В банківській системі України зосереджено понад 2,2 трлн грн депозитів юридичних і фізичних осіб, а вільні ліквідні кошти банків становлять майже 1 трлн грн. Однак перерозподіл цих коштів на цілі підтримки економічного розвитку чи фінансування фіскального дефіциту залишається вкрай слабким, пише у своєму матеріалі для ZN.UA «Гроші для перемоги. Чи є альтернативи?» колишній голова Ради Національного банку України Богдан Данилишин.
Експерт вказує, що станом на 1 грудня 2023 року видані банками кредити становили лише 1 трлн грн, що номінально на 1,2% нижче рівня початку року Якщо брати до уваги кредити для бізнесу, то мова йде про 751 млрд грн і мінус 2,8% відповідно.
І хоча впродовж останніх місяців спостерігалося деяке пожвавлення рівня кредитування: +40 млрд грн кредитного портфеля за липень-листопад, але приріст депозитів за цей же період був майже втричі більшим – 107 млрд грн.
«Загаломмультиплікатор грошової масиперебуває на рівні нижче 2,0, що характеризує критично низький рівень фінансового посередництва в економіці. Для порівняння, за підсумками 2022 року грошовий мультиплікатор США становив 4,0, Польщі — 3,2, Грузії — 3,3», - зазначає Данилишин.
Він додає, що можна констатувати, що діяльність банків як фінансових посередників економіки не сприяє ефективному перерозподілу внутрішніх заощаджень на цілі інвестиційного розвитку країни.
Зазначимо, що голова НБУ Андрій Пишний заявив про існування «плану Б» на випадок, якщо Захід не дасть Україні донорської підтримки у необхідних обсягах. При цьому в НБУ усе ж вірять, що допомога від міжнародних партнерів буде.