Відповідно до оптимістичного прогнозу представництва Міжнародного валютного фонду в Києві, сукупний державний борг України за десять років може знизитися з 30 до 20% ВВП, за песимістичним — зрости до 40% і більше.
Про це повідомив старший постійний представник МВФ в Україні Лоренцо Фільюолі під час II Щорічного східноєвропейського ризик-менеджмент форуму—2003, що відбувся в Києві 4—6 листопада.
Серед чинників ризику, здатних негативно вплинути на цей показник, він, зокрема, назвав пенсійну реформу, у рамках якої може виникнути дефіцит коштів при переході з солідарної системи на систему накопичувальних пенсійних рахунків. Крім того, на першому етапі додаткові витрати бюджету може спричинити і зближення України з Європейським Союзом. У зв’язку зі складною епідеміологічною ситуацією в країні можуть значно зрости витрати на охорону здоров’я. Ще одним чинником ризику пан Фільюолі назвав те, що дві третини держборгу деноміновані в іноземних валютах, тому при зміні їхнього курсу до гривні зміниться і співвідношення держборгу до ВВП.
Викликає побоювання, за словами Л.Фільюолі, і швидке зростання обсягу кредитування комерційними банками. Поки в Україні триває економічне зростання, це позитивна тенденція, проте якщо через певні зовнішні потрясіння економічне зростання сповільниться, великі обсяги кредитів можуть призвести до проблем у банківській системі й лягти додатковим тягарем на бюджет країни.
Прямий державний і гарантований борг України в січні–вересні зменшився на 30,1 млн. дол. (0,21%) — до 14,171 млрд. дол.
При цьому прямий державний і гарантований зовнішній борг зріс на 139,2 млн. дол. (1,4%), а внутрішній — скоротився на 907,7 млн. грн. (4,2%), до 20,479 млрд. грн.
У третьому кварталі держборг знизився на 463,7 млн. дол., або на 3,2%.
Відповідно до держбюджету на нинішній рік граничний розмір прямого державного внутрішнього боргу України на 31 грудня 2003 року встановлено в розмірі 14931,091 млн. грн. і 1317,121 млн. дол., граничний розмір прямого державного зовнішнього боргу — у сумі, еквівалентній 8700,97 млн. дол.