Операції з відмивання грошей у масштабах всієї планети останнім часом сягнули небаченого раніше розмаху. За оцінками Джерміна Брукса, виконавчого директора неурядової антикорупційної організації Transparency International, загальна сума, яка відмивається протягом року, — у межах від 500 млрд. до 1,5 трлн. доларів. Велика частина грошей, що йдуть у «прання», отримується в процесі торгівлі наркотиками. При цьому 70 відсотків усього опіуму надходить у продаж з Афганістану. Втім, експерти Transparency International й без будь-якої конкретної географічної прив’язки пов’язують у єдиний ланцюжок організовану злочинність, корупцію та тероризм.
Боротьба з практикою відмивання «брудних» грошей набула відчутного розмаху ще торік, коли помітні зусилля робилися як на міждержавному, так і на корпоративному рівні. Був оприлюднений список країн, чиє законодавство містило чимало лазівок для охочих влаштувати чергове «прання», і основні місця в цьому списку посіли Єгипет, Ізраїль, Лівія, Індонезія та Росія. При цьому в Афганістані, Ірані й Іраку взагалі не виявилося законів, які перешкоджають процесу відмивання грошей. А в Саудівській Аравії та Пакистані ці закони існували лише на папері. Країни—члени ОЕСР розробили велику програму, яка передбачає прийняття досить жорстких санкцій проти країн-порушниць, а також проти офшорів, звинувачених у відмиванні «брудних» грошей. Проте після односторонньої відмови адміністрації президента США Джорджа Буша брати участь у цій програмі процес трохи загальмувався.
Зате важливою стала інша угода, укладена представниками 11 найбільших транснаціональних банків. Вони добровільно взяли на себе зобов’язання про особисту відповідальність за кожного свого клієнта, що, з одного боку, дозволяло зберегти конфіденційність законних банківських операцій, а з другого — давало змогу відстежити «підозрілі» фінансові транзакції.
Як запевняють працівники ФБР, саме кваліфіковане відстеження таких «підозрілих» транзакцій і було б найефективнішим засобом запобігання вересневим терактам. Проте компетентним органам забракло свого часу і компетентності, і коштів.
Світ, змінившись після 11 вересня, потребує і нових законів. Справді, експерти ОЕСР уже підготували новий наступ на «брудні» гроші. Місцем спеціальної конференції, присвяченої заходам із припинення фінансових потоків, адресованих терористичним організаціям, визначено Вашингтон. Як з’ясувалося, на своїх помилках американці все-таки здатні вчитися. Зате законодавство, прийняте урядом Італії 3 жовтня цього року, істотно утруднює боротьбу з відмиванням «брудних» грошей і свідчить, що чужі помилки не дуже дошкуляють. Напередодні впровадження готівкового євро пригнічує той факт, що, на думку фахівців, це може ще більше полегшити життя фінансовим «пралям».
Як запевняють представники Transparency International, більшість операцій з відмивання грошей здійснюються при переказуванні грошей за кордон окремо взятої країни, тому зупинити ці брудні фінансові потоки можна лише міжнародними зусиллями.