СВЯТО ПОДАТКОПАТОЛОГІЇ

Поділитися
Те, чого з гикавкою і заїканням чекали платники податків України, поки що відкладається. Нагадаємо...

Те, чого з гикавкою і заїканням чекали платники податків України, поки що відкладається. Нагадаємо: з 1 квітня нинішнього року постановою Кабінету міністрів на підставі указу Президента планувалося запровадити ПДВ-рахунки, або, послуговуючись «бюрократо-канцеляритом», «окремі поточні і реєстраційні рахунки платників ПДВ». Новаторів від податкотворчості не зупинило навіть те, що ні Президент своїми указами, ні тим паче Кабмін своїми постановами вже давно не мають ніякого права змінювати закони, зокрема податкові. А податкові норми взагалі можна змінювати не менш як за один рік до набрання ними чинності!

Постанова № 359 де-факто змінює низку положень закону про ПДВ, що робить його протизаконним. Запроваджується певна модифікація вже призабутої «картотеки». Змінюються зміст і «принцип дії» таких понять податкового законодавства, як «податковий період» і «гранична дата оплати зобов’язань щодо податку за звітний податковий період». Про небезпеку незаконного заморожування коштів на ПДВ-рахунках уже йшлося…

Тепер запровадження новації відклали до 1 травня. Проміняли, виходить, день сміху на День солідарності трудящих. Але кілька днів країна билася в істериці, гарячково відкриваючи рахунки, які поки що, а можливо, і взагалі нікому не потрібні.

Далі йтиметься про те, як розгорталася підготовка до цього світлого свята українських платників податків у філії одного з найбільших українських банків.

Середа, 24 березня. Офіційний рупор уряду «Урядовий кур’єр» нарешті опублікував постанову. До набрання нею чинності залишається шість робочих (банківських) днів. Сьогодні в банку ще ніхто нічого конкретного сказати не міг.

Четвер, 25 березня. Залишається п’ять днів. Банківські клерки у повному невіданні.

П’ятниця, 26 березня, ранок. Ще ніхто нічого не знає. Залишається чотири з половиною банківських дні.

П’ятниця, 26-те, близько полудня. Розпочалося! З’явилася інформація, що надійшла команда відкривати ПДВ-рахунки. Легкий шелест у банківських рядах переростає в бурю. (Пам’ятаєте, у М.Горького: «Буря, скоро гряне буря»! Буревісники, правда, не літали — погода була нельотною.) Клієнти атакують відділ з відкриття рахунків. З’ясовуються цікаві речі.

Рахунки в нашій країні «автоматично» відкрити не можна, бо це — протизаконно. Відповідно до чинних норм, клієнт зобов’язаний подати в банк заяву з проханням відкрити додатковий рахунок, яким формально є ПДВ-рахунок. Далі банк, піднявши особисту справу клієнта, перевіряє зразок підпису на картці, наявність у справі довідки з податкової інспекції про взяття на податковий облік тощо. Відкривається рахунок. Усе це триває цілісінький день. Лише наступного робочого дня банк видає клієнтам на руки повідомлення про відкриття рахунку, яке, за законом, клієнт зобов’язаний надати в податкову протягом трьох (!) робочих днів, причому один день — день подачі заяви й відкриття рахунку — уже минув, тобто залишилося лише два дні. Інакше клієнтові загрожує, як мінімум, адміністративний штраф.

Взаємини клієнтів і банківських службовців загострюються. Клієнти йдуть до начальства, начальство прикидається, що в нього важлива нарада, й ховається.

Попутно з’ясовується: банк, буцімто, не чекаючи заяв клієнтів, таки відкрив рахунки в комп’ютерах автоматично, чим порушив закон, а всією цією процедурою лише легітимізує своє порушення. Але виявляється, що «ліві», незаконно відкриті рахунки заведено не на всіх платників ПДВ. Приміром, на приватних підприємців їх не відкривали взагалі, хоча чимало хто з них — платники ПДВ, про що в банківській справі є копія свідоцтва платника ПДВ.

Понеділок, 29 березня. Залишилося три дні. Вдалося подати заяву на відкриття рахунку. Повідомлення пообіцяли видати завтра. Істерика в банку наростає. Хто встиг подати заяви в п’ятницю, стають щасливими власниками повідомлень про відкриття ПДВ-рахунку. Такі, зневажливо позираючи на натовп у черзі, гордо простують у податкові інспекції, приводячи в рух цей ідіотський спектакль. Відомий Ежен Іонеско зі своїм театром абсурду давиться від заздрощів.

Вівторок, 30 березня, 12.00. Залишилося півтора дня. Нарешті повідомлення на руках! Тим часом вдалося почути, що деякі банки за відкриття ПДВ-рахунків ще й гроші з клієнтів беруть! Але розбиратися в цьому ніколи. Швидше! У податкову!.. Карету мені, каре... пардон, таксі, таксі!..

У канцелярії податкової інспекції, слава Богу, повідомлення прийняли швидко. Але! Корінець повідомлення, який після відмітки в податковій платник зобов’язаний повернути в банк, податкова пообіцяла видати аж на четвертий робочий день після дня здачі з 15.00 у кімнаті № 238! Добре, хоч не в №6! Напевно, перевіряють правдивість наданого повідомлення з «мокрою» печаткою банку. А то раптом клієнт банку ввійде в злочинну змову з якоюсь операціоністкою, і вона за коробку цукерок або гламур «від Троєщинського ринку» виготовить «липовий» папірець...

Таким чином, уся процедура «автоматичного» відкриття ПДВ-рахунку триває, мінімум, шість робочих днів при попутному вітрі й масі витрачених нервів та часу!

Вівторок, 30 березня, 19.30, канал «1+1», ТСН. На телеекрані — віце-прем’єр М.Азаров. За кадром бадьорий голос телеведучого каже, що запровадження ПДВ-рахунків пропонується перенести з 1 квітня — дня дурня — на 1травня. Повний атас! Скільки в масштабах країни було витрачено часу, нервів, праці тощо для термінового відкриття рахунків, які з 1 квітня не знадобляться! (Далі йдуть кілька сторінок нецензурної лексики, якої, зі зрозумілих причин, тут не наводимо.)

Середа, 31 березня. Автор не вважає себе фахівцем у макроекономіці, проте набереться нахабності поділитися деякими «думками з приводу», які осінили його під час описаних гастролей. Проблему ПДВ вища владна верхівка України спочатку сама вигадала, а потім усі ці роки поглиблювала. Злочинне повернення «липового» ПДВ, половина економіки в «тіні», звідки ніяких податків не одержиш, зокрема й ПДВ... Усе це відомі банальності. У «нормальних» країнах ПДВ — це податок на внутрішнє споживання. У нас він реально виродився в податок на виробництво, що вбиває споживання, — це в країні, де споживання і так мізерне, оскільки народ бідний, як церковна миша! Який ПДВ, коли немає його джерела — людського рівня споживання!

Запровадження ПДВ-рахунків начебто перенесли. Можливо, у влади вистачить розуму більше не смішити людей — не запроваджувати їх узагалі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі