До такого висновку приходять автори нової доповіді комісії, створеної ООН для оцінки ситуації в цій галузі.
Глобальна комісія, серед 19 членів якої колишній генеральний секретар ООН Кофі Аннан, колишні президенти Мексики, Колумбії і Бразилії, а також британський підприємець Річард Брансон, мала сформулювати пропозиції про напрямки боротьби з поширенням наркотиків у світі (щодо особливостей національної боротьби з наркоманією читайте тут >>).
Серед її пропозицій - легалізація деяких наркотичних засобів та припинення кримінального переслідування наркоманів. Білий дім відкинув висновки цієї доповіді, заявивши, що вони помилкові. У доповіді доводиться, що війна з поширенням наркотиків призвела до посилення наркоторгівлі та організованої злочинності, обходиться платникам податків у мільйони доларів і забирає життя тисяч людей.
У ньому наводяться дані ООН про те, що вживання опіумвмісних засобів зросло з 1998 по 2008 рік на 35%, кокаїну на 27% і марихуани на 8,5%. Автори доповіді виступають з критикою на адресу урядів, які вважають методи боротьби з розповсюдженням наркотиків ефективними.
"Політичні діячі та громадські фігури повинні знайти в собі мужність визнати публічно те, що багато з них говорять приватним чином - що є переконливі докази того, що стратегії боротьби з наркотиками на основі силових засобів не можуть вирішити цю проблему, і що у війні з наркоманією неможливо здобути перемогу", - йдеться у доповіді.
Комісія піддає особливо жорсткій критиці США, кажучи, що американська влада має відмовитися від криміналізації цієї сфери та застосувати стратегії, засновані на гуманності і повазі прав людини.
Голова відділу по боротьбі з наркоманією в Білому домі Джил Керліковске відкинула висновки доповіді. "Наркоманія - це захворювання, якому можна успішно запобігти і вилікувати", - заявив представник відділу із розробки національної політики по боротьбі з наркотиками.