У банківській сфері назріває переділ ринку кредитування

Поділитися
Труднощі з капіталізацією у найбільших банків України призводять до переділу ринку кредитування, розповів журналістам президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко...

Труднощі з капіталізацією у найбільших банків України призводять до переділу ринку кредитування, розповів журналістам президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

За його словами, усі найбільші банки країни мають низький показник нормативу адекватності капіталу, а шість із них близькі до невиконання цього нормативу. Така ситуація не тільки призводить до зниження темпів приросту обсягів кредитування, а й змушує клієнтів цих банків переходити на кредитне обслуговування в середні та невеликі банки, у яких показник адекватності капіталу істотно перевищує граничне значення, установлене Нацбанком України на рівні 10%.

«Темпи кредитування української економіки іншими банками (невеликими. — ІФ) у 1,25 разу вищі, ніж у цих банків. У середніх банків і тих, що йдуть за ними, є можливість серйозно рвонути... Нас це тішить, оскільки це означає, що в банківській системі існує конкуренція», — сказав О.Сугоняко.

При цьому він зазначив, що темпи зростання капіталу банків від початку 2004 року практично подвоїлися, однак, на думку президента АУБ, цього недостатньо. О.Сугоняко відзначив, що вони можуть бути ще вищими, якщо парламент підтримає низку законодавчих ініціатив, зокрема про легалізацію капіталу.

Говорячи в цілому про те, що спостерігається зниження темпів зростання кредитування банками (їхні кредитні вкладення в економіку України від початку року зросли на 28%, а за аналогічний період минулого року — на 47,8%), президент АУБ сказав, що це пов’язано зі зростанням доходів у багатьох галузях економіки, що дозволяє підприємствам знижувати обсяги залучених кредитів для поповнення оборотних коштів.

У цілому, згідно з його оцінкою, на 48% проблема зниження темпів приросту кредитування пов’язана з низькою капіталізацією банків, на 52% — зі зростанням залишків коштів на рахунках уряду та підвищенням норми обов’язкових резервів.

Коментуючи значне зниження темпів зростання обсягу депозитів, О.Сугоняко зазначив, що на цю динаміку також уплинуло досягнення великими банками граничного розміру нормативу адекватності капіталу. Крім того, позначилися також зменшення ставок депозитів з огляду на зростання інфляційних чекань, політична нестабільність, зростаюча конкуренція між банками, інвестиційними фондами та страховими компаніями, а також намір уряду ввести оподаткування доходів від депозитів фізосіб на рівні 5% від 1 січня 2005 року.

Як повідомлялося, кредитні вкладення комерційних банків в економіку України від початку року зросли на 28% і до 22 жовтня становили 87,1 млрд. грн. При цьому вкладення в національній валюті збільшилися на 28,1% — до 50,9 млрд. грн.

Середня відсоткова ставка по кредитах, наданих реальному сектору економіки в національній валюті, знизилася на 0,7 п.п. — до 17% річних, а у валюті зросла на 1,5 п.п. — до 12,7% річних.

Депозити фізичних осіб в Україні зросли від початку року на 38,3% і 22 жовтня становили 45 млрд. грн., у тому числі в гривні — на 41,6%, до 26,8 млрд. грн., депозити юридичних осіб — на 38,6%, до 41,1 млрд., у тому числі в гривні — на 35,3%, до 31,4 млрд.

Середня відсоткова ставка по депозитах у гривні від початку року скоротилася на 1,3 п.п. — до 6,7%, в іноземній валюті — на 1,6 п.п., до 5,3%.

Регулятивний капітал українських банків за дев’ять місяців збільшився на 27,1% порівняно з початком 2004 року (на 1 жовтня 2003 року — на 14,1%) і до 1 жовтня становив 16876 млн. грн., у тому числі статутний капітал — 10159,7 млн. грн. Балансовий капітал банків від початку року зріс на 26,2% (11,8%) — до 16253,3 млн. грн.

За станом на жовтень в Україні діють 159 банків. При цьому на десятку найбільших припадає близько половини активів банківської системи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі