Курортний бізнес Криму змушують знову ховатися в тінь. Спрощену систему оподаткування суб’єктів підприємницької діяльності, засновану на застосуванні спеціальних патентів і на яку багато в чому спиралися кримські турфірми й пансіонати, скасовано Верховною Радою України. Нагадаємо — парламент ухвалив поправки до Закону «Про Державний бюджет України на 2003 рік», що набули сили з 6 червня 2003 року. Проти цього непродуманого рішення виступила ВР Криму. Її спікер Борис Дейч навіть назвав цей акт «справжньою економічною диверсією», а підприємці автономії заявили про готовність почати серію акцій протесту...
Страшним виявилося не стільки саме несподіване скасування системи спецпатентів, яку в Криму широко застосовували в курортних видах діяльності і постійно домагалися її розширення. Трагічним є скасування її саме в середині року, коли вже почався курортний сезон, а багато підприємців лише розгорнули свою роботу, придбавши патенти у податкової. У зв’язку з цим Верховна Рада Криму прийняла звернення до парламенту й Кабінету міністрів України, яке ініціювали всі профільні депутатські комісії, а також Спілка промисловців, підприємців і аграріїв Криму. У ньому говориться, що це рішення «не лише порушує досягнуту стабільність в оподаткуванні цього пріоритетного для АРК сектора економіки і сприяє його тінізації, але значною мірою ущемляє інтереси багатьох територіальних громад в автономії, оскільки доходи їхніх місцевих бюджетів більш аніж на чверть були сформовані за рахунок надходжень від реалізації спецпатентів». Як показали розрахунки, реально через їхнє скасування Крим може втратити від 9 до 12 мільйонів гривень бюджетних доходів. Крім того, глава бюджетної комісії Андрій Пріпутніков пояснив, що платники акцизу і ПДВ у Криму стали активно користуватися різноманітними схемами «оптимізації» податків, що дозволяють знизити їхні суми на 25—40 відсотків. Наприклад, консолідовано сплачують великі суми податків в інших регіонах країни кримські відділення «Укрзалізниці», «Укртелекому», «Укрпошти», філії та дирекції найбільших банків, фірм «Кока-Кола», «Макдональдс», оператори мобільного зв’язку й інші. Наприклад, перереєстрацію в столиці затіяла сьогодні фірма «Союз-Віктан», яка сплачувала в Криму 80 відсотків акцизу, і з нею з автономії «йдуть» 130 мільйонів гривень. На цьому тлі втрата ще й курортних доходів від спецпатентів буде рівносильна фінансовому колапсу автономії. За словами мера Ялти Сергія Брайка, спецпатент формує до 7 відсотків доходів міського бюджету, і в результаті його скасування лише Ялта нинішнього року може втратити до 5 мільйонів гривень. Тому Верховна Рада Криму просила Київ, по-перше, знайти спосіб компенсувати випадання доходів від утрати горілочного акцизу, по-друге, розтягнути скасування спецпатентів на 2—3 роки.
Особливо рішуче налаштовані кримські підприємці. Представники громадської колегії об’єднань підприємців Ялти, Євпаторії, Феодосії й інших курортних міст заявили на спеціальній прес-конференції в Сімферополі, що коли до 1 липня Верховна Рада України не змінить своє рішення про скасування спеціального торгового патенту, вони розпочнуть серію акцій непокори. Зокрема, мітинги протесту вже готуються на 1 липня в Ялті. За словами голови громадського об’єднання підприємців Ялти Світлани Ромашкіної, скасування цього виду спрощеного оподаткування зачепило інтереси більш як 500 суб’єктів підприємницької діяльності в Ялті, що купували близько 2 тисяч спецпатентів. У Євпаторії власниками спецпатентів є 680 підприємців-фізосіб, у Феодосії — 820 (це не рахуючи осіб юридичних!). Частина підприємців опинилася в ситуації, коли, переказавши в бюджет гроші за спецпатент до кінця курортного сезону (а це 2,5—4,5 тисячі гривень на місяць), вони не змогли одержати в податковій саме свідоцтво платника, адже зміни набрали сили з 6 червня. Сплачені гроші податкова також не повертає. «Ми показуємо свої обороти, бо хочемо працювати в рамках закону — і раптом у нас забирають таку можливість. Підприємцю залишається тільки піти в тінь», — обурилися підприємці Ялти.
Як повідомило Кримське агентство новин, глава об’єднання платників податків «Західний Крим» Олександр Джулай на прес-конференції в Сімферополі наголосив, що, на його думку, ухвалені Верховною Радою зміни в закони посередині фінансового року порушують ряд інших законів: ст.3 Закону «Про систему оподаткування», де встановлено принцип незмінності податків і зборів, їхніх ставок і пільг протягом бюджетного року; ст. 27. п.2 Бюджетного кодексу України — про незмінність протягом звітного року всіх законів, що впливають на бюджетну систему; і сам Закон України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», де встановлюється, що експеримент із оподаткування (у тому числі спецпатент) не може бути припинений до закінчення бюджетного року.
На думку Світлани Ромашкіної, оформлення всіх процедур переходу зі спрощеної на загальну систему оподаткування займе в кращому разі місяць, протягом якого діяльність значного числа підприємців у курортних регіонах буде паралізована — і це в розпал курортного сезону! Зокрема, казала вона, потрібна купівля, реєстрація та ліцензування касового апарата, реєстрація в податковій як платника ПДВ, інвентаризація товарних залишків і сплата ПДВ за них, наймання кваліфікованого бухгалтера, переукладання договорів із постачальниками товарів і комунальних послуг.
За даними Мінфіну Криму, зведений бюджет АРК одержує від спецпатенту 32 мільйони гривень, із них 13 мільйонів — бюджети міст і районів. Як стверджують ялтинські підприємці, основна перевага спеціального торгового патенту перед іншими спрощеними методами оподаткування, попри високі ставки — це право торгувати підакцизною продукцією. Єдиний податок і торговий патент такої переваги не дають. Тому власникам численних торгових точок і закладів громадського харчування у курортних регіонах доведеться переходити на звичайну громіздку систему оподаткування. При цьому, за даними Андрія Пріпутнікова, середнє навантаження щодо сплати податків на одного підприємця за наявності спецпатента складає на місяць 5,1—5,2 тисячі гривень, а за єдиного податку — 1,5 тисячі, за торгового патенту — 1,4 тисячі. Як бачимо, саме спецпатент — найвигідніша для держави форма спрощеного оподаткування.
Ось як прокоментував події голова Державної податкової адміністрації в АРК Сергій Ляшенко: «У перспективі подальшого розвитку держави, має бути єдиний ринковий механізм для всіх суб’єктів господарювання», — підкреслював на засіданні. Запровадження спецпатенту, за його твердженням, наприклад, призвело до того, що «бізнес почав ділитися на суб’єктів спецпатенту, і фінансові потоки були перетягнуті в цю галузь, нічого нового створено не було». Податкова адміністрація Криму, усупереч рішенню Верховної Ради автономії, підтримує скасування спецпатенту, оскільки він використовується в схемах мінімізації оподаткування. Сергій Ляшенко сказав також, що і система єдиного податку надалі точно так само «буде або різко трансформуватися, або вливатися в якусь із існуючих систем оподаткування». Він порекомендував підприємцям уже зараз «зважити всі за і проти» і вибрати інший спосіб сплати податків. Єдине, що пообіцяв підприємцям Сергій Ляшенко, то це те, що «Державна податкова адміністрація в АРК у липні не планує оперативних перевірок суб’єктів підприємницької діяльності, що працюють за скасованим спеціальним торговим патентом, до отримання офіційних роз’яснень від Кабінету міністрів України та ДПАУ, а перевірятиме їх лише на наявність (акцизних) марок нового зразка». Крім того, додав глава кримської податкової, заяви платників спецпатенту про перехід на іншу систему оподаткування й оформлення супутніх документів податківці розглядатимуть «без черг і в зручний для підприємців час». Він сказав, що податкова адміністрація хоча і підтримує скасування спецпатенту, однак вважає, що «у законі має бути прописаний перехідний період». На його думку, запровадження нової норми закону має бути припинено.
Однак галас у Криму здійняли такий, що голова комітету ВР із питань бюджету України Петро Порошенко терміново вилетів в автономію. У Ялті за участі підприємців, представників ВР і уряду Криму він провів «круглий стіл» з питань реформування податкової системи. На жаль, кримських підприємців він не обрадував. За його інформацією, реформа податкового законодавства у варіанті Кабінету міністрів України передбачає повне скасування спрощеної системи оподаткування.
Щоправда, Петро Порошенко пообіцяв, що бюджетний комітет ВР підготує й узгодить у Кабінеті міністрів України проект змін у Закон про держбюджет України на 2003 рік, у якому термін скасування дії спеціального торгового патенту буде перенесений із 1 липня нинішнього року на 1 січня 2004-го. «Введення в дію нової норми закону має бути припинене, щоб суб’єкти підприємницької діяльності встигнули взяти касові апарати, підготувати бухгалтерів, визначитися з касовими залишками, вхідним і вихідним ПДВ. Вихід буде знайдено, підприємці один на один із цією проблемою не залишаться», — сказав Петро Порошенко.
Депутат пообіцяв також компенсацію фінансових утрат, яких зазнає кримський бюджет у результаті переходу в Київ юридичної адреси компанії «Союз-Віктан». «Я не беруся стверджувати про конкретну суму, але глибоко переконаний, що скорочення дохідної бази бюджету Криму, що ставить під загрозу виконання соціальних функцій, обов’язково має бути враховане в держбюджеті. Це однозначно передбачає збільшення дотації кримському бюджету», — сказав Порошенко. За його словами, відповідні зміни в держбюджет його комітет у терміновому порядку підготує й узгодить у Кабінеті міністрів України і наступного тижня внесе відповідний законопроект у Верховну Раду з тим, щоб необхідні зміни були прийняті до закриття весняної сесії українського парламенту. За рахунок яких коштів буде сформована ця дотація — Порошенко не уточнив...