2001 року податкові органи проведуть 47400 планових фіскальних перевірок. Таким чином, ревізори відвідають лише десяту частину підприємницьких структур. Крім того, вже відомо, у двері якого підприємства і якого саме місяця стукатимуть інспектори. Ці дані містить Національний план комплексних документальних перевірок, що вже узгоджений усіма перевіряючими відомствами (ДПА, Держказначейство, Держмитлужба, КРУ, Пенсійний фонд). Однак радіти передчасно. По-перше, план відвідин фірми може бути в будь-який момент відкоригований. По-друге, податківцям не заборонено здійснювати й позапланові перевірки, якщо вони отримають дані про ті чи ті порушення. Таких даних, зрозуміло, було б бажання, можна «наотримувати» у будь-якій кількості і в потрібний час. Між іншим, проведення перевірок — справа досить вигідна, якщо так можна висловитися. 2000 року завдяки тому, що співробітники ДПА відвідали підприємців, до бюджету було донараховано аж 1 мільярд 300 мільйонів гривень.
Втім, загальна кількість перевірок рік у рік падає. Це явище має кілька причин, і підвищення фіскальної дисципліни — не остання з них. На прес-конференцію, де був презентований Національний план перевірок, запросили кілька десятків журналістів, проте самого плану чомусь не показали.
— Це дуже об’ємний документ, тисячі сторінок, — каже заступник глави Державної податкової адміністрації Ігор Кальниченко. — Ми постійно вимагали й вимагатимемо від усіх місцевих податкових органів: усі планові перевірки проводити виключно відповідно до плану!
Національний план перевірок готується в Україні вже третій рік. Підставою для його впровадження став указ Президента «Про деякі заходи з дерегуляції підприємницької діяльності», що був підписаний ще в 1998-му. У поточному році, за словами Кальниченка, змінені принципи контрольно-перевірочної роботи. Приміром, концентруються зусилля на крупних платниках, «донорських» галузях, а ось малому й середньому бізнесу, навпаки, уваги буде приділятися менше. Крім того, для перевірки вибираються лише ті фірми, які проводять ризиковані чи не зовсім прозорі (звісно ж, за критеріями податкової) операції. Приміром, якщо підприємство різко знизило обсяги перерахувань до бюджету або частіше за інших вимагає повернути ПДВ... Щоправда, якщо якийсь підприємець раптом захоче довідатися, чи будуть його перевіряти, такої інформації йому ніхто не дасть. Заступник глави податкового відомства пояснив: мовляв, підприємці є хитрі — працюватимуть-працюватимуть, «забуваючи» платити в бюджет, а перед самою перевіркою зачинять лавочку і змиються. Виняток зроблено лише для засобів масової інформації. Податківці обіцяють, що буде опублікований список тих газет, телеканалів, радіостанцій та інформаційних агентств, до яких з візитами навідаються інспектори. До того ж за законністю перевірки ЗМІ може стежити й громадськість (у тому числі Спілка журналістів). Хоч це зовні видається й демократично, а все ж трохи дивно. Уявіть ситуацію: на канал «Інтер» разом із групою ревізорів приходить працівник конкуруючого каналу «1+1», придбавши перед тим собі посвідчення Спілки журналістів, і починає «перевірку» — вникне в бухгалтерські документи, вивчить профінансовані проекти, перегляне надходження від реклами? Напевно, керівництво «Інтеру» швидше погодилося б ще на одну перевірку, ніж пустило б до себе таку «громадськість».
І ще. Будь-яке видання можна «задушити» й не перевіряючи його. Приміром, переважна більшість газет — це збиткові підприємства, в яких і грошей немає, і майно не найдорожче. Що з такої газети візьмеш? Щоб перекрити журналістам кисень, досить влаштувати «шмон» засновникам ЗМІ. Нейтралізувати, так би мовити, економічну базу свободи слова.
На прес-конференції не уникнули накладок. Заступник глави податкової адміністрації сказав, що не знає кількості проведених планових і позапланових перевірок, такої статистики ніхто не веде, але через півгодини повідомив, що кількість позапланових перевірок 2000 року скоротилася, порівняно з 98-м, уп’ятеро. Отже, облік перевірок ведеться! Прес-секретар Віталій Лук’яненко на прохання журналістів оприлюднити план перевірок ЗМІ повідомив, що цей документ ще тільки готується й буде готовий днів через п’ять, а буквально через п’ять хвилин одна з підлеглих пана Кальниченка принесла цей план. Потім заступник Миколи Азарова сказав, що план перевірок ЗМІ прочитати присутнім не заборонено. Це зовсім не таємниця, тим більше що він ще не підписаний. Хоча відповідно до цього незатвердженого плану конкретні перевірки вже проводяться...