За тиждень до можливого підписання в Ялті документів зі створення Єдиного економічного простору і за три тижні до саміту «Україна—ЄС» Україну відвідав представник Єврокомісії з питань розширення Європейського Союзу Гюнтер Ферхойген. Комісар Г.Ферхойген, призначений у липні відповідальним за подальшу розробку концепції «Ширша Європа», у рамках свого візиту в Україну обговорив з українським керівництвом план дій з її реалізації.
Нагадаємо, що мета нової Політики сусідства — забезпечити рамки для розвитку нових відносин із країнами—сусідами ЄС, які б не передбачали у середньостроковому періоді перспективи членства або участі в інститутах Союзу, а передбачали б «доступ до всіх переваг Європейського Союзу без участі в його інститутах», включно з «єдиним ринком, вільною торгівлею, відкритим інвестиційним режимом, зближенням законодавства, взаємозв’язком інфраструктурних мереж і використанням євро як резервної й основної валюти в двосторонніх відносинах».
Як повідомляє «Інтерфакс-Україна» із посиланням на прес-секретаря українського Президента Олену Громницьку, Гюнтер Ферхойген під час зустрічі у Форосі з Леонідом Кучмою заявив, що Україна і Єврокомісія у своєму співробітництві мусять зосередити увагу на переговорному процесі щодо підписання в наступному році спільного плану дій у контексті реалізації концепції «Ширша Європа». Як випливає зі слів Олени Громницької, комісар Єврокомісії підкреслив, що цей документ «має стати спільним документом тільки ЄС і України, спрямованим на поліпшення відносин у сферах, які становлять спільний інтерес».
Гюнтер Ферхойген вважає, що в концепції «Ширша Європа» Україні відводиться ключове місце: «Для ЄС Україна є пріоритетною країною, оскільки ми бачимо, що Україна може подолати перешкоди, які стоять на шляху до майбутнього членства в ЄС». Проте, зазначив далі представник Єврокомісії, положення про асоційоване членство України в Європейському Союзі не буде включене в план дій «Україна — ЄС», який може бути прийнятий відповідно до концепції відносин Брюсселя з новими сусідами Євросоюзу «Ширша Європа».
«Кінцевою метою цього плану дій не є асоційоване членство, і я не бачу в цьому нічого поганого», — заявив комісар ЄС із питань розширення на прес-конференції в Києві, повідомляє «Українська правда». Нагадаємо: нещодавно Київ передав Брюсселю своє бачення плану дій «Україна—ЄС», де передбачає кінцевою метою асоційоване членство України в Євросоюзі.
Коментуючи концепцію «Ширша Європа», глава парламентського комітету з питань європейської інтеграції Борис Тарасюк нагадав, що ні Росія, ні Білорусь досі не висловили бажання стати членами Євросоюзу, тоді як Україна заявляє про таке прагнення, починаючи з 1994 року. «Важко говорити навіть про якесь порівняння, оскільки у нас є пріоритети, задекларовано цілі, розроблено механізми, прийнято документи, але бракує європейської поведінки, і це є основною проблемою», — цитує «Інтерфакс-Україна» екс-міністра закордонних справ України. При цьому депутат розкритикував окремі моменти концепції «Ширша Європа», оскільки цей документ ставить Україну в один ряд із країнами Африки та Близького Сходу.
Другою метою візиту, про яку раніше заявили представники Єврокомісії, — визначити, чи сумісна угода про створення Єдиного економічного простору «четвірки СНД» із європейськими прагненнями України. Висновок Ферхойгена був таким: «Україна має бути обережною в питанні ЄЕП». «Якщо ЄЕП набуде форми митного союзу, це викличе певні наслідки, що позначаться на природі відносин України з ЄС, а також вплине на вступ України в СОТ», — сказав Гюнтер Ферхойген, виступаючи в Києві перед студентами Інституту міжнародних відносин.
Далі пан Ферхойген назвав створення ЄЕП питанням «внутрішньої політики України». «Я не вірю, що Україна зіштовхнеться з ситуацією, коли треба буде зробити новий стратегічний вибір. Україна зробила вибір — майбутня інтеграція в ЄС», — сказав єврокомісар, додавши, що налаштований оптимістично. «Представники влади пообіцяли, що про будь-які зміни (формату відносин у ЄЕП) нам буде надано інформацію, і ми проводитимемо консультації з цього приводу», — передає «Українська правда».
Борис Тарасюк, який також зустрічався з Гюнтером Ферхойгеном, сказав: комісар Європейського Союзу з питань розширення сподівається, що намір України ввійти в Єдиний економічний простір не змінить її курсу на інтеграцію. За словами Бориса Тарасюка, Г.Ферхойген, «здається, вперше висловив офіційну позицію Європейської комісії з питання про намір України вступити в ЄЕП».