Державний секретар США Гілларі Клінтон оголосила про створення міжнародної програми з боротьби із отруйним димом від печей.Державний секретар США Гілларі Клінтон оголосила про створення міжнародної програми з боротьби із отруйним димом від печей.Димна кулінарія, за оцінками, скорочує життя 1,9 мільйона осіб на рік, а також вносить свій внесок у зміну клімату. Global Alliance for Clean Cookstoves - перша серйозна спроба вирішити це питання у всьому світі. Програми національного масштабу вже реалізуються в Індії, Мексиці і Перу.
До 2020 року альянс збирається забезпечити сучасними плитами з низьким рівнем забруднення навколишнього середовища (вони працюють на біомасі, газі або сонячної енергії) 100 мільйонів малозабезпечених. У даний момент по всій планеті розсіяно 3 мільярди осіб, що готують їжу на печах або відкритому вогні. Вони ризикують отримати у результаті хвороби очей і легенів, а також рак.
Альянс координується Фондом ООН. Уряд США виділив організації $50 мільйонів доларів, а інші партнери додадуть ще 10 мільйонів доларів протягом п'яти років.
Вважається, що частка кулінарії у світовому обсязі викидів сажі досягає 20%. Основними джерелами чорного вуглецю є лісові пожежі і неповне згоряння викопних видів палива, але в Азії основною проблемою стали саме кухонні плити.
Роль сажі у змінах клімату залишається нез'ясованою. Деякі вчені вважають, що це другий за величиною вкладник у зміну клімату після вуглекислого газу. Є думка, що вона несе відповідальність за 55% потепління, що відбувається у результаті викидів двоокису вуглецю. У районах, покритих снігом і льодом, де альбедо - коефіцієнт відображення - знижується в результаті осадження атмосферного вуглецю, утеплючий вплив сажі може дорівнювати ефекту вуглекислого газу.