Про легкі гроші й тяжкі наслідки

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Про легкі гроші й тяжкі наслідки © depositphotos/twistah
Як працюють фінансові піраміди та чи потрібен окремий закон, який їх забороняє

Економіка України переживає тяжкі часи. Всесвітній карантин призупинив економічну діяльність і нашої країни на декілька місяців. Малий, середній, великий бізнеси та держава відчули цей «удар». Саме тому, через кризу і падіння рівня життя українці шукають додаткові шляхи заробітків. Довірливість одних і бажання отримати «легкі гроші» інших підводять їх до ризику стати жертвами звичайних фінансових пірамід, кількість яких в Україні знову почала зростати.

Що ж таке ця фінансова піраміда та чим вона відрізняється від роботи інвестиційних фондів?

Основними рисами фінансової піраміди є зазвичай відсутність дозвільної документації на ведення фінансової діяльності й дохідність, що значно переважає ринкову. Реальний заробіток від такої схеми отримують її творець і перші вкладники, інші — залишаються ні з чим. Середня тривалість функціонування піраміди — до двох років, і що пізніше вкладати в неї гроші, то менше шансів їх повернути.

Схема дії типової фінансової піраміди відносно проста: засновник залучає перших клієнтів, обіцяючи їм високі прибутки за умови вкладення певної суми коштів. На першому етапі виплата відсотків відбувається коштом самого засновника, а вкладників усіляко стимулюють (відсотками, бонусами) залучати інших у цю сумнівну схему. Залучені кошти нових вкладників ідуть на виплату зобов’язань засновникам. Виключним джерелом доходу фінансової піраміди є кошти нових учасників, і схема діє доти, доки вони з’являються.

За часів незалежності України громадяни нашої країни вже не раз «вклепувалися» в цю напасть. Можна вимовити чи написати три літери — МММ — і багато людей скажуть, що знають, про що йдеться. А йдеться про, можливо, першу фінансову піраміду, поширену на пострадянському просторі. За різними даними, кількість ошуканих вкладників цієї піраміди сягнула 20 млн на загальну суму 5 млрд дол.

Насправді ж кількість фінансових пірамід і, відповідно, кількість ошуканих постійно зростає, а піраміди продовжують свою діяльність, і наразі багато з них переїхали в інтернет-простір.

Основною відмінністю фінансової піраміди від реального сектору бізнесу є джерело (походження) виплати доходу. Якщо сума виплат доходу стабільно перевищує розмір додаткової вартості, яку забезпечує цей бізнес, то цей проєкт є пірамідою.

Проблема фінансових пірамід є глибшою, ніж виманювання злочинним шляхом кількох тисяч гривень у чесного громадянина.

Функціонування ринку фінансових послуг є важливою складовою розвитку національної економіки України, оскільки саме на ньому відбуваються процеси збору фінансових ресурсів і перетворення їх на інвестиційні джерела розвитку реального сектору економіки. Тобто гроші, які б могли піти на фінансування й розвиток нового бізнесу, який, у свою чергу, надав би нові робочі місця, наповнював український бюджет, осідають у кишенях шахраїв.

Саме тому потрібно включатися у боротьбу з шахраями на законодавчому рівні та покласти край фінансовим пірамідам ще на самому початку їх створення.

Так, в українському законодавстві немає прямої заборони на діяльність такого виду.

Законопроєкт, який передбачає пряму заборону на функціонування фінансових пірамід і запровадження, зокрема, й кримінальної відповідальності за їх організацію, наразі чекає на розгляд в українському парламенті. Так, відповідний законопроєкт № 3479 зареєстровано у Верховній Раді. Основною метою цього закону є: виявлення ознак шахрайства ще на етапі створення фінансової піраміди, боротьба з фінансовими пірамідами та координація правоохоронних органів.

Саме тому ухвалення Закону «Про заборону фінансових пірамід» є правильним першим кроком.

Україна — не перша країна, яка стикнулася з проблемою такого роду.

Наприклад, у США ведеться жорстка боротьба з фінансовими пірамідами.

Там вона відбувається радше не на законодавчому рівні, а на рівні штатів. Однак ця схема має свої переваги. Раз на кілька років генпрокуратура США оголошує план, за яким ведеться переслідування шахраїв. Останнім із найуспішніших таких заходів була операція «Підірвана довіра». Внаслідок операції під слідством опинилося понад 500 осіб. Потерпілими від їхніх дій уважаються близько 120 тис. американців.

Уряд Канади не відстає у боротьбі з фінансовими пірамідами.

У Канаді ухвалено «Акт про конкуренцію», який є законом, спрямованим на боротьбу з фінансовими пірамідами. У разі невиконання вимог цього закону учасників МLМ буде звинувачено у шахрайстві, а також оштрафовано на суму 200 тис. канадських доларів або позбавлено волі строком на рік, а за наявності в діяльності ознак фінансової піраміди строк тюремного ув'язнення може бути до п'яти років.

Український уряд може вчитися на помилках і перемогах інших держав, адже проблема — та сама. Шахраї вигадують нові способи видурювання грошей, однак їх уже давно виявили й розкрили у багатьох розвинених країнах.

Аби поліпшити ситуацію щодо фінансових пірамід, потрібно якомога швидше внести відповідні зміни до законодавства, надати фінансовій піраміді чітке визначення й намагатися блокувати їх іще в момент створення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі