Пенсії у 2023-му: невтішні перспективи

ZN.UA Ексклюзив Опитування читачів
Поділитися
Пенсії у 2023-му: невтішні перспективи © Depositphotos / AndrewLozovyi
Бідність, нерівність та інші стандарти соцзахисту

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2022 рік» з 1 грудня 2022-го розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з 2027 грн підвищено на 66 грн. Відповідно, мінімальна пенсія з цієї дати становить 2093 грн, що в два з половиною рази менше за фактичний розмір прожиткового мінімуму. Як житимуть пенсіонери із цими виплатами весь наступний рік, на який підвищення взагалі не заплановані? Розказуємо.

Крім згаданого підвищення прожиткового мінімуму для непрацездатних, з 1 грудня 2022 року у непрацюючих пенсіонерів віком до 70 років, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та які мають страховий стаж: чоловіки — не менше 35 років, жінки — не менше 30 років, розмір мінімальної пенсійної виплати не може бути меншим за 2500 грн.

Проте основні соціальні показники та стандарти, такі як прожитковий мінімум, мінімальна зарплата та мінімальна пенсія і всі соціальні виплати, від них залежні, наступного року, згідно із Законом «Про Державний бюджет на 2023 рік», будуть фактично заморожені на рівні 2022 року, тобто мінімальна пенсія становитиме 2093 грн без змін до кінця 2023 року.

Отже, традиційного кількаразового протягом року підвищення прожиткового мінімуму і, відповідно, мінімальної пенсії та надбавок до пенсій наступного року не передбачено

Разом із тим уряд обіцяє провести індексацію пенсій у березні 2023 року. Попередньо йдеться про підвищення лише на 5% (2022 року пенсії проіндексували на 14%). Це при тому, що зростання споживчих цін наступного року очікується на рівні 28,0% після інфляції у 30% 2022-го. Це означає, що за два роки гривня втратить приблизно дві третини свої вартості при закладеному в держбюджет курсі 42,2 грн за долар у середньому за рік (НБУ прогнозує, що на кінець 2023 року курс зросте до 45,8 грн). Тож не треба бути фінансовим фахівцем, аби збагнути, що набір продуктів, який можна було купити на дві тисячі гривень на початку 2022-го, наприкінці 2023 року буде суттєво відрізнятися, і життя пенсіонерів стане значно гіршим, і сукупний попит від цієї не такої вже й нечисленної верстви населення — майже 11 мільйонів людей — відчутно просяде. Зрештою це матиме вплив і на зростання рівня бідності в країні, і на подальше падіння її економіки. Заощадити не вийде, споживчий попит — основний рушій виробництва товарів, якщо він скорочуватиметься, а він скорочуватиметься, то й бізнес працюватиме в пів сили, і податки платитимуться вполовину.

А для людей, які розраховують на житлові субсидії, є окрема невтішна новина. У державному бюджеті на 2023 рік на житлові субсидії передбачено 37,9 млрд грн, що на 9,2% менше, ніж 2022-го. Цього явно недостатньо з урахуванням того, що у 75% працюючих зменшилася зарплата, 5 мільйонів українців втратили робочі місця, а 7 мільйонів — стали внутрішніми переселенцями. Тож і тут збідніння зростатиме.

Слід звернути увагу, що з 1 грудня, всупереч чинному законодавству, Пенсійний фонд України додатково обтяжили непритаманними функціями, зокрема, крім виплати пенсій, ПФУ зобов’язаний призначати і виплачувати ті ж таки житлові субсидії та пільги. Крім того, з початку наступного року Пенсійний фонд повинен ще й виконувати функції соціального страхування: виплачувати декретні, лікарняні, відпускні та оплачувати санаторно-курортну реабілітацію…

З урахуванням того, що бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік передбачено у сумі 590,1 млрд грн, і з них майже половину (271,8 млрд) виділяють із державного бюджету, то виконання цих додаткових невластивих функцій, покладених на ПФУ, під питанням, а вчасні соціальні виплати — під загрозою!

Вийти на пенсію за віком у 60 років у 2023 році зможуть українці зі страховим стажем не менш як 30 років, ті ж, у кого стажу не вистачає, мусять допрацьовувати або докупити недостатній страховий стаж. У Пенсійному фонді вже заявили про продаж страхового стажу для отримання пенсії… Так, покупка одного місяця стажу коштуватиме 2948 грн. Придбати рік страхового стажу можна за 35 376 грн, два роки — за 70 752 грн, три роки — за 106 128 грн і так далі… Щоправда, навряд буде чимало охочих залишити робочі місця та вийти на пенсію раніше, зважаючи на ті пенсійні виплати, які можна буде отримати. Хіба що судді.

Попри війну і важку економічну ситуацію, судді в Україні — це привілейована каста пенсіонерів, яка не знає проблем, бо пенсії суддів (довічне грошове утримання) за рік злетіли до 95 тис. грн, що в кілька десятків разів більше за пенсію середньостатистичного українця. Лише за десять місяців поточного року, як ідеться у звітності ПФУ, розмір суддівських пенсій зріс приблизно на 7 тис. грн.

Середню суддівську пенсію у 95 139 грн отримує 3601 особа — судді на заслуженому відпочинку (у відставці). Їхня висока пенсія пояснюється не лише високими зарплатами. Річ у тім, що для суддів діють спеціальні привілейовані правила. Якщо звичайний українець отримує свою виплату за формулою, то для суддів усе ще діє окреме спецправило: вони отримують відсоток від зарплати чинного судді.

У формулі для простих українців для розрахунку беруть середню зарплату по країні за три роки, потім її множать на співвідношення власної зарплати до середньої, на стаж у роках та на 1%. Як результат, навіть за 35 років стажу та середньої зарплати можна претендувати на 35% від середньої зарплати за три роки (а вона нижча, ніж актуальна середня зарплата).

Суддя ж, який працював 35 років, може отримувати 90% зарплати чинного судді. Та й на цьому не все. Звичайні українці навіть із величезними зарплатами можуть отримати пенсію, розмір якої не перевищує 10 мінімальних. На поточний момент це 20 930 грн. Суддів це обмеження максимальних пенсій не стосується. Це до питання щодо справедливості пенсійного забезпечення в Україні…

Попри все, за словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, у 2023 році українці не залишаться без пенсій. Кабінет міністрів 2023 року планує покрити всі соціальні видатки, пов’язані із виплатою пенсій, допомоги внутрішньо переміщеним особам і людям з інвалідністю з допомогою партнерів України — США, Канади та Євросоюзу. Просто одні пенсіонери отримуватимуть копійки, а інші — довічне утримання.

Більше статей Андрія Павловського читайте за посиланням.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі