релігійні навчальні заклади в БіГ і Чорногорії. Відправляють сотні молодих людей у Туреччину для здобуття вищої освіти (зокрема військової), звідки ті повертаються великими її друзями. Фонди створили чотири навчальних заклади, мовні школи й факультативи з вивчення турецької мови, яка успішно конкурує з англійською та німецькою мовами. Ведеться величезна робота зі збереження «спільної історичної спадщини», відновлення будівель османського періоду.

Для президента Ердогана метою міні-турне по не найбільших країнах регіону було не тільки обговорення перспектив поглиблення двосторонніх зв'язків. Воно стало демонстрацією розширення турецької присутності в регіоні, що підтвердив перший візит у Чорногорію. Тим часом США і ЄС не можуть знайти правильних рішень для проблем Західних Балкан і забезпечити їхні стабільність та розвиток. Не кажучи про Росію, що не полишає спроб дестабілізувати регіон.

Візит став сигналом основним гравцям на Західних Балканах: Туреччина не поступиться нікому своїм пашаликом Боснія (нагадаємо, це османська провінція на Західних Балканах, що охоплювала територію нинішніх БіГ, частини Сербії, Угорщини й Хорватії). З цією метою Ердоган, досвідчений політик, що розуміє балканську ментальність, має намір прискорювати розширення турецького впливу, використовуючи м'яку силу для «повернення додому».

Більше статей Володимира Цибульника читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі