Кремль грає чорними

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Кремль грає чорними © Соцмережі
У РФ отруєно опозиційного політика Алєксєя Навального.

«Настоящих буйных мало, вот и нету вожаков.»

Володимир Висоцький

Алєксєя Навального, найвідомішого з несистемних, інакше кажучи — слобокерованих із Кремля опозиційних політиків РФ, минулого тижня було отруєно дорогою з Томська в Москву.

У стані коми він певний час залишався в Омську. Нині Навальний перебуває в німецькій клініці «Шаріте», де і встановлено механізм отруєння: в опозиційного політика блокували один із так званих нейромедіаторів — речовин, які виробляються організмом і забезпечують передачу сигналів у нервовій системі. Наслідки блокування цього нейромедіатора можуть бути смертельними або, як мінімум, руйнівними для нервової системи. Саме цей нейромедіатор блокується гучною бойовою отруйною речовиною «Новачок». Але причетні до його розробки російські вчені одностайно стверджують, що факт використання був би вже встановлений, оскільки фтор, який міститься в «Новачку», погано виводиться з організму. Лікарі ж «Шаріте» повідомили, що встановлення речовини, яка викликала блокування нейромедіатора в організмі Навального, потребує додаткових досліджень.

Те, що використання «Новачка» для отруєння Алєксєя Навального викликає сумніви, не змінює картину особистої трагедії опозиціонера та середньовічної моралі російської влади. Факт отруєння підтверджено. Навальний перебуває в комі, й ніхто з лікарів не зважується обіцяти, що він може відновитися раніше, ніж через кілька місяців. З таким рівнем загрози для життя немає сенсу розглядати версію самопіару. Навального отруїли аж ніяк не в інтересах його самого чи його політичної сили.

Опитування громадської думки не дають Алєксєю Навальному великих цифр підтримки в загальноросійському масштабі. Довіра до нього росіян донедавна вимірювалася кількома відсотками, попри те, що він назагал згоден із Кремлем у комплексі зовнішньополітичних питань, котрі можна окреслити як «кримнаш». Проте Навальний — найпотужніший із-поміж небагатьох опозиційних політиків, готових безкомпромісно боротися за владу, яка нині належить Владіміру Путіну та його оточенню.

У 2013 році, коли впевнений у собі Кремль вирішив продемонструвати можливість перемагати відносно чесно й дозволив Навальному брати участь у виборах мера Москви, Навальний набрав понад 27%. Створена ним система «розумного голосування» дозволила на кількох знакових регіональних і муніципальних виборах останнього часу консолідувати голоси проти ставлеників влади. Фонд боротьби з корупцією (ФБК) Навального відчутно руйнував рейтинги багатьох високопоставлених росіян, аж до Дмітрія Медвєдєва, коли він був головою уряду РФ. Нинішнього року бренд ФБК ефектно відібрав у Навального відомий російський власник «фабрики тролів» і ПВК «Вагнер» Євгеній Пригожин. Але, перереєструвавши свою організацію, Навальний зумів продовжити антикорупційні розслідування.

Перед отруєнням Алєксєй Навальний п'ять днів провів у Сибіру — в Новосибірську і Томську. Там він зустрічався зі своїми прибічниками та керівництвом регіональних штабів. Можливо, збирав інформацію для нового розслідування. Оточення Навального відмовилося говорити про конкретну мету поїздки. Але в ній не було нічого незвичайного: політик багато їздить. У Новосибірську, за словами тих, хто перебував поруч із Навальним, було помітне стеження, в Томську його видно не було. В аеропорту Томська Навальний випив дві чашки чаю, у шатлі до літака сфотографувався з попутниками. Після зльоту відчув нездужання і невдовзі знепритомнів. Літак посадили в Омську (до Москви залишалося ще чотири години льоту), Навального помістили в реанімацію, де ввели у штучну кому з діагнозом «порушення обміну речовин».

Оточення Навального, передусім керівник його політичного штабу Леонід Волков і дружина Юлія, зуміли хутко створити інформаційний резонанс із міжнародним розголосом. Кремль повідомив про можливість лікування Навального за кордоном. Німецький фонд Cinema for Peace забезпечив прибуття в Омськ спеціалізованого медичного борту. Фонд відомого російського мецената фундаментальної науки Дмітрія Зіміна оплатив рахунок. Уже після прильоту німецького медичного літака керівництво лікарні в Омську впродовж доби під різними приводами не віддавало Навального. Можна припустити, що пауза знадобилася, аби важче було виявити речовину, яка викликала отруєння.

За великим рахунком, версій отруєння Алєксєя Навального як у самій РФ, так і за її межами висувають лише дві: перша — отруєння відбулося в інтересах влади Владіміра Путіна; друга — отруєння відбулося в інтересах влади, але не Владіміра Путіна. Те, що в Томську за Алєксєєм Навальним не було звичного стеження, свідчить про навмисне утруднення ідентифікації моменту отруєння. Розпорядження не стежити могло надійти лише з високих коридорів у Москві. Його не могли дати ні американці, ні китайці, ні штаб Навального, тільки російські чиновники високого рангу.

Перевірка версій ускладнена тим, що бенефіціанти того чи іншого розвитку подій, швидше за все, підтримуватимуть неправильну версію. Якщо отруєння відбулося в інтересах Путіна, то ті, кому це точно відомо, стверджуватимуть, що Путіну отруєння не вигідне, оскільки послаблює його у внутрішній і зовнішній політиці. Ті, хто точно знає, що отруєння організоване на шкоду Путіну, говоритимуть, що, навпаки, російський президент про нього й розпорядився.

Чи послаблює Путіна отруєння Навального, як стверджують ті, хто вважає, що частина еліт почала боротися проти російського президента? Отруєння несе певні ризики, але не такі великі, як може здаватися. На акції протесту росіяни не вийшли. Нові санкції малоймовірні. Навальний не є іноземним громадянином, щоб його захищали іноземні політики. Сильнодіючі інструменти стримування РФ можуть ще знадобитися на випадок аншлюсу Білорусі та авантюр в інших країнах. Репутаційні втрати Владіміру Путіну не страшні. Після анексії Криму, брехні про рейс MH17, отруєння Скрипалів та багато чого іншого ще один штрих до образу чорного демона може навіть лестити російському президентові, інтерес до якого на міжнародній арені відверто вгасає.

Чи посилює отруєння Навального владу Путіна, як стверджують ті, хто називає російського президента безпосереднім замовником? Подив на межі переляку, викликаний у Кремля протестами в Хабаровському краї, замінився впевненістю. Багатотисячні маніфестації, як і раніше, збираються у вихідні, але не переступають межі, за якою йде претензія на владу. Протестувальники лише вимагають, щоб їх почули. Якщо так і триватиме, то Кремль готовий слухати аж до настання морозів, які, швидше за все, зупинять вуличні протести. Несподіваний спалах соціального насилля в Башкортостані навколо видобутку соди на шкоду історичному ландшафту й екології ефективно зупинив глава регіону Радій Хабіров. Упродовж семи років, до 2016-го, як високий чиновник адміністрації президента РФ він ефективно забезпечував правильні голосування в Держдумі. Навики політичного менеджера ефективно спрацювали і проти вуличних протестів. Перманентний екологічний протест у північних регіонах став звичним і, як і в інших регіонах РФ, не несе в собі претензії на владу.

Після відчутного провалу на регіональних виборах 2018-го Кремль оговтався. Уже 2019 року він не віддав жодного губернаторського поста. Цього літа під час голосування за зміни до Конституції РФ було випробувано технологію багатоденного голосування, що утруднює виявлення фальсифікацій. Її використають на регіональних виборах у вересні нинішнього року. До яких прибічників Навального просто не допустять. Технологію «розумного голосування» можна буде ще простіше блокувати фальсифікаціями. Навіщо ж, здавалося б, усувати Навального, якщо це поєднано з клопотами?

І все-таки політична логіка отруєння Навального в інтересах зміцнення нинішньої російської влади є. Головний аргумент на її користь — простота. Додатковий аргумент — досвід Хабаровська і Білорусі.

Незважаючи на нинішній відносний спокій, градус соціальної напруги в РФ підвищується. Це впевнено демонструють різні соціологічні опитування. Соціальний вибух може статися в будь-який момент у будь-якому місці, не обов'язково в контексті виборів. Але наслідки не будуть серйозними, якщо на чолі протестів не стоятимуть люди, готові боротися за владу, виходячи за межі встановлених правил. Алєксєй Навальний може бути небезпечним у разі масових протестів, при цьому ціна усунення політика середньовічними методами, накладеними на сучасні технології, відносно невисока. Чому б не прибрати його з політичного поля?

У поведінці російської влади часів Владіміра Путіна є досить чіткий критерій її причетності до анонімних резонансних подій різко негативної якості. В інформаційному просторі з'являється сонм версій того, що сталося, які спростовують одна одну, та коментарів на кшталт «не все так однозначно».

Підхід, вибраний провідними країнами, цілком зрозумілий: щоб усунути пересуди всередині РФ і продемонструвати повагу до міжнародної громадської думки, Кремль повинен провести ретельне розслідування отруєння Алєксєя Навального, факт якого встановлено.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі