Політика подальшого зниження облікової ставки Національним банком України, на якій наполягає уряд, може виявитися не лише недоцільною, а й небезпечною. Таку думку висловив в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна» голова ради НБУ Анатолій Гальчинський.
Необхідно враховувати, відзначив А.Гальчинський, що подальше стимулювання виробництва за надмірної пропозиції товарів може призвести до небезпечного «перегріву» економіки: «У такій ситуації стане неможливим запобігти істотному падінню темпів економічного зростання, яке може відбутися вже в найближчій перспективі — протягом другого півріччя майбутнього року — і перерости в економічну кризу».
Крім цього, ситуація істотно ускладнюється на тлі невтішних прогнозів світової економічної кон’юнктури. «За класичними канонами у таких умовах уряд і Національний банк повинні піклуватися про стримування енергії росту», — переконаний А.Гальчинський.
НБУ з 9 серпня знизив облікову ставку з 19 до 17% річних. Це було четверте з початку року зниження: 10 березня — із 27 до 25%, 7 квітня — із 25 до 21%, 11 червня — із 21 до 19%.
Дефляція в липні становила 1,7%, а всього за підсумками семи місяців зафіксовано інфляцію в розмірі 3,5%. Водночас середньозважена ставка кредитування клієнтів комерційними банками протягом року не опускалася нижче 30% річних.