СВІТ В ОБМІН НА БЕЗКОШТОВНИЙ ОБІД

Поділитися
Візит міністра закордонних справ Ізраїлю Шимона Переса в Україну готувався давно. І нині він був д...

Візит міністра закордонних справ Ізраїлю Шимона Переса в Україну готувався давно. І нині він був дуже доречним: після того як українські ППО збили Ту-154, офіційний Київ припускав, що трагедія не вплине на його відносини з Тель-Авівом. Приїзд на Різдво Шимона Переса, впливового ізраїльського політика та члена кабінету, підтвердив це. Нехай і через два місяці після інциденту.

Втім, болісна трагедія з Ту-154 не була головною темою на переговорах. Більшу увагу на них приділяли врегулюванню палестино-ізраїльського конфлікту.

До різноманітних формул близькосхідного врегулювання — «мир в обмін на території», «обмежений суверенітет в обмін на мир» — цього тижня додалася ще одна — «мир в обмін на безплатний обід». І автором її став глава українського МЗС Анатолій Зленко. За словами міністра закордонних справ Ізраїлю Шимона Переса, його український колега жартуючи пообіцяв: «Якщо ізраїльська сторона приїде до Ялти, проведе там мирні переговори з палестинськими представниками і досягне конкретних результатів», то він (Зленко) влаштує для нього (Переса) безплатний ланч.

Вперше з ініціативою провести переговори чи консультації між палестинцями та ізраїльтянами в будь-якому форматі на території України Київ виступив ще у вересні. Пізніше ця пропозиція була публічно озвучена під час візиту міністра планування та міжнародного співробітництва Палестинської автономії Набіля Шаата.

Експерти погоджують подібну активність Києва у врегулюванні близькосхідного конфлікту насамперед із намірами поліпшити міжнародний імідж країни. Проте це лише один із мотивів. Судячи з усього, подібна активність викликана також і економічними міркуваннями: віднедавна у нашій країні стали приділяти пильну увагу близькосхідному регіону. Як зауважив в одному з інтерв’ю постійний представник України на Близькому і Середньому Сході Віктор Нагайчук, українські «інтереси на Близькому Сході, насамперед, економічні. Ми виходимо з того, що вони можуть бути реалізовані за умови стабілізації ситуації».

Хоча раніше палестинці й не відмовилися від української пропозиції, проте сприйняли вони її досить скептично. Публічно скепсис вилився в те, що палестинці виступили проти проведення зустрічі в Ялті, яку пропонували українські дипломати. За словами Набіля Шаата, «для нас Ялта символізує змову великих держав, спрямовану на поділ арабських територій».

Незважаючи на скепсис, який пролунав, Київ не відмовився від думки зібрати в Україні представників Тель-Авіва і Рамаллаха. Тим паче, як стверджують українські дипломати, «сторони не відкидають нашу пропозицію, навпаки, вони запевнили нас, що за певних умов можуть ним скористатися». Втім, зробити це стає дедалі важче: експерти зазначають, що сьогодні рівень довіри між палестинцями та ізраїльтянам досяг найнижчої оцінки.

Під час візиту Шимона Переса Київ знову повторив свою пропозицію. Як і палестинці, ізраїльтяни не відкинули його. «Мені дуже подобається ця пропозиція, і саме місто Ялта, і море, яке в усьому світі називають Чорним, але насправді воно не чорне, а синє та світле. І ми теж намагаємося перейти від чорного кольору до світлого», — зауважив глава ізраїльського МЗС.

Важко судити, наскільки щирим був Ш.Перес. Проте фактом є те, що Київ, який має певне політичне значення в арабських країнах, розглядають як додатковий канал, який дозволяє підтримувати контакти між конфліктуючими сторонами. Отже, не виключено, що Тель-Авів справді має намір провести в Україні консультації між ізраїльськими та палестинськими експертами. Адже, з одного боку, це дозволить зробити крок до відновлення довіри, а з іншого — закріпити становище, досягнуте ізраїльтянами після 11 вересня.

Наскільки відомо, пропозиція провести в Ялті палестино-ізраїльські переговори була не єдиною. Та інші українські ініціативи міністри не схильні були виносити на публічний рівень. Так само як і коментувати ставлення до них Тель-Авіва. Втім, можна судити, що наступні українські пропозиції розвивали раніше висунуту ініціативу й спрямовані на відновлення довіри між конфліктуючими сторонами.

За наявною інформацією, Київ серед іншого запропонував провести в Україні якийсь форум, учасниками якого були б інтелектуали з Ізраїлю і Палестини. Наскільки відомо, сьогодні ці пропозиції Київ додатково опрацьовує і з міжнародними посередниками з врегулювання палестино-ізраїльського конфлікту — Сполученими Штатами, Росією, Європейським Союзом й ООН.

Хоча тема врегулювання близькосхідного конфлікту й була центральною на переговорах, під час візиту Переса були розглянуті також і питання двосторонніх відносин, пов’язані з виплатами компенсацій родичам пасажирів збитого українськими ППО літака Ту-154.

У день приїзду Шимона Переса офіційний представник українського МЗС Ігор Долгов вкотре нагадав про українсько-ізраїльські домовленості щодо Ту-154, досягнуті під час листопадових консультацій, тобто, що питання про компенсацію вирішуватиметься на міждержавному рівні й в позасудовому порядку. За словами І.Долгова, у виплаті компенсацій Україна керуватиметься виключно світовим досвідом врегулювання подібних інцидентів.

За свідченням Анатолія Зленка, нині Україна очікує від ізраїльської сторони додаткової інформації, яка й буде закладена в основу майбутніх переговорів з цього питання. Йдеться про вимоги постраждалих сімей щодо виплати грошей.

…Робочий день Шимона Переса в Києві пройшов не тільки за столом переговорів. Він знайшов час відвідати музеї та меморіальні комплекси. До речі, деяких українських націонал-свідомих громадян обурило те, що Перес побував у будинку-музеї Михайла Булгакова, а не в музеї іншого чудового українця. Що ж, у цьому випадку можна лише нагадати, що Булгаков не тільки народився, був охрещений й одружився в Києві, а й писав свої твори в цьому місті. Ну а крім того, міністри також мають право на власні вподобання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі