У четвер о 4.10 літаком Ту-154 державного підприємства Міністерства оборони України «Українська авіаційна транспортна компанія» у міжнародний аеропорт «Бориспіль» доставили евакуйованих з Близького Сходу українських громадян, які опинилися в зоні збройного конфлікту. Серед прибулих 91 українець — 26 жінок і 65 дітей.
«Специфічне завдання, яке покладалося на Міністерство оборони України, —евакуювати українських громадян із Близького Сходу, наші льотчики виконали достойно, на високому фаховому рівні» — зазначив міністр оборони Анатолій Гриценко. Він також підкреслив, що «коли наші співвітчизники потрапили в біду за кордоном, то справою нашої честі було їх урятувати й доставити на батьківщину живими й здоровими». Протягом усього перельоту евакуйованих українців супроводжувала бригада військових медиків.
Як повідомила прес-служба МО, А.Гриценко зазначив, що операція з евакуації наших громадян із небезпечного регіону проводилася в тісній взаємодії з Міністерством закордонних справ України.
Цього ж дня МЗС України заявило, що станом на четвер із сектора Газа вивезено всіх українців, які самі вирішили покинути цей регіон, насамперед із міркувань безпеки.
Водночас там залишаються українські громадяни, які з тих чи інших причин не бажають покидати Палестину. У разі якщо ці громадяни змінять свої наміри, МЗС України готове в будь-який момент провести нову операцію з їхньої евакуації.
Прес-служба відомства зазначає, що відразу після загострення ситуації в секторі Газа в міністерстві було створено оперативний штаб, до складу якого ввійшли керівники ключових підрозділів і представники інших відомств.
Починаючи з 11 червня й до часу початку евакуації МЗС України проводило інтенсивні консультації з міжнародними організаціями, зокрема Радою Безпеки ООН, секретаріатом Міжнародного Червоного Хреста, зовнішньополітичними відомствами США, Росії, Ізраїлю, Йорданії та Єгипту, політичними силами, які діють у секторі Газа. До переговорів було залучено українські дипломатичні місії в Ізраїлі, Йорданії та Єгипті, а також спецслужби України та Міністерство з надзвичайних ситуацій.
Відразу після загострення ситуації посольство України в Ізраїлі разом з ініціативною жіночою групою почало формувати списки громадян, які виявили бажання покинути регіон і повернутися на батьківщину. У списки на початкових етапах включили також російських, білоруських і молдавських громадян, які згодом вирішили евакуюватися за сприяння відповідних служб своїх країн.
15 червня МЗС на засіданні уряду ініціювало ухвалення постанови про виділення з держбюджету коштів у розмірі
450 тис. грн. для забезпечення евакуації.
Після проведених консультацій і розробки маршрутів евакуації в Міністерства оборони було орендовано літак вартістю 61 тис. грн., котрий 20—21 червня виконав переліт Київ—Амман—Київ і забезпечив повернення на батьківщину українських громадян. Крім того, Держуправління справами надало автобуси для перевезення евакуйованих громадян і виділило дві бази відпочинку для тимчасового перебування там жінок і дітей. Зі свого боку МНС надало автобуси, Міністерство охорони здоров’я — автомобілі швидкої допомоги, а Міністерство транспорту забезпечило евакуйованих громадян квитками в межах України.
МЗС висловлює подяку всім причетним до успішного проведення операції з евакуації громадян України із сектора Газа.