Верхня палата американського Конгресу схвалила рекомендацію надати Україні $155 млн. у рамках зовнішньої допомоги США, повідомляє радіостанція «Свобода».
Водночас у документі, ухваленому з цього приводу, зазначається, що якщо звіт Державного департаменту США підтвердить факти продажу Україною зброї і військових технологій Іраку, Україна може позбутися будь-якої американської допомоги.
Як зазначає радіостанція, місяць тому комітет з асигнувань Конгресу прийняв пропозицію президента Буша надати Україні $159 млн. у рамках Акта підтримки свободи, що на $20 млн. менше, порівняно з торішньою президентською пропозицією. Тепер пропозиція Сенату щодо допомоги Україні на 2003 рік зменшилася ще на $4 млн.
З суми, яка виділяється, $30 млн. мають піти на проекти, пов’язані з ядерними технологіями, $14 млн. — на підтримку адміністративної реформи. Решта грошей розподіляються на програми сільського господарства, реформування економіки, розвитку громадянського суспільства.
Водночас процес надання допомоги тривалий і пов’язаний із багатьма умовами. Зокрема Сенат, підтверджуючи важливість незалежної і суверенної України для США, наголошує у своїх рекомендаціях стурбованість безрезультатним розслідуванням убивств журналістів Георгія Гонгадзе та Ігоря Александрова. Ця стурбованість наявна й у звіті Держдепартаменту США Конгресу, де серед іншого сказано, що в розслідуванні цих злочинів результат досягнутий дуже малий або ж не досягнутий зовсім, повідомляє «Свобода».
Комітет із надання зовнішньої допомоги стурбований також звітом про спроби продажу Україною військових технологій Іраку. «Держдепартамент США протягом 60 днів має скласти докладний звіт про передачу, якщо така була, військових технологій і зброї Іраку з України», — цитує радіостанція визначення комітету. Якщо факти передачі підтвердяться, сенатський комітет з асигнувань вимагатиме консультацій від Держдепу, ставлячи за мету накласти «термінові і гострі заборони» на подальше надання Україні допомоги з боку США.
Водночас нижня палата (Палата представників. — ІФ) Конгресу США займає жорсткішу позицію щодо надання допомоги. Так, торік пропозиції у частині сум допомоги Україні різнилися майже на $50 млн.
Нині це питання перебуває на обговоренні в Палаті представників. Далі працюватиме погоджувальна комісія між двома палатами парламенту, після чого їхнє рішення мають підтвердити законодавці.