Відмова України від зберігання високозбагаченого урану відбувається в рамках Глобальної ініціативи по зменшенню ядерної загрози, в якій задіяно 14 країн, заявила в інтерв'ю «Дзеркалу тижня» головний науковий співробітник відділу енергетичної і ядерної безпеки Інституту проблем національної безпеки Ольга Кошарна.
«Повернення високозбагаченого урану відбувається в рамках Глобальної ініціативи зі зменшення ядерної загрози, яка виникла після терактів у Нью-Йорку в 2001 р. Ця ініціатива 2004 року Сполучених Штатів і РФ спрямована на вилучення високозбагаченого уранового палива з ядерного сектора і повернення в країну-виробника», — повідомила експерт.
За інформацією Ольги Кошарної, на даний момент до ініціативи приєдналися 14 країн.
«На 1 лютого 2010 року в рамках цієї програми було задіяно 14 країн. Паливо, яке поставляла Росія на реактори радянського виробництва (у В’єтнам, Чехію, Сербію, Латвію, Узбекистан, Казахстан, Білорусь і, зрозуміло, в Україну), повертатиметься в Росію. Воно вже вивезене з Югославії, Румунії та Болгарії. Навіть Канада на цьому саміті оголосила, що повертає свій високозбагачений уран у США.», — заявила експерт.
При цьому вона підкреслила, що Україна вже давно бере участь у цій ініціативі, і передача останніх 90 кілограмів високозбагаченого урану є просто черговим логічним кроком.
«У рамках цієї програми триває переведення дослідного реактора київського Інституту ядерних досліджень на низькозбагачений уран. Отже, ми в цій ініціативі вже беремо участь, тому передача того, що залишалося, — приблизно 90 кг — у Севастопольському національному університеті ядерної енергії і промисловості та в Харківському фізико-технічного інституті, буде логічним продовженням участі України в цій ініціативі», — констатувала експерт.
Докладніше читайте в статті Тетяни Силіної «Високозбагачений візит» у свіжому номері «ДТ».