Державний секретар США Кондоліза Райс і глава МЗС Чехії Карел Шварценберг у вівторок у Празі підписали основну угоду про розгортання на території Чехії радарної станції в рамках американської системи протиракетної оборони, повідомив Інтерфакс.
Кондоліза Райс, виступаючи перед журналістами в Празі, повідомила, що цей об’єкт стримуватиме загрозу з боку ворожих країн, таких як Іран. «Вона (установка. — ІФ) гарантуватиме не тільки безпеку США й Чехії, а й усіх держав регіону», — підкреслила К.Райс.
«Позиція Росії щодо цього добре відома — ми виступаємо проти американського проекту ТПР (третій позиційний район. — ІФ), здатного підірвати стабільність і безпеку не тільки в загальноєвропейському, а й у глобальному масштабі. Викликає розчарування, що нашу альтернативу — створення дійсно колективної системи безпеки від ракетних загроз — по суті, проігнорували», — йдеться в заяві МЗС РФ, розповсюдженій у вівторок.
«Якщо домовленості з США, які підлягають ратифікації в чеському парламенті, все ж таки набудуть характеру, що юридично зобов’язує, і біля наших кордонів почнеться реальне розгортання американської стратегічної ПРО, то тоді ми будемо змушені реагувати не дипломатичними, а військово-технічними методами», — наголошується в документі.
«Не викликає жодного сумніву, зазначає Москва, що підтягування елементів стратегічного арсеналу США до російської території може бути використане для ослаблення нашого потенціалу стримування». «Зрозуміло, що російська сторона за таких умов прийматиме адекватні заходи для компенсації створюваного потенціалу загроз своїй національній безпеці. Але це не наш вибір», — заявляє МЗС РФ.
«Усі наші аргументи лише вислухали, але жодним чином не взяли до уваги. Крім того, жаль, що, попри низку контактів, що відбулися, зокрема на вищому рівні, під час яких обговорювалися ідеї американської сторони щодо гарантій того, що ТПР на ділі не використовуватиметься проти Росії, ми змушені констатувати, що реального прогресу не спостерігається. Навпаки, пропоновані нами раніше заходи транспарентності й контролю, які могли б хоч якось зменшити російські побоювання, відкликала американська сторона», — зазначає російське зовнішньополітичне відомство.
«Тим самим підривається відповідна домовленість президентів Росії й США, закріплена в ухваленій ними декларації в Сочі 6 квітня 2008 року. Ми пильно стежитимемо за розвитком подій, як і раніше залишаючись відкритими для конструктивної розмови як щодо ПРО, так і щодо всього комплексу питань стратегічної стабільності, але винятково на рівноправній основі. Зрозуміло, за будь-якого розвитку ситуації ми будемо перш за все враховувати потребу забезпечити належну безпеку власної держави», — підкреслюється в заяві МЗС РФ.
Своєю чергою Пентагон кваліфікував реакцію Росії на розгортання елементів ПРО в Європі як «войовничу риторику». Погрози Москви відповісти військовими заходами на розгортання елементів протиракетної оборони США поблизу російських кордонів спрямовані на те, щоб змусити нервуватися європейських партнерів Вашингтона, заявив прес-секретар Пентагона Джефф Морелл. За його словами, система протиракетної оборони США в Європі не становить загрози для Росії, оскільки вона спрямована на зростаючу ракетну загрозу з боку Ірану. Дж.Морелл висловив сподівання, що Росія перегляне позицію та приєднається до США у «створенні захисної парасольки, яка прикрила б всіх громадян від ракетних загроз».