Укрексімбанк: у дамки з першого ходу

Поділитися
Минулого тижня ринок єврооблігацій України поповнився новим емітентом. ВАТ «Державний експортно-імпортний банк України» (Укрексімбанк) розмістив на європейських ринках п’ятирічні облігації на 150 млн...

Минулого тижня ринок єврооблігацій України поповнився новим емітентом. ВАТ «Державний експортно-імпортний банк України» (Укрексімбанк) розмістив на європейських ринках п’ятирічні облігації на 150 млн. дол.

Оскільки Укрексімбанк — один із двох банків у країні зі стовідсотково державним капіталом, то розміщення, тим більше напередодні виборів, було приречене стати знаковим. Фактично міжнародний ринок оцінював не лише бізнес самої фінансової установи, а й стан вітчизняної економіки. Про це і розповів нам голова правління ВАТ «Державний експортно-імпортний банк України» Олександр СОРОКІН:

— Результат вийшов цілком позитивним. Після триденної презентації облігацій у провідних європейських фінансових центрах (Лондоні, Цюріху, Відні, Франкфурті-на-Майні і Мюнхені) всі облігації було викуплено за фіксованою ставкою 7,75%. Це найнижча в історії України ставка розміщення облігацій на такий строк корпоративним емітентом. Більше того, на третій, останній, день презентації попит на цінні папери банку всемеро перевищив пропозицію.

У результаті 40% (майже на 60 млн. дол.) єврооблігацій Укрексімбанку придбали британські інвестори, 22% (33 млн.) — швейцарські і на суму до 30 млн. дол. — покупці з країн Азії. До 10% єврооблігацій припали на частку німецьких і австрійських інвесторів, а інші 8% — у представників інших країн Євросоюзу.

Слід підкреслити, що інтерес до наших паперів проявили не лише інвестиційні фонди, котрі придбали 56% випуску, а й обережніші покупці: приватні інвестори (29%) і банки (15%). Все це підтверджує зростання рівня довіри як до емітента, так і до країни, яку він представляє.

Успішність минулого розміщення підтвердила і пропозиція організаторів випуску — американського банку UBS і німецького Dresdner Kleinwort Wasserstein: якщо Укрексімбанк побажає, можна провести дорозміщення єврооблігацій на 100 млн. дол.

Зараз керівництво банку вивчає таку можливість. Протягом року у нас буде час подумати.

Кошти від розміщення облігацій (а це близько 800 млн. грн.) банк планує направити на кредитування експортерів і виробників імпортозамісної продукції. Що означає більш як півмільярда гривень недорогих кредитів для економіки.

Випуск став і своєрідним результатом багаторічної роботи з виведення банку на сучасний рівень. Так, було отримано два рейтинги від міжнародних агентств — Fitch Ratings та Moody’s. При цьому їх «оцінки» (відповідно B+ і Ba2) виявилися найвищими серед українських банків.

Більше того, рейтинг від Moody’s створив прецедент на нашому ринку. Він перевищив суверенний рейтинг держави Україна для облігацій в іноземній валюті.

А ще ж навесні, коли Укрексімбанк почав реалізацію проекту з виходу на зовнішні ринки капіталів, міжнародні експерти в звіті зазначали, що його рейтинг обмежується лише відповідним рейтингом України і надалі залежатиме від кредитного рейтингу країни. Виявилося, що принаймні одне з агентств вважало можливим перевищити цю планку. У принципі, це означає, що незабаром відбудеться підвищення і рейтингу країни.

Цікаво, що в обгрунтуванні рейтингу серед чинників, які посилюють позицію банку, зазначається його важлива роль в українській економіці. Як позитив враховано й серпневе рішення Кабінету міністрів про збільшення статутного фонду на 80 млн. гривень, що підвищує рівень платоспроможності банку. Причому в даному разі йдеться в основному про направлення державою на ці цілі отриманого банком прибутку (тільки за останні півтора року він склав 62,3 млн. грн.)

На 1 липня ц.р. чисті активи Укрексімбанку досягли 4,52 млрд. гривень (850 млн. дол.). Кредитний портфель наприкінці першого півріччя становив 3,19 млрд. грн.

Очевидно, керівництву було досить приємно прочитати як про позитивний сигнал для інвесторів, що рейтинг Moody’s враховує зростання рівня депозитів Укрексімбанку, поетапне поліпшення його фінансових результатів і компетентне керівництво. Загалом же, ще навесні при підготуванні тодішніх рейтингів відзначалася «стійка робота протягом останніх чотирьох років, а також підвищення якості активів».

З іншого боку, спочивати на лаврах явно не доведеться. За всієї успішності розміщення, рейтинг України (а отже, і банку) не дуже високий і за міжнародною класифікацією відноситься до спекулятивного. Тож ще працювати і працювати... Чим у банку і займаються. Так, недавно один із грандів світового банківсько-фінансового сектора — банк JP Мorgan Chase — визнав «Укрексім» найкращим серед своїх банків-кореспондентів у всьому світі за якістю розрахунків у доларах США. Таку оцінку було дано на основі статистичного аналізу потоків, здійснених більш ніж 6000 банків-кореспондентів JP Мorgan. Олександр Сорокін зазначив, що нагорода приємна сама по собі, але в даному разі банк виявився переможцем четвертий рік поспіль. За будь-якими стандартами — дуже непогано...

Зараз у роботі — черговий міжнародний проект. У американського Ексімбанку планується залучити до 50 млн. дол. Кошти підуть на фінансування проектів у малому та середньому бізнесі. Життя триває.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі