Лукашенко — forever?

Поділитися
Президент Білорусі Олександр Лукашенко підписав указ про проведення 17 жовтня референдуму з питання про внесення змін до конституції країни...

Президент Білорусі Олександр Лукашенко підписав указ про проведення 17 жовтня референдуму з питання про внесення змін до конституції країни. Минулого вівторка Лукашенко виступив із телезверненням до білоруського народу.

«Питання на референдум виноситься одне: чи дозволяєте ви першому президенту республіки Лукашенку брати участь як кандидату в президенти у виборах глави держави і чи приймаєте ви частину 1-шу статті 81-ї конституції в такій редакції: президент обирається на п’ять років безпосередньо народом на основі загального вільного, рівного, прямого виборчого права при таємному голосуванні», — заявив О.Лукашенко.

Нагадаємо, що на сьогодні в основному законі Білорусі записано, що одна й та ж особа може бути президентом не більше двох строків. Олександр Лукашенко був обраний главою держави в липні 1994 року, набравши у другому турі 80,4% голосів виборців. 9 вересня 2001 року Лукашенко був переобраний на другий строк, набравши в першому турі президентських виборів 75,6% голосів виборців.

«Чому 17 жовтня відбудеться всенародний референдум? Як ви знаєте, цього дня пройдуть вибори в білоруський парламент — це велика політична і відповідальна кампанія», — пояснив сам президент. За його словами, вибори «як мобілізують, згуртовують суспільство, так і відволікають його від насущних проблем». «Щоб уникнути такого відволікання, не відривати вас від виконання завдань, що стоять перед вами, вирішено сполучити вибори та референдум», — заявив глава держави. Більше того, сказав він, «ми зможемо уникнути додаткових витрат, об’єднавши ці два заходи». «Як і обіцяв вам раніше, у разі мого рішення про участь у президентських виборах 2006 року я обов’язково пораджусь із вами і попрошу вашого дозволу. Я так і чиню, — заявив Лукашенко. — Я не став розігрувати різні схеми та комбінації, дію чесно і, як завжди, відкрито. А ви, коли я вас просив, завжди мене підтримували. І саме завдяки повному порозумінню між главою держави і народом ми досягли певних результатів у нашому розвитку». Після цих слів президент запропонував згадати ситуацію в країні 10-річної давнини: «Криза, підприємства працювали 2—3 дні на тиждень, середня зарплата складала 20—25 доларів, пенсіонери по півроку не одержували пенсії, набирав сили процес руйнації народного господарства». «Але ми відвели країну від прірви, країна стала на шлях творення, живучи власною працею, не влізаючи в борги. Всі найбільші підприємства працюють на повну силу, їхня продукція затребувана і на Сході, і на Заході. Ми розширили білоруські позиції на найпрестижніших сегментах світового ринку», — гордо наголосив глава білоруської держави. На його думку, передає Інтерфакс-Україна, «країна вийшла на рубежі, із яких реальним є вирішення масштабних завдань». Однак О.Лукашенко побоюється, що без нинішньої «команди президента» «вся робота стихне»: «Білорусія — дуже вразлива, вона притягує до себе жадібні погляди з усіх боків». При цьому він підкреслив, що «добре бачить людей, які риють землю, щоб 2006 року прийти до влади». «Знаю де і під які обіцянки вони беруть гроші. Якщо вдасться висунути підгодовану людину, вони одержать білоруські заводи та фабрики, білоруську землю», — переконаний глава держави. При цьому він підкреслив, що народ його «зобов’язав зробити Білорусь чистою, багатою і гарною». «Я всі ці роки з трепетом несу на руках цю крихку кришталеву посудину — Білорусь. Ми не хотіли б, щоб ця чистота і створена нами краса потрапила до рук безвідповідального політика», — сказав Лукашенко, звертаючись до білоруського народу.

І народ, схоже, підтримає свого «бацьку».

Як можливий кандидат на наступних виборах глави держави Олександр Лукашенко має найбільшу підтримку білоруських виборців, свідчать дані опитування, проведеного білоруським аналітичним центром «Екоом». За даними соціологів, якби вибори президента Білорусі проходили в серпні нинішнього року, за О.Лукашенка проголосували б 66,5% населення країни. Це дослідження було проведено центром у серпні в усіх без винятків регіонах республіки. За даними «Екоом», «за іншого кандидата», а не за О.Лукашенка, проголосували б 3,4% повнолітніх громадян Білорусі, «проти всіх» — 2,5%, вагалися з відповіддю на поставлене запитання 25,9%. «Я на вибори не ходжу», — заявили 1,7% опитаних.

На запитання «Що чекає країну, якщо президентом Білорусі буде обрано представника опозиції?», за даними «Екоом», 38% респондентів відповіли «невизначеність», а 35,4% — «політична плутанина». При цьому 23% учасників опитування вважають, що Білорусь у даному разі очікуватиме «розвал і «прихватизація» економіки». Лише 2,1% переконані в тому, що коли республіку очолить опозиціонер, країну чекають «процвітання», і 1,5% думають, що «нічого не зміниться».

На запитання «Чи пов’язуєте ви позитивні зміни в країні з діяльністю президента О.Лукашенка?» позитивну відповідь дали 70,4% анкетованих.

Водночас лідери білоруської опозиції в зв’язку з призначенням референдуму з питання про можливість для Олександра Лукашенка балотуватися ще на один президентський строк виступили із закликом про захист конституції країни. «Закликаємо всіх, хто не бажає третього строку влади президента О.Лукашенка, координувати свої зусилля», — говориться в заяві, підписаній Анатолієм Лебедьком (Об’єднана громадянська партія), Станіславом Шушкевичем (Білоруська соціал-демократична громада), Вінцуком Вячоркою (партія БНФ), Сергієм Калякіним (Партія комуністів білоруська) і Олександром Бухвостовим (ліквідована рішенням суду Білоруська партія праці).

Автори заяви пропонують провести в жовтні загальнонаціональну акцію на захист конституції. «Демократичні сили, що виробили спільну платформу «П’ять кроків до кращого життя», разом із народом країни виступають проти чергової ламки конституції. Наш народ заслужив право жити в демократичній державі, де керують конституція та закони», — говориться в документі.

Москва на ініціативу білоруського лідера відреагувала дуже стримано.

Проведення референдуму про правомочність участі президента Білорусі Олександра Лукашенка в чергових виборах глави держави є внутрішньою справою цієї країни, заявив офіційний представник МЗС РФ Олександр Яковенко. «Білорусь — суверенна держава, і прийняті рішення з найважливіших питань державного і громадського життя є її внутрішньою справою. Головне, щоб усе відбувалося відповідно до конституції країни», — наголосив речник. За його словами, «відомо, що основний закон Білорусі допускає зміни шляхом референдуму окремих статей конституції, у тому числі й тієї, що визначає можливі строки перебування при владі глави держави». «Принципово важливо, на наш погляд, щоб референдум пройшов транспарентно, відповідно до виборчого законодавства й узвичаєних демократичних норм», — підкреслив О.Яковенко.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі