Україні потрібно повністю відмовитися від українських стандартів бухгалтерського обліку і в 2012 році перейти на міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ), без яких не можливо мати уявлення про прибуток підприємства і його капітал, заявив екс-заступник міністра фінансів, доктор економічних наук Олександр Савченко у статті для «Дзеркала тижня».
«МСФЗ — це свіже повітря для бізнесу та інвестицій, тому слід негайно почати підготовку до їх впровадження у 2012 році», — наголосив він.
Савченко, зокрема, зазначив, що якщо розрахувати податок на прибуток за міжнародними стандартами, то він в Україні буде значно більшим, ніж 25%, — за оцінками багатьох експертів, він становитиме біля 35%. Тому перш ніж зменшувати або збільшувати податки, їх потрібно навчитися правильно рахувати, підкреслив він.
За його словами, зокрема, в банківській системі бухгалтерський облік на 99% відповідає міжнародним стандартам, проте формування резервів і досі рахується за «доморощеними стандартами», що веде до неадекватної оцінки прибутків і капіталу банків. Як приклад Савченко навів ситуацію з банком, який мав капітал у понад 100 млн гривень і постійний прибуток, але після аудиту за міжнародними стандартами виявилося, що капітал банку є від’ємним. Невдовзі цей банк збанкротував.
«Саме це стало головним чинником різкого збільшення збитків та банкрутства банків під час кризи в Україні», — зазначив він.
На думку Савченка, спрощення у веденні обліку для малих і середніх підприємств також має відбуватися відповідно до законодавства Євросоюзу. При цьому він переконаний, що самостійний податковий облік слід не наближувати до бухгалтерського, а взагалі його ліквідувати.
«У країні має бути один облік — за міжнародними стандартами, а податкові розрахунки мають базуватися виключно на бухгалтерському обліку та звітності, за достовірність яких слід ввести таку само відповідальність, як за податкові декларації», — підкреслив експерт.
Докладніше читайте у статті Олександра Савченка «Макроекономічна політика — слабка ланка реформ» у свіжому номері «ДТ».