Нове дослідження показало, що урізання життєво необхідних поживних речовин і калорій у першій половині вагітності уповільнює розвиток головного мозку ще ненародженої дитини.
Незважаючи на те, що досліди проводили на тваринах, науковці говорять, що такі ж відкриття з великою часткою ймовірності є істиними для жінок і стають головними небезпеками, від яких дитина може страждати все своє життя, якщо майбутні мами не будуть харчуватися повноцінно.
Один з авторів роботи доктор Томас МакДоналд сказала: «Це дослідження є ще однією демонстрацією важливості повноцінного материнського харчування й особливої дієти».
«Воно підтримує думку, що бідна дієта під час вагітності може змінити розвиток ембріональних органів, у даному випадку мозку, так, що наслідки переслідуватимуть майбутню дитину все життя й потенційно знизять рівень IQ та зроблять її схильною до поведінкових проблем».
Раніше проведені дослідження показали, що деякі дієти, голодування й нестача їжі під час вагітності, можуть негативно позначитися на розвитку ембріона. Але нову роботу «сконцентровано» на «середньостатистичній дієті», яка дуже поширена, зокрема, в таких країнах як Великобританія й США.
Дослідники порівняли дві групи матерів бабуїнів у Центрі досліджень приматів у Сан Антоніо.
Одній групі було дозволено їсти стільки, скільки вони хотіли протягом першої половини вагітності. Тим часом, друга група їла на 30% менше - рівень харчування, що дуже схожий на довільні дієти, які дозволяють собі майбутні мами.
Результати показали, що клітини не ділилися в необхідній кількості й не створювалися зв'язки між нейронами.
Недолік харчування втрутився в процес створення зв'язків у клітинах мозку зародків і змінив прояв сотень генів - більшість з яких залучаються до росту й розвитку клітин.
Медична спільнота сприйняла роботу неоднозначно. Одні науковці заявили про свою підтримку результатів дослідів і висловилися за просвітницьку роботу серед вагітних щодо шкоди дієт.
Інші ж науковці досить категорично заявили, що дане дослідження не має ніякого стосунку до людей.
«Усі дослідження на людях не показали, що помірна дієта в першій половині вагітності призводить до будь-яких проблем», - заявив консультант і спікер Королівського коледжу акушерства й гінекології доктор Патрік О'Брайен. - «Наші поради не змінилися - вагітні повинні їсти здорову й збалансовану їжу та не повинні зловживати дієтами, але й не можна допускати харчування «за двох».
За матеріалами Daily Mail