Орбан виграв вибори й оголосив Зеленського своїм опонентом

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Орбан виграв вибори й оголосив Зеленського своїм опонентом © Facebook/Orbán Viktor
Угорський прем'єр і надалі дружитиме з Путіним

Партія угорського прем'єра Віктора Орбана «Фідес» здобула переконливу перемогу на парламентських виборах. У результаті Орбан, який беззмінно перебуває при владі 16 років, і надалі очолюватиме уряд і консолідуватиме свою «неліберальну державу», в основі якої — опора на традиційні та консервативні цінності, націоналізм і популізм із елементами авторитаризму. Однак керувати країною лідер «Фідес» має в ситуації, коли Росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну.

Перемога, яку «видно з Місяця»

Попередні дані показали, що «Фідес» отримала 53% голосів виборців, тоді як опозиційний альянс шести партій «Єдність за Угорщину», очолюваний Петером Маркі-Заєм, — лише 34%. Також прибічники Орбана із великим відривом лідирують у мажоритарних округах. У результаті «Фідес» отримує 135 депутатських місць, а це — конституційна більшість: парламент складається з 199 членів. У свою чергу, опозиція може розраховувати тільки на 56 мандатів. «Я вражений і не буду приховувати свого розчарування результатом», — заявив Маркі-Зай своїм прихильникам.

Сюрпризом став прохід у парламент праворадикальної партії «Наша країна», яка подолала 5-відсотковий бар'єр і отримає сім місць у Національних зборах. Ще один мандат зарезервовано за представником німецької меншини.

«Наша перемога настільки велика, що її видно з Місяця», — заявив Віктор Орбан у ніч на понеділок. «Ми до кінця життя пам'ятатимемо цю перемогу, тому що нам довелося боротися з величезною кількістю опонентів: місцевими лівими, інтернаціональним лівим крилом, бюрократами Брюсселя, усіма грошима та інститутами імперії Сороса, міжнародними засобами масової інформації, а також українським президентом», — сказав він.

Facebook/Orbán Viktor

Українська карта в розкладах Орбана

На рішення Орбана публічно зарахувати Зеленського в «опоненти», вочевидь, вплинуло телевізійне звернення українського лідера в ніч із 2 на 3 квітня, в якому той назвав угорського прем'єра людиною, що втратила «чесність десь у контактах з Москвою». «Ми ж не просили чогось особливого від офіційного Будапешта. Ми не отримали навіть того, що роблять усі інші!.. Чому тоді офіційний Будапешт протиставляють усій Європі, всім цивілізованим країнам? Заради чого?» — запитував Зеленський Орбана.

Ще раніше голова угорського МЗС Петер Сіярто звинуватив Київ у підтримці опозиційного блоку. Нібито в Зеленського була домовленість із угорською опозицією, що у разі їхньої перемоги вони запровадять санкції проти енергосектору РФ і дозволять транспортувати зброю через угорську територію безпосередньо в Україну. На думку Орбана та його прибічників, подібний крок означав би втягування Угорщини в український конфлікт. У властивій йому манері Орбан маніпулював, фактично ставлячи свого виборця перед вибором: «Ви за війну чи за мир?».

Київ категорично спростував ці заяви Будапешта.

У свою чергу, опозиція, відбиваючись від нападок державної пропагандистської машини (яка повністю перебуває під контролем прибічників Орбана), хотіла довести, що народу потрібна не «угорська версія Путіна». Петер Маркі-Зай казав, що для угорців нинішні вибори — це вибір між «Сходом і Заходом», між Росією і ЄС. Адже через політику Орбана Угорщина фактично опинилася в ізоляції з боку європейських партнерів.

І якщо у відносинах із Брюсселем у Будапешта все погано вже давно, то з критикою позиції Угорщини щодо України виступила цього разу навіть Польща, яка традиційно підтримувала угорців у протистоянні з європейськими інституціями. Польський президент Анджей Дуда назвав позицію Угорщини щодо України незрозумілою. І сказав, що така залежність від Росії дорого коштуватиме угорцям. Угорщина фактично розколола «Вишеградську четвірку», адже, на відміну від цієї країни, Польща, Чехія та Словаччина виступили з активною підтримкою України в питанні надання їй допомоги у відбитті російської агресії.

Важливо зазначити, що хоча Будапешт і не допускає транзиту оборонної допомоги Києву, водночас Віктор Орбан особисто засудив російське збройне вторгнення в Україну, а Угорщина не стала накладати вето на вже прийняті санкції Євросоюзу проти РФ. Однак Будапешт напередодні парламентських виборів погрожував накласти вето на можливі санкції Євросоюзу на імпорт російського газу, запровадження безпольотної зони над Україною та виступав проти миротворчої місії НАТО.

Facebook/Orbán Viktor

«Медового місяця» в Орбана не буде

Однак, заграваючи з Путіним і власними виборцями та водночас ідучи на конфлікт із ЄС та Україною, Орбан переграв сам себе.

Своїм виборцям він намагався пояснити, що його позиція в питанні російсько-української війни викликана тим, що якщо Угорщина підтримає санкції проти Росії, то угорці будуть позбавлені дешевого російського газу, отже, ціни на продукти поповзуть угору. Для угорського обивателя таке пояснення виявилося більш ніж прийнятним. Однак економісти кажуть, що прем'єр лукавить: угорці поки що не відчули наслідків від широкомасштабного вторгнення Росії в Україну не тому, що отримували дешевий газ із РФ, а з тієї причини, що уряд Орбана свідомо притримував зростання цін на бензин і продукти харчування. Перед виборами на ці цілі було витрачено 5,45 млрд дол. При цьому лютневі показники інфляції в країні сягнули максимального рівня за 15 років і становили 8,3%.

На тлі зростання цін на енергоносії по всій Європі та нестачі робочої сили в регіоні угорський уряд зіштовхнеться з викликами збереження консервативної соціальної політики та опиниться перед вибором, де брати гроші. Нагадаємо, що Брюссель уже позбавив Будапешт доступу до низки загальноєвропейських фінансових фондів. І, як кажуть аналітики, в Орбана просто не залишилося грошей на «медовий місяць» для виборців на період після виборів.

Facebook/Orbán Viktor

Найшвидше, для угорців новий термін правління Орбана розпочнеться з необхідності сильніше затягнути паски, а новому уряду «Фідес» доведеться докласти зусиль, щоб утримати економіку на плаву.

Національний банк Угорщини вже заявив, що 2022 року зростання економіки буде гіршим для країни за весь час перебування Орбана при владі. За умов війни з Україною Росія не зможе економічно допомагати Угорщині, а в ЄС прямо заявляють, що, за їхніми оцінками, уже влітку уряд Орбана не зможе впоратися з тиском санкцій і буде змушений шукати компроміси з такими ненависними угорському прем'єру бюрократами Брюсселя.

Нагадаємо, що Євросоюз жорстко критикує Орбана за попрання демократичних інститутів, скочування до авторитаризму, недотримання прав меншин і гоніння на ЛГБТ-спільноту. Швидше за все, тепер до цього переліку додасться й «українське питання».

Можливо, економічні фактори в остаточному підсумку й призведуть до того, що угорський уряд буде вимушений відмовлятися від своєї проросійської риторики, а сам Орбан змінить політику Угорщини щодо допомоги Україні.

Більше статей Олексія Коваля читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі