ООН ПОВЕРТАЄТЬСЯ ДО ІРАКУ

Поділитися
Після болісних консультацій іракське питання знову повернулося в правове поле ООН: минулого четверга 14 із 15 країн—членів Ради Безпеки ООН ухвалили резолюцію по Іраку...

Після болісних консультацій іракське питання знову повернулося в правове поле ООН: минулого четверга 14 із 15 країн—членів Ради Безпеки ООН ухвалили резолюцію по Іраку. Вона скасовує всі санкції, запроваджені проти цієї держави 13 років тому після її вторгнення до Кувейту (винятком стало лише ембарго на поставки озброєння), і формально легалізує окупацію країни англо-американськими військами.

Тепер Сполучені Штати і Великобританія в ролі окупаційних держав відповідатимуть за внутрішній стан справ в Іраку аж до формування легітимного національного уряду. Крім іншого, Вашингтон і Лондон за допомогою Фонду національного розвитку контролюватимуть і видобуток іракської нафти. Як повідомляє «Інтерфакс-Україна», у резолюції передбачено, що моніторинг за витратою коштів Фонду розвитку Іраку й експорту іракської нафти здійснюватиме ООН.

Документ не забув й Організацію Об’єднаних Націй, якій дипломати (і не тільки з таких країн-«пацифістів», як Франція, Німеччина та Росія, а й Америки та Британії) постаралися повернути втрачену роль у врегулюванні кризи і повоєнного відновлення Іраку. Цій організації дано право призначити в Ірак спеціального представника генерального секретаря ООН. У коло його повноважень входитимуть не лише питання надання гуманітарної допомоги й економічного відновлення, а й політичні аспекти повоєнного облаштування країни.

Через 12 місяців Рада Безпеки повинна буде підбити підсумки реалізації резолюції й у разі потреби зробити чергові кроки.

Хоча очевидно, що ця резолюція — вимушений компроміс між переможцями і переможеними, прибічниками і противниками військового вирішення іракської проблеми, перші коментарі ухваленої резолюції досить доброзичливі. За словами міністра закордонних справ Йошки Фішера, цей документ «створює гарну основу для конкретного поліпшення умов життя іракського населення та стабілізації політичної обстановки в Іраку». Багато важить і те, вважає міністр, що центральна роль у досягненні цих цілей належатиме ООН.

Настільки ж оптимістичними були й французи. Глава французького МЗС Домінік де Вільпен також налаштований оптимістично. За його словами, проект резолюції став результатом компромісу, і її автори дослухалися своїх партнерів. Де Вільпен заявив французькому радіо: досягнута поступка означає, що ООН набуває колишнього значення. «Ми зараз можемо сказати, що ООН повернулася, і завдання усіх нас домогтися того, щоб вона відігравала колишню роль, оскільки, за нашим переконанням, тільки ООН має достатню легітимність і досвід для роботи над вирішенням конкретних проблем», — заявив французький міністр.

У свою чергу прокоментувало резолюцію і МЗС України, яке привітало як ухвалення резолюції, так і «визнання за ООН важливої ролі в постконфліктному відновленні країни». Але для Києва значно важливішим є оформлення правового статусу Сполучених Штатів і Великобританії, що робить перспективи відправки до Іраку українських підрозділів саперів й інженерів більш реальними. Тепер, після того як Лондон і Вашингтон оголошено окупаційними державами, із порядку денного знімається принципове питання: хто ж запрошуватиме Україну взяти участь у стабілізації Іраку? І тепер лише від української влади залежить, буде чи ні відправлено український контингент до Іраку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі