МАЛЬТА. У фарватері політики ЄС

Поділитися
МАЛЬТА. У фарватері політики ЄС
Мальта, займаючи в Середземному морі стратегічне положення між Європою й Магрибом, - одна з небагатьох країн Європейського Союзу, що не залежать від Росії ні в енергетиці, ні в торгівлі, ні в інвестиціях. Це дає Валлетті свободу на російському напрямку політики Євросоюзу та звужує можливості Кремля для тиску на мальтійський уряд.

Мальта, займаючи в Середземному морі стратегічне положення між Європою й Магрибом, - одна з небагатьох країн Європейського Союзу, що не залежать від Росії ні в енергетиці, ні в торгівлі, ні в інвестиціях. Це дає Валлетті свободу на російському напрямку політики Євросоюзу та звужує можливості Кремля для тиску на мальтійський уряд.

Читайте про вплив Росії на інші країни-члени Євросоюзу в проекті "Викрадення Європи".

Голос столиці

"Росія є для Мальти найважливішим торговельним і культурним партнером", - прикрасивши дійсність, заявила президент середземноморської країни Марія Луїза Колейро Прека в грудні 2014 р. "У росіян і мальтійців є особлива спільність. Ми чудово розуміємо одне одного. Росія й Мальта завжди були партнерами в справі досягнення миру. І це має тривати й надалі", - наголосила вона.

Смілива заява, враховуючи дії РФ в Україні, Грузії, Молдові й Сирії. Але деклароване партнерство не заважає Валлетті підтримувати санкції проти Москви.

Можливо, як і будь-яка інша південноєвропейська країна, Мальта не випромінюю ентузіазм щодо посилення покарання Росії й досить скептично ставиться до санкцій. Однак на євросоюзівських засіданнях під час обговорення політики стосовно Росії мальтійці не виступають активно проти обмежувальних заходів. Мальта була однією з перших країн, які ратифікували Угоду про асоціацію Україна-ЄС.

Торговельні відносини Мальти з РФ слабкі, й Валлетта не здатна вплинути на перебіг дискусій у ЄС. Велике значення мають позиції США й Великої Британії (Мальта - член Британської Співдружності націй). Важливо й те, що не тільки України, а й Росії немає серед мальтійських зовнішньополітичних пріоритетів. Мальтійський істеблішмент значно більше турбують потоки мігрантів з Африки.

Валлетта завжди йде у фарватері політики Євросоюзу. І вона ніколи не стане опиратися консенсусу. Дотримуючись цього курсу, мальтійське керівництво у своїх публічних заявах і щодо анексії Криму, і з приводу війни на Сході України підтримує Київ. "Європейський Союз вважає це волевиявлення ("референдум" у Криму в березні 2014 р. - В.К.) незаконним, оскільки воно суперечить Конституції, Будапештській декларації й положенням ОБСЄ", - заявив минулої весни міністр закордонних справ Джордж Велла.

Утім, кораблі з мальтійським прапором так само заходять у порти Криму, й Валлетта не переслідує порушників українського та міжнародного законодавства. А за інформацією Die Welt, Мальта - одна з дев'яти країн ЄС, які не заморозили або не вилучили жодного активу приватних осіб, компаній або організацій із санкційного списку.

Енергетика

Повна залежність від імпорту нафти й нафтопродуктів (зокрема, мазуту) є слабкою стороною мальтійської економіки.

"Чорне золото" доставляється танкерами. Імпортована російська нафта йде на реекспорт. Частину мазуту мальтійці використовують для виробництва електроенергії. Але в Мальті планують відмовитися від нього та перейти на природний газ для виробництва електроенергії. У лютому німецька компанія Siemens одержала замовлення на будівництво теплової електростанції комбінованого циклу електричною потужністю 200 МВт.

Торговельні зв'язки й інвестиції

Культурні та історичні визначні пам'ятки приваблюють на Мальту туристів з усіх кінців світу. Зокрема і з Росії: в 2013 р. острівну державу відвідали 40 тис. росіян. Усього ж Мальту щороку відвідує близько мільйона туристів, що є важливим джерелом доходу для республіки та її жителів.

Що ж стосується мальтійсько-російського товарообороту, то, за даними сайту Trade map, у 2013 р. він становив 440,57 млн дол., а у 2014 р. - 318,37 млн. І якщо 2013-го імпорт із Росії дорівнював 380,49 млн дол., то вже наступного року - 305,12 млн. Експорт Мальти, своєю чергою, досягнув у 2013 р. суми 60,08 млн, а у
2014 р. - 13,25 млн. При цьому у двосторонньому товарообороті від 96 до 98% припадає на нафту й нафтопродукти. Експерти стверджують, що близько 50% усіх нафтопродуктів іде реекспортом у треті країни.

А от дані російської статистики відрізняються на порядок. За даними Федеральної служби державної статистики РФ, оборот взаємної торгівлі в 2013 р. дорівнював 4,136 млрд дол., а в 2014 р. - 3,09 млрд. При цьому імпорт із Росії в 2013 р. становив
4,08 млрд, а експорт Мальти - 51,6 млн, у 2014 р. - 3,04 млрд і 0,45 млрд відповідно.

Торгівля послугами - особливість Мальти, яка є країною з низькоподатковою ставкою. У середньому щорічний дохід від надання банківських послуг (разом зі страховими й ріелтерськими) досягає 10% ВВП середземноморської країни.

Мальта не така популярна в російського бізнесу, як Кіпр, Нідерланди або Британські Віргінські Острови: мальтійське законодавство в банківській сфері досить жорстке. Саме спробою залучити капітал у фінансовий сектор країни продиктовано плани наприкінці 2013 р. надавати громадянство острівної держави іноземцям, що вклали в мальтійську економіку 650 тис. євро.

Законопроект викликав хвилю критики в Євросоюзі. У результаті мальтійський уряд вніс зміни, запровадивши мінімальний ценз проживання на Мальті один рік і зобов'язання привселюдно інформувати про таких інвесторів. Ця ініціатива була розрахована багато в чому на нуворишів із країн пострадянського простору. Але вона не спрацювала: є держави Євросоюзу, громадянство яких оформити й дешевше, й легше.

Проте у Валлетті розраховують на російські гроші. М.Л. Колейро Прека вважає, що Мальта може бути привабливою для російських інвестицій у різних сферах. Одним із перспективних напрямів вона назвала сектор фінансових послуг. Чи почують її російські товстосуми? У будь-якому разі, оголошена В.Путіним деофшоризація не торкнулася капіталу на Мальті.

Вплив санкцій

Як заявляв міністр закордонних справ Д.Велла під час одного зі своїх публічних виступів, Мальта не зазнала якихось втрат через санкції проти РФ або російське продовольче ембарго. Про це свідчать і дані Trade map. Зате на обсягах двосторонньої торгівлі позначаються падіння цін на нафту, девальвація рубля та, як наслідок, скорочення попиту на низку товарів. Насамперед на предмети розкоші.

Кремлівська колона

Офіційна Валлетта підтримує Київ. А оскільки обмежувальні заходи ніяк не впливають на економіку острова, то мальтійцям однаково, посилять санкції чи ні. У своїй позиції мальтійський уряд рухатиметься за загальною лінією ЄС. І на цю позицію ніяк не впливають російські інвестиції. Це, схоже, розуміють і росіяни, яким мальтійці прямо говорять: Мальта не вийде за межі позиції Євросоюзу.

Проте на острові є проросійське лобі. Це політики, банкіри й бізнес-консультанти, які сидять на російському бізнесі та через яких гроші виводяться з економіки Росії. Тісно пов'язані з РФ і колишньою українською владою, вони симпатизують В.Путіну.

У проросійське лобі входить, наприклад, Джо Шембрі, що працює в Malta Enterprise, урядовому закладі, який відповідає за просування іноземних інвестицій і промисловий розвиток на Мальті. У нього свої бізнес-інтереси в Росії. До агентів впливу Кремля можна віднести міністра інфраструктури Джо Міцці, а також співробітника канцелярії прем'єр-міністра Марка Фаруджа. До речі, завдяки зусиллям М.Фаруджа, глава уряду Джозеф Мускат симпатизує М.Азарову та В.Януковичу.

Оскільки в Мальти й Росії немає великих економічних інтересів, то відсутні й підстави для появи на острові "мальтійського Берлусконі": проросійська риторика просто не затребувана суспільством. Зокрема й тому Валлетта підтримує позицію ЄС стосовно Москви.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі