Національний банк модифікував правила переказу грошей за кордон фізичними особами. Новий порядок набув чинності з 13 лютого.
Відповідно до нових правил, фізична особа-резидент України може за наявності необхідних документів переказувати зі свого поточного рахунку в банку гроші за кордон без одержання індивідуальної ліцензії від НБУ в таких випадках:
— фізичним особам, котрі постійно чи тимчасово живуть за кордоном, — не більш як 300 дол. (тут і далі — або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті) без документів, які засвідчують родинні зв’язки (за старими правилами, без таких документів гроші перераховувати не дозволялося);
— для допомоги родичам, котрі постійно або тимчасово живуть за кордоном — не більш як 1000 дол. на місяць (за старими правилами, можна було пересилати до 500 дол. на місяць, але не більш як 4000 дол. на рік родичам-резидентам і не більш як 500 дол. на місяць і 2000 дол. на рік родичам-нерезидентам);
— для оплати видатків, пов’язаних зі смертю громадян за кордоном, на рахунки юридичних осіб-нерезидентів дозволяється перераховувати до 5000 дол. (за старими правилами, до 2000 дол., а також до 500 дол. безпосередньо родичам як допомогу на поховання);
— для оплати витрат судовим, арбітражним, слідчим, нотаріальним та іншим уповноваженим органам — на рахунки юридичних осіб дозволяється перераховувати до 5000 дол. І стільки ж — для оплати адвокатських послуг у разі порушення судових справ за кордоном, у яких позивачем або відповідачем є фізична особа — резидент України.
Для оплати лікування за кордоном — на рахунки іноземних медзакладів можна перерахувати до 20 тис. дол.; на оплату витрат, пов’язаних із зарахуванням фізичних осіб до іноземних навчальних закладів, — до 500 дол.; на оплату участі в міжнародних симпозіумах, семінарах, конференціях і т.д., що відбуваються за рубежем, — до 2000 дол.; витрат з придбання літератури й передплатних видань за кордоном — до 500 дол. на місяць.
Крім цього, нові правила дозволяють переказ валюти за межі України без відкриття поточного рахунку в сумі до 300 дол. за кожною з наступних позицій: на користь фізичних осіб, котрі постійно або тимчасово живуть за кордоном; для сплати податків за кордоном; як оплату витрат, пов’язаних із зарахуванням до іноземних навчальних закладів; оплати участі в конференціях, симпозіумах, на оплату за рубежем літератури й передплатних видань.