Хоча темпи приросту інфікування ВІЛ в Україні сповільнилися, про стабілізацію ситуації говорити поки рано. За офіційною статистикою, в Україні зареєстровано більше 200 тис. випадків ВІЛ-інфекції.
В останні роки Україна мала найвищі темпи поширення ВІЛ-інфекції серед європейських країн, проте за результатами 2011 року можна говорити про певні ознаки стабілізації ситуації, повідомила заступник голови Держслужби України з питань протидії ВІЛ/СНІД Олена Єщенко.
В ефірі програми «Соціальний статус» на телеканалі «Tonis» вона розповіла, що, хоча в Україні збільшується кількість людей, у яких виявляють ВІЛ-інфекцію, але при цьому зменшуються темпи приросту інфікування, захворюваності, а також смертності від хвороб, обумовлених СНІДом. «Але це ще не ті цифри, які можуть сказати, що ми вже стоїмо на порозі стабільності», - підкреслила Єщенко.
Зокрема, повідомила вона, серед тих, хто приймає ін'єкційні наркотики, за останні 5 років удвічі зменшився рівень нових випадків ВІЛ-інфікування саме завдяки тому, що в Україні впроваджуються різні профілактичні програми, такі як терапія, ресоціалізація наркозалежних, обмін шприців та інструментарію на чистий, а також проводиться активна інформаційна робота з групами ризику.
Разом з тим нещодавні соцдослідження показали, що 50% представників комерційного сексу не користуються презервативами під час статевого контакту. «Ось хто далі вступає в групу ризику - це клієнти працівників комерційного сексу. А серед молоді тільки 40% правильно називають шляхи інфікування ВІЛ-інфекцією. Ось де нам потрібно працювати, і тоді кожен, розуміючи загрозу і ведучи безпечний спосіб життя, зможе себе захистити», - зазначила Єщенко.
Вона повідомила, що 55% українських громадян, які мають ВІЛ-позитивний статус, інфіковані статевим шляхом. «Методи профілактики дуже дієві, і витрачати кошти у першу чергу, безумовно, потрібно на них. І фонди нам дуже допомагають, особливо кошти Глобального фонду, які ми отримали на 5 років - 300 млн доларів, велика частина цих коштів буде йти саме на профілактичні методи, на вразливі групи, на загальне населення, школи, молодь, соціальні центри», - підкреслила Єщенко.
За її словами, згідно з офіційною статистикою, в Україні зареєстровано більше 200 тис. випадків ВІЛ-інфекції. З них 120 тис. пацієнтів перебуває на диспансерному обліку в центрах СНІДу, яких в Україні існує 42. При цьому, згідно з отриманими місяць тому оцінними даними, складеними фахівцями Українського центру профілактики і боротьби зі СНІДом спільно з міжнародними експертами, в Україні 230 тис. людей живуть з ВІЛ/СНІДом, і частина цих людей не знає про свій статус.
Вона нагадала, що кожна людина, яка живе в Україні, може протестувати свою кров на наявність ВІЛ-інфекції, і це тестування є безкоштовним та анонімним. Тестування проводять 700 кабінетів довіри, які працюють по всій країні. !zn