КОРОЛІВСТВО КАЗОК СЕРЕД ЖЕРТВ РЕАЛЬНОЇ ТРАГЕДІЇ

Поділитися
Сьогодні з жалем доводиться констатувати, що атака зловмисників на «серце американської економіки», хоча й частково, та все ж досягла поставленої мети...

Сьогодні з жалем доводиться констатувати, що атака зловмисників на «серце американської економіки», хоча й частково, та все ж досягла поставленої мети. Ми далекі від думки, що найпотужнішу й ефективну економічну систему на планеті вдалося знищити. Проте жорстоке потрясіння і болісний шок зачепили практично всі сфери американського бізнесу. Під непрямим, але дуже потужним ударом опинився ще один американський символ — чарівний світ Волта Діснея.

Перший тиждень після поновлення торгів на фондових ринках Сполучених Штатів виявився найважчим в американській історії від часів Великої депресії. Навіть під час пам’ятного краху ринку американських акцій у жовтні 1987 року біль не був такий гострий. Тоді лише за тиждень після сумно відомого «чорного понеділка» 19 жовтня, коли промисловий індекс Доу-Джонса за один день впав майже на чверть своєї вартості, ринкам удалося досить швидко одужати й поповнити майже половину втрат: до моменту закриття торгів у п’ятницю вони становили 13,2%. Цього разу «старий Доу» за п’ять торгових сесій «схуд» на 1380 пунктів — абсолютний рекорд за всю історію його існування. Це майже 14,3% від його колишньої значущості, отже у відсотковому співвідношенні втрата тьмяніє лише перед липневою далекого 1933 року.

Загальні втрати капіталізації фондового ринку становили близько 1,2 трлн. доларів. Цю суму можна порівняти з річним ВВП більшості країн «великої сімки», узятих окремо. Останніми днями ринкам удалося трохи стабілізуватися, проте, на думку абсолютної більшості експертів, робити далекосяжні висновки про початок нового підйому поки що зарано.

Обвал — ще один жорстокий удар по менталітету величезної кількості приватних американських інвесторів, які відгукнулися на патріотичні заклики підтримати своїми покупками національні фондові ринки. Лавини продажів із боку інституціональних власників фондових активів просто-таки змели з арени торгів хоча й численні, та набагато слабкіше екіпіровані ряди покупців. За період із 17 по 21 вересня були побиті всі рекорди оборотності фондових ринків. Найбільша зафіксована угода, обсягом у 2 млрд. доларів, здалася, на перший погляд, дещо дивною та загадковою, викликавши цілу лавину чуток і домислів. Замовлення надійшло від сім’ї техаських фінансових магнатів Бесс, відомої до останнього часу як один з найзаможніших і могутніх фінансових кланів світу. На продаж були виставлені акції корпорації Walt Disney, що є, у свою чергу, одним із найвідоміших операторів світової індустрії розваг і давно вже значиться в списку символів американського способу життя. Проданий пакет становить близько 6% нинішньої ринкової вартості компанії. Піти на це Бессам довелося для того, щоб покрити величезні збитки, понесені ними на ринку high-tech. І так далеко не кращі для Walt Disney Company часи після 11 вересня перетворилися на справжній кошмар.

Хоч би якою стійкою була хвалена сила американського духу, громадяни США, та й не тільки, тепер менш охочіше відвідуватимуть багатолюдні місця, особливо великі торговельні та розважальні центри. У нинішні важкі для нації дні чимало пересічних громадян вважають попросту неетичним витрачатися на розважальні заходи. Та й із вітрин самих діснеївських магазинів зникли яскраві та барвисті рекламні буклети й транспаранти. Їх замінили гігантські постери з висловом легендарного засновника майбутнього гігантського холдингу: «Завтра буде краще доти, поки Америка берегтиме ідеали свободи та процвітання». Проте для самої компанії це саме «завтра» може цілком виявитися зовсім не кращим...

Walt Disney Company має величезні інвестиції в готельний бізнес і найзнаменітіші у світі розважальні парки, мережі теле-, радіо-, і кабельного мовлення, роздрібну торгівлю. Цим сегментам ринку нині доводиться особливо сутужно. Осиротіли гігантські парки діснеївських атракціонів, мріями про відвідування яких живуть сотні мільйонів дітей, та й їхніх батьків, на всій планеті. Багаторазово скоротилася закупівля ефірного часу на розміщення реклами в медіамережах, які належать Walt Disney Company. У сховищах вкриваються пилом сотні тисяч копій фільму «Великі неприємності», на який робилися ставки, як на бомбу на ринку кіно- і відеопродукції. Стрічку заборонено до реалізації, оскільки її сюжет містить іншу бомбу — вона закладена у валізу, яка знаходиться на борту літака.

Ринкова вартість корпорації вже цього року скоротилася майже на 40%. Проблеми, що розпочалися ще до трагедії, тепер різко загострилися. А після того, як клан Бессів пішов із числа акціонерів, розпочалися навіть розмови про можливе її швидке поглинання конкурентами. У терміновому порядку були емітовані нові боргові зобов’язання на суму 1 млрд. доларів, більша частина яких, за чутками, піде на викуп частки, проданої Бессами. Тим часом борги компанії зросли до 16 млрд. доларів — це більше, ніж будь-коли в її історії.

Понад половину виручки Walt Disney Company припадає на сфери, пов’язані з подорожами, включаючи тематичні парки й круїзи, та рекламою. Ці дві частини бізнесу холдингу потерпають сьогодні найбільше. Відповідний показник у AOL Time Warner становить, для порівняння, 25%.

Туризм навіть важливіший для рентабельності компанії. Проте по всій країні та за її межами він схожий на птаха, якому раптом підрізали крила й тепер він, намагаючись злетіти, відчуває жахливий і поки що непереборний біль. Досить пристойна кількість невеличких туристичних агентств і бюро змушені були припинити свою діяльність через практично повну відсутність замовлень. Готелі, круїзні лінії та курорти нині пропонують просто феноменальні знижки, щоб повернути клієнтів — здебільшого від 20 до 40% звичайної вартості. У боротьбі за місце на ринку на другий план відступило навіть поняття прибутковості. У Лас-Вегасі, приміром, трьохсотдоларові апартаменти можна нині зняти за 99 «зелених» на добу. Що поробиш, адже близько 40% кімнат у залитих феєрверками неонових вогнів готелях, традиційно заповнених на 90%, сьогодні порожні.

Дуже схожа ситуація й у Діснея. Зараз спішно розробляються нові методи безпеки в діснеївських парках, хоча про це й не особливо поширюються, щоб не перелякати пересічних американців можливістю нових терактів.

Перспективи рекламного бізнесу, на частку якого припадає близько чверті всього доходу холдингу, теж не радують. За оцінками аналітиків із Morgan Stanley, замість очікуваного цього року двовідсоткового зростання доходи від реклами в чотирьох найбільших китів медіаіндустрії країни скоротяться на 3—5%. Нереалізований ефірний час зараз витрачається Діснеєм на рекламу власних товарів і послуг.

Єдина світла пляма — це потенційне збільшення попиту на фільми для домашнього перегляду. Тим паче, що в дітища одного із найзнаменитіших і успішних режисерів і кінопродюсерів Америки, який донині рекордсмен за кількістю отриманих Оскарів, є в активі чимало нев’янучих блокбастерів, які користуються незмінним попитом вже в кількох поколінь американців. Проте набивати й перенасичувати ринок новими копіями «Попелюшки», «Пінноккіо» чи «Аліси в країні чудес» компанія не може — вони попросту почнуть «з’їдати» одне одного, втрачаючи популярність. Виробництво ж нових фільмів було серйозно урізано ще з початку року, на тлі різкого погіршення ринкової кон’юнктури.

Що й казати, біда не приходить одна. Та, з іншого боку, справжні лідери бізнесу, які претендують на місце серед національних символів, повинні вміти виживати у важкі й кризові часи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі