Як у різних країнах відреагували на дані з "панамського архіву"
Ми спостерігаємо все ще тільки верхівку айсберга й можемо аналізувати тільки частину того, що потрапило до рук журналістів внаслідок масштабного витоку конфіденційної інформації з панамської компанії Mossack Fonseca - постачальника корпоративних і юридичних послуг.
Документів стільки - а їх понад 11,5 млн, що лише на початку травня буде оприлюднено повний список компаній, які згадуються в так званому панамському архіві й створені безпосередньо через Mossack Fonseca. Їх, у результаті, може виявитися від 210 до 240 тис., але поки що озвучується цифра 217 тис.
Усього ж 300 тис. компаній світу працювали з Mossack Fonseca. До угод із нею причетні гранди світового фінансового бізнесу, понад сотню політиків вищого рангу та відомих у світі персон. Не виключено, що цей грандіозний скандал може привести до глобальних змін в офшорному бізнесі, якщо провідні країни (G7 може обговорити це питання на найближчому саміті) погодяться, що він прямо стосується корупції, легалізації незаконно отриманих доходів, фінансування терористичної діяльності, наркоторгівлі або організованої злочинності. Минулого тижня влада кількох держав провела обшуки в підрозділах Mossack Fonseca. А в понеділок, 11 квітня, працівники прокуратури і поліції Панами наскочили в головний офіс Mossack Fonseca, оскільки компанія не співпрацює з прокуратурою, яка збирає дані про можливі правопорушення в діяльності фірми.
З офшорами вже намагалися боротися, наприклад, після аналогічних, але менших за обсягом витоків даних 2013-го і 2014 р. Однак цей бізнес не тільки живе, а й продовжує процвітати, тоді як світова економіка переживає далеко не найкращі часи. Цією обставиною і викликаний інтерес до офшорних угод та схем. Зазначимо, що в більшості випадків вони цілком невинні й легальні, але цінність офшорів полягала в тому, що такі угоди проводяться таємно. З чим тісно пов'язані політичний та кримінальний аспекти питання, - і саме на цьому наголошують учасники розслідування.
Політики, публічні персони та їхні родичі з понад 40 держав були учасниками офшорних схем Mossack Fonseca. При цьому в дюжині країн це представники вищого ешелону влади. Реакція саме в цих державах для нас найцікавіша й найважливіша. У різних країнах і на різних континентах ставлення до офшорного бізнесу та участі в ньому політиків дуже різниться.
Ісландія
Ще в середині березня, перш ніж "панамський архів" опинився у відкритому доступі, журналіст, за завданням Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ), попросив прем'єр-міністра Ісландії Сігмюндюра Давида Гюннлейгссона прокоментувати інформацію про те, що він і його на той момент майбутня дружина використовували Mossack Fonseca у 2007 р. для купівлі офшорної компанії Wintris. У неї було вкладено значні суми, а фірма скуповувала активи збанкрутілих під час кризи ісландських банків. Запитання викликало роздратування прем'єра, який сказав, що не знає, як ці угоди працюють, і заявив, що він чистий перед законом. Пізніше прем'єрське подружжя виступило із заявою, що журналісти лізуть у їхнє приватне життя.
Але виявилося, що Гюннлейгссон, ставши лідером Прогресивної партії й опинившись у парламенті у 2009 р., ще 8 місяців зберігав за собою 50-відсоткову частку у Wintris, яку в результаті продав дружині за один долар. Усі ці угоди не були задекларовані, й ділові взаємини подружжя зберігалися в таємниці. А у 2015 р. прем'єр вів переговори з кредиторами збанкрутілих ісландських банків, серед яких була і його дружина. Це дозволило громадянам Ісландії зробити висновок, що є конфлікт інтересів. Уже ввечері 4 квітня ц.р. у Рейк'явіку пройшли небачені, за мірками країни, протести з участю понад 20 тис. людей. Під тиском народного обурення прем'єр склав із себе повноваження наступного дня. У результаті, в Ісландії на осінь 2016 р. призначено дострокові вибори. Однак Гюннлейгссон залишився головою правлячої Прогресивної партії і планує брати в них участь.
Велика Британія
У "панамських документах" є інформація про те, що покійний батько прем'єра Девіда Кемерона у 1982 р. став одним із засновників компанії Blairmore Holdings. Британський прем'єр мусив визнати, що в нього були акції в офшорній компанії батька, перш ніж він очолив уряд. Кемерон запевнив, що вони з дружиною Самантою продали у 2010 р. активи за 31,5 тис. фунтів і заплатили з них податки. Також стало відомо, що мати прем'єр-міністра Великої Британії Девіда Кемерона після смерті чоловіка подарувала синові 300 тис. фунтів, а британський прем'єр міг ухилитися від сплати податку на спадщину. Про це свідчать декларації про доходи Д.Кемерона за останні 6 років, які він оприлюднив
10 квітня ц.р. Британський прем'єр відмовляється йти у відставку, що стало б політичною катастрофою для його партії напередодні референдуму 23 червня про перспективи Великої Британії залишитися у Євросоюзі, і офшорний скандал однозначно послабив його позиції. Щоб реабілітувати прем'єра в очах співвітчизників, минулого тижня з його офісу на Даунінг-стріт, 10, повідомили, що у Британії буде створено групу з розслідування інформації про офшори, яка міститься в "панамських документах".
Аргентина
Президент Аргентини Маурісіо Макрі, обраний на цей пост наприкінці 2015 р., виявився також директором компанії Kagemusha SA, зареєстрованої в Панамі, і компанії Fleg Tranding Ltd, створеної 1998 р. на Багамських Островах. У податкових деклараціях (на посаді мера Буенос-Айреса) він не розкривав своїх відносин із зазначеними фірмами аж до оприлюднення "панамського архіву" 3 квітня. Потім М.Макрі виправдовувався, що в діяльності компаній, створених його батьком, не було нічого протизаконного, а відсутність у податкових деклараціях даних про його участь в офшорних компаніях було допущене "без лихого умислу". Минулого понеділка Макрі також оголосив, що до завершення президентського терміну його активами управлятимуть треті особи зі сліпого трасту. При цьому глава держави не матиме жодної інформації про їхні дії, щоб уникнути конфлікту інтересів. Проте федеральний прокурор Федеріко Делгадо порушив справу проти глави держави. Скандал із "панамськими паперами" може коштувати Макрі крісла, оскільки невдоволення його політикою почало різко зростати ще в березні, а тепер політичні опоненти спробують використати проти нього й офшорний скандал.
Мальта
Невелика держава привернула до себе увагу тим, що саме тут був виявлений єдиний діючий чиновник із країни - члена Євросоюзу, вказаний у паперах як реальний власник офшорної компанії. Це - міністр енергетики та здоров'я Мальти Конрад Міззі. Відкриття офісу Mossack Fonseca 2013 р. на Мальті також пов'язують із діяльністю Міззі. Підозрюють, що чиновник і його панамські друзі могли спільно працювати над угодою з продажу акцій однієї енергетичної компанії влітку 2015-го, частина коштів від якого пішла в новозеландський траст, організований для Міззі, знову ж, з участю панамської компанії. Опозиція зажадала від чиновника скласти повноваження. Однак той залишив це питання на розгляд прем'єр-міністра країни.
Цікаво також зазначити, що в "панамському архіві" Мальта згадується як "податковий рай" для 676 компаній, котрі безпосередньо пов'язані з Mossack Fonseca. У країнах Європи більше фірм було зареєстровано тільки у Швейцарії та Великій Британії.
Швейцарія
Тут скандал не торкнувся відомих політиків, але ця гірська країна також варта згадки через активність роботи тут Mossack Fonseca. За даними ICIJ, з 14 тис. посередницьких підприємств, банків та інших юридичних фірм, які сприяли відкриттю офшорних фірм у Панамі, близько 1200 - швейцарські компанії. Приблизно 34 тис. із 217 тис. офшорних компаній (близько 16%) були засновані зі Швейцарії. Такі відомі банки, як UBS, Credit Suisse (з участю своєї дочірньої компанії) і HSBC, найчастіше сприяли відкриттю офшорних рахунків і компаній.
Азербайджан
За даними "панамських документів", президент Азербайджану Ільхам Алієв та його дружина Мехрібан у 2003 р. придбали фірму Rosamund International Ltd на Британських Віргінських Островах. Алієв, вказаний директором і співвласником фірми, на той час був депутатом парламенту, а в жовтні того ж року став президентом країни. Згідно з даними сайту ICIJ, сім'я президента Азербайджану має фінансові інтереси майже в усіх секторах економіки країни. Тому не дивно, що фірма, яка частково належить доньці президента Арзу, виграє тендер на видобуток золота. Їй належать акції найбільшого в країні оператора мобільного зв'язку. У фірми SW Holding, яка контролює всі операції азербайджанської авіакомпанії Azal, також серед основних акціонерів діти президента. У Баку інформацію, отриману в "панамському архіві", не коментують.
Грузія
У сусідній Грузії дані з "панамського архіву" розкрили офшорні дії колишнього прем'єр-міністра Бідзіни Іванішвілі. Як з'ясувалося, у своїй великій бізнес-імперії він не задекларував Lynden Management Ltd., створену Mossack Fonseca ще 2006 р. на Британських Віргінських Островах. Через Lynden Management та інші структури Іванішвілі і його близькі партнери контролювали приблизно 20% акцій американської компанії Raptor Pharmaceuticals. У 2015 р. компанія Raptor зазнала збитків внаслідок негативних результатів клінічного дослідження дитячих ліків. Іванішвілі втратив принаймні 100 млн дол.
Саудівська Аравія
Король Саудівської Аравії Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд із допомогою офшорних компаній фінансував купівлю елітної нерухомості в Лондоні. Загальний обсяг угод становив 34 млн дол. Журналісти-розслідувачі пов'язують із іменем короля компанії Safason Corporation SA SPF (Люксембург), Verse Development Corporation, Inrow Corporation, Crassus Limited, Park Property Limited. Утім, нічого конкретного про роль монарха в діяльності цих фірм поки що не повідомляють.
Об'єднані Арабські Емірати
Президент ОАЕ Халіфа ібн Зайд Аль Нахайян, який став біля керма влади у 2004 р., після смерті батька, використовував Mossack Fonseca для створення не менше 30 компаній на Британських Віргінських Островах. Під їх управлінням перебуває житлова й комерційна нерухомість вартістю понад 1,7 млрд дол. у престижних районах Лондона та інших британських міст. На грудень
2015 р. всі акції цього конгломерату компаній були зосереджені в Mossack Fonseca у трастових структурах, однак реальними бенефіціарами залишалися шейх, його дружина і діти. Варто додати, що майно очільника ОАЕ й еміра Абу-Дабі оцінюють у понад 24 млрд. дол.
Сирія
До списку власників компаній-одноденок потрапили Рамі й Хафіз Махлуф, відомі бізнесмени і кузени нинішнього президента Сирії Башара аль-Асада. Низка експертів роблять висновок, що офшорні схеми можна використовувати для обходу міжнародних санкцій. Це підтверджується тим, що, згідно з даними Mossack Fonseca, Рамі, незважаючи на санкції, запроваджені проти нього США, продовжував мати рахунки у швейцарському банку, тоді як у його країні вже точилася громадянська війна, а західні компанії до середини 2011 р. через офшори продовжували працювати з фірмами Рамі Махлуфа. Завдяки близькості до президента Сирії, він володіє майном на суму
5 млрд дол. і контролював половину, коли не більше, сирійської економіки. Хафіз - до 2014 р. шеф сирійської розвідки, нині приховується в Росії або Білорусі. У 2012 р. йому вдалося вивести зі своїх швейцарських рахунків кілька мільйонів доларів.
Китай
Китай, як з'ясувалося, посідав у діяльності Mossack Fonseca особливе місце, і китайські файли "панамського досьє" вивели на світло цікаві подробиці прихованої від сторонніх очей діяльності родичів нинішніх та колишніх китайських керівників вищої ланки. Зокрема, в "панамському архіві" згадуються родичі таких колишніх лідерів КНР, як глава Держради (уряду) КНР Лі Пен і генсек Компартії Ху Яобан. Також згадується Ден Цзягуй - шурин нинішнього китайського лідера Сі Цзіньпіна. Дену належать дві офшорні компанії на Британських Віргінських Островах.
Влада Китаю, яка останніми роками активно бореться з корупцією, у тому числі й у вищих ешелонах, після нетривалої заминки, фактично, заборонила місцевим ЗМІ висвітлювати тему офшорного скандалу. Хоча бізнес в офшорах для китайців не заборонений, витік "панамських документів" , у яких згадуються високопоставлені чиновники, може змінити ставлення в суспільстві до ефективності антикорупційної боротьби в Китаї.
Папери "панамського архіву" свідчать також про те, що в колишній британській колонії Гонконг у Mossack Fonseca виявився найактивніший і найпотужніший підрозділ із ведення глобального бізнесу. 30% офшорних компаній створювалися й реєструвалися саме тут.
Росія
Підозра у використанні офшорних компаній також упала й на оточення Володимира Путіна. Однак у жодному з документів фірми Mossack Fonseca не згадується ім'я самого Путіна і не вказано на його причетність до якихось фінансових махінацій. Розслідування концентрувалося на угодах його оточення та друзів, які, на думку експертів, були б неможливі без підтримки самого російського лідера. Основні грошові потоки йшли між Панамою і Росією через Швейцарію та Кіпр. У паперах виявили ім'я товариша дитинства Путіна Сергія Ролдугіна, який познайомив майбутнього президента Росії з його майбутньою дружиною Людмилою. Ролдугін став всесвітньо відомим музикантом, але про інший бік його діяльності відомо мало: до 2015 р. він володів офшорними компаніями, через які за кілька років роботи було проведено угод на 2 млрд дол.
Ці компанії здійснювали операції з акціями та кредитами російських і закордонних компаній. Це гроші, які, за словами самого Путіна, його товаришу давали спонсори на розвиток російської музичної культури. Однак інші факти свідчать, що через його офшори за кордон виводила гроші, можливо, ФСБ. Другий пакет файлів стосувався Аркадія і Бориса Ротенбергів, які саме в роки правління Путіна сколотили величезні статки, обслуговуючи сумнівні державні контракти. Один з останніх - 7 млрд дол. за підготовку Сочі до зимової Олімпіади 2014 р.
Влада намагалася заглушити результати незалежного дослідження журналістами документів "панамського архіву", висуваючи для їх пояснення зовсім неймовірні версії (так було у випадку з Ролдугіним) або ж просто, в манері Путіна, називаючи їх "нісенітницею". Але також ішлося про спроби атаки на російського президента і його оточення з метою дестабілізації ситуації в країні. Низка політиків пов'язували скандал із майбутніми виборами в Думу. Однак після публікації матеріалів прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що Кремль поки що не планує подавати в суд і що розслідування фактів з "панамських архівів" ніякої нової інформації про главу РФ не дасть.