Майдан у Гонконгу: що відповість Пекін? Влада йде на діалог, учасники вуличних протестів змінюють тактику

Поділитися
Майдан у Гонконгу: що відповість Пекін?  Влада йде на діалог,  учасники вуличних протестів змінюють тактику
Майдан у Гонконгу: що відповість Пекін? Влада йде на діалог, учасники вуличних протестів змінюють тактику

Майдану в Гонконгу, який також називають рухом "Окупуй центр", вдалося протриматися місяць і довести, що з його думкою влада автономного

району КНР мусить рахуватися. Очікування, що студенти розійдуться самі (а в якийсь момент здавалося, що так і станеться), не справдилися. Спроби роз'єднати учасників протестів за допомогою провокаторів або залякати атаками й погрозами розправитися з боку кримінальних елементів не увінчалися успіхом. Поліція теж виявилася безсилою приборкати виступи. Влада Гонконгу була змушена розпочати з демонстрантами дуже складний діалог і, схоже, вже зрозуміла, що самостійно, без підтримки Пекіна, з проблемою їй не впоратися. Самі протестувальники також готові апелювати до влади і сподіваються, що вона почує їхню позицію. Проте наразі мало що свідчить про готовність Пекіна до якихось компромісів, аби не створювати прецеденту, коли рішення державної важливості було б ухвалене під тиском знизу.

Найважливішим досягненням минулого місяця боротьби в Гонконгу все-таки можна вважати те, що протестний рух почав оформлюватися в щось більше, ніж виступи розрізнених груп студентів. Однак не можна сказати, що рух став масовим. Демонстранти на вулицях азіатського мегаполіса як і раніше викликають невдоволення в тієї частини населення, котра дорожить діловою репутацією Гонконгу і через протести несе вельми відчутні економічні втрати. Тому, якщо 38% респондентів, згідно з опитуваннями, підтримують демонстрації, то 36% - виступають проти. І, очевидно, аж ніяк не тому, що не поділяють прагнення студентів до демократії і загальних виборів.

Можливо, тому лідери руху "Окупуй центр" не пішли на розширення географії протестів, щоб паралізувати життя міста, а натомість зосередили всі свої зусилля на тиску на владу спеціального автономного району (САР). Їхні вимоги також сконцентровано навколо відставки голови адміністрації міста Лян Чженьіна.

Останній опинився в непоказному становищі. З одного боку, саме на нього Пекін поклав завдання знайти способи припинити протести в місті. З іншого - він не має у своєму розпорядженні механізмів і повноважень, які дозволили б виконати другу й головну вимогу протестувальників - запровадити в Гонконгу принцип загального виборчого права і вплинути на перегляд ухваленого 31 серпня рішення керівництва китайського парламенту про те, що вибори нового очільника САР Гонконг відбудуться під наглядом Пекіна.

Лян незграбно спробував переконати протестувальників у тому, що Гонконг не готовий до виборів, оскільки, за його словами, загальні вибори призведуть до того, що владу в місті визначатимуть люди з низькими доходами, що становлять більшість. На його слова протестувальники відреагували гнівними заявами, мовляв, влада явно підігрує заможним городянам, і це при тому, що прірва між доходами найбагатших і найбідніших жителів Гонконгу - одна з найбільших в Азії. Однак 21 жовтня Лян усе-таки сів за стіл переговорів із представниками ворохобного студентства.

У результаті цих консультацій, як і очікувалося, сторони залишилися кожна при своїй думці. Водночас генеральний секретар сянганської адміністрації Керрі Лам (другий чиновник в ієрархії), озвучуючи позицію регіонального уряду, наголосила, що процедура номінування кандидатів на виборах очільника спеціального адміністративного району в 2017-му визначена в загальних рисах, там є нюанси, які мають стати предметом громадського обговорення. Крім того, порядок виборів 2017 р. не остаточний. За її словами, є можливість створити спеціальний орган, у рамках якого обговорювалися б подальші шляхи реформ. І студенти можуть узяти участь в обговоренні розвитку електоральної системи після 2017 р.

Лідер протестуючих студентів - президент Федерації студентів Гонконгу Алекс Чоу зазначив після цих переговорів, що "уряд повинен знайти шляхи розв'язання цієї проблеми, бо поки що всі його пропозиції не мають практичного значення". Найціннішим із підсумків зустрічі стало те, що адміністрація Сянгана вирішила скласти звіт для центрального уряду в Пекіні з описом повного спектра громадської думки. Також за студентами визнали право продовжувати виступи для повідомлення своїх ідей, але запропонували це робити мирним шляхом і не провокувати нових зіткнень з поліцією.

Своєю чергою, вже цього тижня студенти висунули нові умови для продовження переговорів із владою. Вони назвали позитивною згоду влади САР апелювати до Пекіна з проханням почути думки жителів Гонконгу. Водночас сам Алекс Чоу у своєму листі Керрі Лам заявив про готовність особисто викласти погляди студентів на питання розвитку демократії в Гонконгу і запропонував організувати його зустріч із главою китайського уряду Лі Кецяном. На думку лідера студентів, головною вимогою, яка може привести до повного згортання протестних акцій, має стати перегляд рішення китайського парламенту від 31 серпня, що стало причиною початку масових виступів. І тільки потім можна буде повернутися до реалізації ідеї створити певний майданчик для переговорів, у рамках яких мають обговорюватися як принципи проведення виборів глави САР Сянган 2017 р., так і питання про спосіб висування й затвердження кандидатів на цей пост.

Зробивши такий хід, керівники студентських протестів цього разу не наполягають на беззастережному ухваленні запропонованого ними рішення, але готові чекати яийсь час на відповідь з Пекіна або нових пропозицій від Гонконгської влади.

І хоча заява студентів пролунала ще на початку тижня, жодної реакції ні з боку Пекіна, ні керівників САР Сянган не було. Цікаво, однак, що в Пекіні якраз проходив Пленум ЦК Компартії Китаю, і за його підсумками зроблено коротку заяву, поширену офіційним агентством "Сіньхуа", з якої можна зробити висновок, що події в Гонконгу в китайському керівництві вважають актом "іноземного втручання" у справи Гонконгу для підриву принципу єдності Китаю.

Таким чином, лідери студентського руху й активісти з "Окупуй центр" не сподіваються, що влада готова йти на поступки й швидко реагувати на пропозиції перенести дискусії про долю демократії в Гонконгу з локального на загальнодержавний рівень.
28 жовтня на мітингу один з лідерів руху "Окупуй центр" - професор місцевого університету Бенні Тай - заявив, що "Революція парасольок" не може бути кінцевою метою боротьби Гонконгу за демократію, і закликав подумати про нову тактику. Таким чином, він оголосив, що студентам, можливо, доведеться покинути вулиці міста, але, повернувшись у навчальні заклади й на місця своєї роботи, вони мають спробувати донести до якомога ширшої аудиторії цілі й завдання демократичного руху й підготувати громадську думку до потреби більш рішучого й широкого виступу за демократію. Виступивши з полум'яною промовою, Б.Тай, один з організаторів і натхненників виходу студентів на вулиці міста, повідомив, що найближчими днями й сам повертається до читання лекцій в університеті Гонконгу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі