Директор інституту політичних досліджень, заступник голови комісії з міжнародних справ Громадської палати при президенті Росії Сергій Марков заявив, що в Україні російській мові необхідно надати статус другої державної. «Україна доти не зможе вважатися демократичною, поки російська мова не набуде статусу державної», — сказав він під час круглого столу, присвяченого впливу результатів парламентських виборів в Україні на українсько-російські відносини, організованого в Києві українською філією Інституту країн СНД. Як приклад С.Марков навів Чечню, де, за його словами, існують дві державні мови й є вільний вибір освіти або російською, або чеченською мовою.
Сергій Марков також зазначив, що парламентські вибори важливі для України в питанні її подальших зовнішньополітичних відносин. На його думку, в Україні може скластися або коаліція тих, хто є прибічником вступу України в НАТО, або коаліція прихильників ЄЕП. «А можна назвати і так — коаліція високих цін на газ і коаліція середніх цін на газ», — процитувало Сергія Маркова агентство «Інтерфакс-Україна». Водночас він підкреслив, що низькими ціни на газ для України вже не будуть ніколи, але вони можуть бути високими з урахуванням світових стандартів.
У свою чергу, коментуючи мовне питання в нашій країні, заступник міністра закордонних справ України Володимир Огризко зазначив, що існує не проблема захисту російської мови, а проблема захисту української мови в Україні.
Крім того, український дипломат укотре підтвердив, що метою України є інтеграція в Європейський Союз і НАТО, але Київ виступає також і за розвиток добросусідських відносин із Росією. «Ми за розвиток чудових відносин із Росією, добросусідських відносин, але мета наша — ЄС і НАТО», — сказав Володимир Огризко.
Заступник глави МЗС акцентував увагу на необхідності усунення низки міфів, що склалися в українсько-російських відносинах. Зокрема В.Огризко назвав міфом існування будь-яких «особливих відносин між пострадянськими республіками, особливої цивілізаційної ролі на пострадянському просторі та існування єдиного політичного, економічного і гуманітарного пострадянського простору».
В.Огризко закликав російську сторону поважати вибір України й відмовитися від нав’язування своєї думки. «Закінчилося, не буде більше такого, і з цим треба змиритися», — підкреслив він.