Вчені відкрили новий механізм самозцілення людської шкіри

Поділитися
Вчені відкрили новий механізм самозцілення людської шкіри © profcenterlo.ru
Вчені виявили, що потові залози, окрім виконання функції охолодження тіла, є сховищем матеріалу для відновлення пошкоджених ділянок шкіри, а також, що людська шкіра володіє унікальним механізмом регенерації.

Одним з важких наслідків таких захворювань, як цукровий діабет, є вкрай повільне загоєння навіть найбільш дрібних і незначних подряпин та опіків, яке часто ускладнюється нагноєннями і виникненням виразок.

Раніше медики припускали, що при загоєнні шкірних ран нові клітини з'являються при діленні клітин волосяних цибулин (фолікулів) і незайманих клітин, розташованих на межі пошкодженої ділянки.

Але нове дослідження Мічиганського університету показало, що ключову роль у процесі загоєння ран відіграють потові залози, ті самі, які допомагають тілу охолоджуватися після фізичного навантаження або в спекотний день. Шкіра людини буквально вкрита мільйонами цих мініатюрних екзокринних органів.

«Виразки на шкірі, в тому числі викликані діабетом або пролежнями, а також інші незагойні рани є величезним тягарем для всієї системи охорони здоров'я, - розповідає провідний автор дослідження Лора Рітті. - На боротьбу з ними тільки у США щорічно витрачаються мільярди доларів. І ціна ця тільки зростає, а ефективність стоїть на місці. Було очевидно, що щось не працює і пора шукати нові рішення».

Для вивчення процесів регенерації тканин у людини, медики злегка обпалювали ділянку шкіри на передпліччі 31 здорового пацієнта. Після цього впродовж тижня дослідники брали частинки пошкодженої тканини (тобто робили біопсію) для відстеження фізіологічних процесів у зовнішньому шарі шкіри.

Процес ранозагоєння оцінювали за допомогою імуногістохімії та тривимірного комп'ютерного моделювання пошкоджених ділянок.

Під час експериментів з'ясувалося, що екзокринні потові залози є сховищем регіональних стовбурових клітин, які здатні швидко відновити пошкоджені тканини. Тобто нові клітини буквально «сходять» з-під рани.

Дослідники впевнені у своїх висновках, оскільки виявили, що процеси виходу клітин-попередників із залози і утворення нового шару епідермісу йдуть паралельно з майже однаковими швидкостями.

«Може здатися дивним, що така важлива функція потових залоз відкрита тільки зараз, - говорить доктор Рітті. - Але це цілком зрозуміло: ці екзокринні органи унікальні для приматів, у тому числі і людини, і відсутні у більшості інших ссавців, включаючи лабораторних тварин. А саме останніх найчастіше і використовують для вивчення процесів загоєння ран».

Відкриття американських учених показало, що людська шкіра володіє унікальним механізмом регенерації (самозцілення), який відрізняється від всіх аналогічних процесів, відомих для ссавців. Але, на жаль, на даний момент глибокі молекулярні механізми роботи потових залоз недостатньо вивчені, тому просунутися далі поки складно.

Учені сподіваються, що їхнє унікальне дослідження приверне до цих екзокринних органів більшу увагу фахівців та інвесторів, що надзвичайно важливо для інтенсивного розвитку настільки перспективного напрямку медицини.

Адже тепер необхідно розібратися, чому природні процеси регенерації шкіри порушуються при певних захворюваннях і яким чином можна вплинути на уповільнення або повне зупинення цих процесів. Тільки після цього можна буде говорити про створення високоефективної вузькоспрямованої терапії для кожного конкретного пацієнта. !zn

Читайте також:

Медики навчилися запобігати утворенню шрамів

В агресивних людей рани загоюються довше

Вчені: Життя у місті впливає на мозок

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі