Дослідники з Каліфорнійського університету у Сан-Франциско (США) розробили прототип першого в історії імплантанта штучної нирки, який має прийти на зміну діалізу.
Пристрій складається із декількох тисяч мікроскопічних гемофільтрів і біореакторів, що імітує метаболічну і водно-балансову функції нирки. Клітини ниркових канальців вирощені у відповідності з останніми досягненнями тканинної інженерії. Весь процес залежить від артеріального тиску, тому йому не потрібні насоси та електропостачання.
Випробування стаціонарної збільшеної моделі завершилися успішно. Надалі наукова група під керівництвом Шуво Роя на основі тієї ж технології створить штучну нирку розміром з кавову чашку. Пристрій буде імплантуватися в тіло без необхідності пригнічення імунної системи, що дозволить пацієнту вести нормальний спосіб життя. Здійсненність такої моделі вже доведена на тваринах, тому її клінічні випробування мають розпочатися протягом п'яти-семи років.
Щорічно хронічна ниркова недостатність вражає більше 500 тисяч людей в одних тільки Сполучених Штатах. Показник зростає на 5-7% на рік через розповсюдження діабету і гіпертонії. Повністю позбавитися від захворювання можна тільки за допомогою пересадки нирки, але це справжня проблема: торік у США було пожертвувано загалом 17 тисяч трансплантатів, а число хворих у черзі перевищує 85 тисяч.
Приблизно 350 тисяч американців залежать від ниркового діалізу, що пов'язано із величезними витратами. Система Medicare щорічно витрачає 25 мільярдів доларів на лікування ниркової недостатності - понад 6% від загальної суми бюджету, хоча хвороба вражає лише 1% клієнтів цієї страхової служби. У середньому на одного пацієнта іде майже 75 тисяч доларів на рік.
При цьому діаліз також не є панацеєю. Зазвичай його треба проходити тричі на тиждень протягом 3-5 годин. Це не тільки втомливо, але і малоефективно, бо процедура заміняє нирки всього на 13% функції. У результаті лише 35% пацієнтів живуть на діалізі більше п'яти років.
За матеріалами Компьюленты