Науково-дослідний інститут Мензіс у Тасманії провів унікальне дослідження, яке доводить, що відмова від сніданку протягом тривалого періоду часу може призвести до збільшення ризику появи серцево-судинних захворювань і діабету.
Відмова від сніданку є досить поширеною практикою. За даними національного обстеження в області харчування в Австралії у 1995 році близько 23% дорослого населення і 10% дітей снідали нерегулярно, і є свідчення, що відмова від сніданку стає все більш поширеним явищем.
Сніданок корисний не тільки для зниження ваги, він підтримує рівень інсуліну і холестерину в крові і тим самим скорочує вірогідність розвитку хвороб серця і діабету.
«Люди, які відмовлялися від сніданку, як у дитинстві, так і в дорослому житті мали більше чинників, що призводять до діабету і серцевих захворювань, ніж їхні однолітки, що снідали», - каже автор нового дослідження, аспірант Кайлі Сміт.
Дослідження було частиною національного проекту з визначення чинників розвитку дітей, що визначають їхнє здоров'я в дорослому віці. У рамках цього проекту «проблему сніданку» вивчили на прикладі 2 тисяч осіб протягом 20-річного періоду їхнього життя.
«У порівнянні з людьми різного віку, які регулярно снідають, ті, хто пропускав сніданок, мали більший об'єм талії, у них був більш високий рівень інсуліну, загального холестерину і LDL-холестерину (поганого холестерину), - пояснює Кайлі Сміт. - Це головні чинники розвитку смертельно небезпечних захворювань серця і діабету».
Дані дослідження вкотре підтверджують, що люди повинні прагнути мати здорову, збалансовану дієту, і регулярний сніданок є важливою її частиною. На думку вчених, батьки повинні подавати гарний приклад своїм дітям і їсти здоровий сніданок щодня.
За матеріалами Cnews