Чому Байден вважає, що «Facebook убиває людей»

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Чому Байден вважає, що «Facebook убиває людей» © pixabay.com
Як дезінформація в соцмережах перешкоджає вакцинації

США — одна з небагатьох країн, які мають удосталь вакцин для захисту кожного жителя. Проте Америка посідає перше місце серед розвинених країн за кількістю людей, що відмовляються від вакцинації. Хоча поступово щеплених людей більшає, та на сьогодні лише 49% від загальної кількості населення США повністю вакциновані.

Причина недостатнього рівня вакцинації в тому, що американські громадяни поглинають величезну кількість пов'язаної з вакцинами дезінформації, що циркулює у Facebook. Меню фальшивих новин досить широке й відповідає різноманітному асортиментові можливих тривог: «вакцини COVID-19 змінять вашу ДНК»; «щеплення може зробити вас безплідною»; «вакцинація змінить вашу стать, — були чоловіком, станете жінкою» тощо. Якщо на початку пандемії поширювалася версія, згідно з якою коронавірус — це біологічна зброя, то тепер, навпаки, — біологічною зброєю виявилася вакцина.

Крім того, у Facebook набув значного поширення фантастичний сюжет, буцім вакцинація — це ін'єкція крихітних пристроїв, що дозволяють відстежувати кожну вакциновану людину. Зазвичай намір контролювати людство приписують мільярдерові й філантропу Біллу Гейтсу. Але Гейтс — не єдиний «підозрюваний». Дехто стверджує: ворог — уряд США. Інші вірять, що винуватець — головний вірусолог країни Ентоні Фаучі або філантроп і поборник демократії Джордж Сорос, який опинився в чорному списку авторитарних режимів на кшталт російського. Дарма що ніхто не бачив мікрочипів у вакцинах і автори цієї вигадки не вирішили, навіщо конкретно знадобилося б таке стеження, — творчо налаштований споживач додумує і доповнює деталі сам.

Попри очевидний абсурд і суперечливість цих сюжетів, теорії змови стали настільки популярними, що відділу охорони здоров'я штату Род-Айленд недавно довелося зробити таку заяву: «Незважаючи на чутки, вакцини проти COVID-19 не змінять вашу особистість, не примусять вирости третє око і не змінять вашу ДНК. Вакцини, абсолютно точно, не містять мікрочипів». Мабуть, чиновники сміялися, коли писали цей текст, але, взагалі, країні не до сміху.

Катастрофічні результати дезінформації проявилися в останній місяць. На початку літа у США пандемія почала сходити нанівець. Але вже в липні кількість інфікованих стала зростати. Спочатку повільно й поступово, а потім дедалі стрімкіше набираючи обертів, пішов у наступ новий штам «Дельта». Марно епідеміологи закликали всіх вакцинуватися. Нова хвиля пандемії, як вони й очікували, прикотилася з південних штатів із відносно низьким рівнем вакцинації і потім стала поширюватися на сусідні регіони.

І ось уже в штаті Алабама пацієнтів, які потребують інтенсивної терапії, розподіляють по інших відділеннях, а в лікарнях не вистачає медперсоналу.

Кепські справи і в Міссісіпі, де, за словами державного медпрацівника лікаря Томаса Доббса, рівень заражень перевершив попередні піки COVID-19. «Ми вочевидь перебуваємо в найтяжчому періоді пандемії, і ситуація продовжує погіршуватися», — сказав Доббс.

Погіршується ситуація і в Техасі. Днями влада, використовуючи систему екстреного оповіщення, надіслала жителям текстові повідомлення, попереджаючи, що в місті Остін ситуація в лікарнях критична, — у відділеннях інтенсивної терапії вільними залишилися лише кілька ліжок.

Найвищий рівень шпиталізацій зараз у Флориді. За даними Міністерства охорони здоров'я та соціальних служб, у Флориді понад 25% стаціонарних ліжок закріплені за пацієнтами з COVID.

Страждань цих можна було запобігти вакцинацією. Судячи з наявних даних, вакцини Moderna і Pfizer, вочевидь, запобігають тяжкому перебігові хвороби, госпіталізації та смерті. Згідно з даними Державного центру контролю та профілактики захворювань (CDC), 96,7% смертей цього літа припало на нещеплених.

До поширення штаму «Дельта» епідеміологи, у тому числі й Фаучі, вважали, що для викорінення пандемії та створення колективного імунітету достатньо вакцинувати від 75 до 80% населення. Однак із появою заразнішого штаму багато епідеміологів кажуть, що тепер знадобиться вищий відсоток вакцинованого населення. Провести таку масову вакцинацію буде вкрай важко, бо кількість вакциноскептиків зменшується дуже повільно.

Днями головний лікар США Вівек Мурті оголосив, що дезінформація про вакцини в соціальних мережах становить «серйозну загрозу суспільному здоров'ю». А голова адміністрації Білого дому Рон Клейн в інтерв'ю для подкасту Sway заявив, що Facebook є «гігантським джерелом» дезінформації про вакцини. «Я прямо сказав Марку Цукербергу, що коли ми збираємо групи людей, які не вакциновані, і запитуємо їх, чому вони не вакциновані, вони переказують нам дезінформацію. А коли ми запитуємо їх, де вони це чули, найпоширеніша відповідь — Facebook».

Проблема з вакциноскептиками настільки серйозна, що навіть президент США Джо Байден заявив: дозволяючи публікувати хибну інформацію, Facebook та аналогічні інтернет-платформи «вбивають людей».

Але чи має намір Facebook гасити цю пожежу брехні в соцмережах? Виправдовуючись за поширення шкідливої дезінформації, генеральний директор Facebook Марк Цукерберг сказав, що гігант соціальних мереж видалив 18 мільйонів постів із дезінформацією про COVID-19.

«Якщо ми бачимо шкідливу дезінформацію, ми її усуваємо. Публікація такої дезінформації суперечить нашій політиці», — заявив Цукерберг у інтерв'ю CBS This Morning. Але відразу попередив, що мітла його мете не чисто: «Але чи все ми вловлюємо? Звісно, є в нас помилки або галузі, в яких мусимо вдосконалити наші технології. Але це кращий наш показник, з погляду того, що наші системи змогли виявити».

Та, хоч би що казав Цукерберг, поширення хибної інформації не суперечить ні економічним, ні ідеологічним принципам Facebook.

Нове дослідження, проведене асоціацією з нагляду за соцмережами Media Matters for America, виявило, що Facebook залишається місцем, де вільно поширюється дезінформація. Ця асоціація заявляє, що знайшла 284 групи у Facebook із більш як пів мільйоном користувачів, які продовжують функціонувати й поширювати дезінформацію про вакцинацію.

Групи у Facebook — це замкнені віртуальні простори та ідеальні розсадники дезінформації серед користувачів із однаковими поглядами.

Як зазначають Шіра Френкель і Сесілія Кангі в книжці An Ugly Truth («Некрасива правда»), Цукерберг, попри очевидні проблеми, вітав створення груп, і 2019 року компанія запустила редизайн, аби стимулювати їх використання та просувати економічне зростання своєї мегакомпанії.

Продовжують процвітати у Facebook і ультраправі акаунти, що славляться поширенням дезінформації. Як засвідчило недавнє дослідження групи Cybersecurity For Democracy, ці екстремістські акаунти дуже популярні. Вони отримують набагато більше лайків і репостів, ніж акаунти, котрі містять реальні факти. Оскільки ж високий рівень активності сприятливий для Facebook, то, очевидно, борються з ними абияк.

Нездорові пристрасті та фантастичні вигадки стимулюють активність користувачів і приносять Facebook вигоду, бо споживачі дивляться більше реклами. Очевидно, що боротися з брехнею Цукербергу нецікаво. Але, крім фінансових міркувань, ним ще й керує традиційний американський ідеалізм.

Виступаючи в жовтні 2019 року в Джорджтаунському університеті, Цукерберг чітко сформулював свою відданість захистові свободи слова і свою принципову незгоду з ідеєю цензури: «Багато з людей люблять сатиру, яка часто спотворює події. Багато людей розповідають про свій досвід із допомогою історій, які можуть бути перебільшеними або містити неточності, але свідчать про глибшу істину їхнього життєвого досвіду. Ми маємо бути обережними з обмеженням цього. Навіть коли існує загальний набір фактів, різні ЗМІ розповідають дуже різні історії, підкреслюючи різні точки зору. Тут багато нюансів. І, хоч мене турбує розмивання істини, я не думаю, що більшість людей хочуть жити у світі, де можна публікувати тільки ті речі, які технологічні компанії на 100% вважають правдою».

Засновник Facebook вважає, що «в умовах демократії люди, а не технологічні компанії мають вирішувати, що заслуговує довіри».

Цукерберг вірить у свободу слова і щиро вважає, що на так званому «вільному ринку ідей» переможе найякісніший продукт, тобто розум і факти. Можливо, він має рацію. Але, поки у Facebook правда і розум вестимуть затяжну війну з брехнею, сотні тисяч людей по всьому світу, повіривши дезінформації, хворітимуть і вмиратимуть, заразившись черговим штамом коронавірусу.

Усі статті Анни Бродські-Кроткіної читайте тут.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі