Україна та НАТО підписали декларацію про доповнення до Хартії про особливе партнерство. Підписання відбулося 21 серпня в Брюсселі. Від України документ завізував постпред при НАТО Ігор Сагач, від альянсу — генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен. Як повідомив агентству «Інтерфакс-Україна» прес-секретар МЗС України Василь Кирилич, підписання пов’язане з тим, що склався новий рівень відносин між Україною і НАТО. «Відбулись якісні зміни, і декларація ці зміни фіксує», — пояснив Василь Кирилич.
За словами українського дипломата, підписаний документ
формалізував провідну роль комісії Україна—НАТО (КУН) у контексті проведення реформ у рамках виконання річної національної програми з підготовки України до вступу в альянс. «Окрім того, декларація фіксує можливість скликання комісії Україна—НАТО на вимогу української сторони, якщо вона відчуватиме пряму загрозу своїй територіальної цілісності та безпеці», — сказав Кирилич. Він також додав, що у разі скликання засідання КУН при виникненні якоїсь загрози сторони будуть обговорювати питання, яку допомогу Україні може надати альянс.
Як передає агентство РІА «Новости», офіційний представник Північноатлантичного альянсу Джеймс Аппатурай, коментуючи підписаний документ, заявив, що «НАТО не має наміру подавати військову допомогу Україні і допомогу в забезпеченні (територіальної) безпеки». Раніше постійний представник Росії при НАТО Дмитро Рогозін висловив стурбованість тим, що зафіксований у декларації пункт про право Києва у разі загрози територіальній цілісності скликати КУН може втягти найбільший у світі військово-політичний альянс у внутрішні справи України.
У свою чергу, в українському зовнішньополітичному відомстві вважають поспішною заяву Джеймса Аппатурая. Про це заявив заступник директора департаменту НАТО МЗС Вадим Пристайко. «Ми розраховуємо на допомогу НАТО, якщо вона нам знадобиться. Інакше навіщо ми так довго співробітничаємо (із НАТО) і чому є особливим партнером? », — цитує «Коммерсант-Украина» Вадима Пристайка.