Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер уперше виклав своє бачення щодо активності Альянсу із забезпечення енергетичної безпеки, серед яких — безпосередня допомога у разі надзвичайних ситуацій на енергетичних об’єктах, проведення спільних навчань і захист морських транспортних шляхів.
Виступаючи в п’ятницю в Охріді в рамках форуму з питань безпеки Євроатлантичної ради партнерів (Euro-Atlantic Partnership Council), генеральний секретар Альянсу сказав: «Я виділив би три основні напрями внеску НАТО в це питання. По-перше, НАТО може розглянути питання про подання допомоги країнам-союзникам і країнам-партнерам у разі виникнення підвищеного ризику для основних об’єктів енергоструктури, які знаходяться на їхній території».
До підвищених ризиків Я.Схеффер відніс стихійні лиха й терористичну діяльність. «У таких випадках міжнародна допомога може виявитися незамінною», — підкреслив він.
Другим напрямом діяльності Альянсу в питанні енергетичної безпеки генсек назвав проведення відповідного навчання із партнерськими країнами, проведення експертиз, обмін інформацією в плані оцінки потенційних ризиків.
Третім напрямом Я.Схеффер вважає потребу гарантування безпеки морських транспортних шляхів, у зв’язку з чим відзначив операцію НАТО «Активні зусилля».
«Я твердо переконаний у тому, що НАТО має відігравати свою роль у питаннях енергетичної безпеки. Сьогодні ця тема обговорюватиметься з урахуванням того, що вона стосується як країн–членів Альянсу, так і партнерів», — сказав генеральний секретар НАТО.
А от як захищати членів і партнерів Альянсу від «енергетичної зброї» країн–імпортерів нафти й газу, НАТО вирішувати не уповноважене — тут, у Європі, поки що кожний сам за себе. Тому, може, і в програші?