Террі Девіс: обирати президента мають українці

Поділитися
Помаранчева революція спантеличила багатьох представників європейського політичного істеблішм...

Помаранчева революція спантеличила багатьох представників європейського політичного істеблішменту, котрі мали досить наближене уявлення про те, що насправді відбувається на пострадянському просторі, зокрема в Україні. Деякі політики, навіть перебуваючи в нашій країні, в гущі подій, продовжують і далі дуже загальними словами коментувати ситуацію, не дозволяючи собі зайвого. Адже часто вони представляють організації, членом яких є Росія, чиє політичне керівництво скомпрометувало себе втручанням в українські вибори.

З іншого боку, за розлогими й дипломатичними коментарями представників європейських інституцій можна побачити й інше: політики не готові давати прямі відповіді на поставлені запитання, оскільки їхні структури намагаються переосмислити українські події і нову геополітичну ситуацію у Європі. В цьому відношенні генеральний секретар Ради Європи британець Террі ДЕВІС не є винятком.

— Пане Девіс, чи відчуваєте ви небезпеку того, що «третій тур» виборів буде зірвано?

— Я досить оптимістично налаштований стосовно того, що третій, або ж другий повторний тур, пройде краще, ніж раніше. Абсолютно очевидно: народ України прагне, щоб вибори були вільними та чесними. Всі учасники виборчого процесу, з якими я зустрічався, включаючи пана Януковича та пана Зінченка, також запевняли мене в тому, що вони хочуть чесних і вільних виборів, щоб результати було чітко встановлено по третьому раунду.

Звісно ж, обирати свого президента мають українці. Водночас я сподіваюся, що в Україну приїде чимало іноземців, котрі будуть спостерігачами під час голосування 26 грудня. Гадаю, це посприяє тому, щоб ЦВК та інші виборчі комісії провели вибори чесно.

— Представники української влади ще до проведення першого та другого турів голосування неодноразово заявляли про те, що вони зацікавлені у проведенні чесних і прозорих виборів. Однак зафіксовано масові порушення...

— Так, але все-таки надихає те, що Верховний суд України прийняв відповідне рішення, після якого відбулася заміна складу ЦВК.

— У чому конкретно Рада Європи може посприяти Україні в проведенні переголосування?

— Насамперед ми направляємо чимало людей, які здійснюватимуть спостереження за виборами...

— Ви можете назвати їхню кількість?

— Ні. Зараз ми ведемо переговори з тими, хто вже приїздив в Україну як спостерігач, щоб дізнатися, чи готові вони зробити це ще раз. Треба зазначити, що 26 грудня — не найзручніший день для залучення представників Західної і, зокрема Північної Європи: в цей час там різдвяні свята. Тому не всі ті, хто приїздив в Україну 21 листопада, зможуть зробити це 26 грудня, оскільки святкуватимуть Різдво в колі своїх родин. Але ми спробуємо переконати приїхати сюди якомога більшу кількість спостерігачів. Вони входитимуть до складу команди, яку сформує Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини.

— А крім направлення спостерігачів на вибори 26 грудня, якого ще роду сприяння може надати ваша організація?

— До дня голосування ми проведемо захід, на якому обговоримо те, як висвітлюються вибори в засобах масової інформації.

— До останнього часу Рада Європи негативно реагувала на пропозицію провести в Україні політреформу. Однак після внесення Верховною Радою змін до української Конституції низка інститутів Ради Європи привітала цю реформу. Що ж уплинуло на зміну позиції вашої організації?

— Ви відповіли на своє запитання, коли згадали інститути Ради Європи у множині. Наша організація складається з кількох інститутів, у тому числі й Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). Саме вона критично відгукувалася про політичну реформу. Наскільки я знаю, інші наші установи з критикою стосовно змін до Конституції не виступали. Я б утримався від будь-яких коментарів щодо проголосованного парламентом пакета — перед тим, як давати оцінку, варто вивчити всі деталі прийнятого рішення.

— Враховуючи українські вибори, як Рада Європи організовуватиме свою роботу в пострадянських країнах?

— Нас цікавлять не лише країни СНД. Рада Європи складається із 46 держав-членів — від Російської Федерації на сході до Португалії на заході, від Ісландії на півночі до Туреччини на півдні. Ставлення до всіх країн однакове й не залежить від їхнього географічного розташування. І це одна з характерних рис і переваг Ради Європи.

— Заклики європейських політиків провести чесні та прозорі вибори Росія сприймає як утручання у внутрішні справи України. На вашу думку, чим зумовлена така поведінка Росії?

— Насамперед, давайте не плутати Росію як державу та росіян. Тим більше не варто ідентифікувати деяких росіян із усім російським народом. Справді, можна сказати, що дехто в Росії гостро сприйняв критику результатів українських виборів, яка пролунала на Заході. Деякі росіяни точно так само поставилися до критичних зауважень щодо виборів у їхній власній країні. Дехто й у Британії критично ставиться до того, як Росія повелася в ситуації із боротьбою з тероризмом.

Але, стаючи членом Ради Європи, держава заявляє про готовність бути відкритою до критики з боку її членів. Дуже важливо сприйняти ці критичні зауваження у тому дусі, в якому вони висловлюються. Коли в Раді Європи хтось висловлює критику щодо якоїсь країни — члена цієї організації, то це робиться по-дружньому, сприяючи поліпшенню ситуації. Мабуть, найцінніша критика — це критика, яка висловлюється членами нашого великого європейського сімейства.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі