МВФ та Україна погодили на рівні персоналу програму фінансування на $15,6 млрд

Доповнено
Поділитися
МВФ та Україна погодили на рівні персоналу програму фінансування на $15,6 млрд © ГолосUA
Очікується, що програма буде розрахована на чотири роки.

Міжнародний валютний фонд та українська влада досягли угоди на рівні персоналу щодо нової програми "Механізм розширеного фінансування" на близько 15,6 мільярда доларів (з доступом до 11,6 млрд СПЗ), передбаченої на чотири роки, повідомила пресслужба Національного банку України.

Домовленість тепер має затвердити Рада директорів МВФ найближчими тижнями. Програма в межах угоди, як планується, буде спрямована на підтримку фіскальної, зовнішньої, цінової та фінансової стабільності України, а також на її поступове економічне післявоєнне відновлення й зростання на тлі вступу у Європейський Союз.

Через “надзвичайно високий рівень невизначеності” на тлі війни Росії проти нашої держави, фінансування планують реалізовувати в два етапи.

Спочатку зусилля зосереджуватимуть на зміцненні фіскальної, зовнішньої, цінової та фінансової стабільності через: 

  • розширення мобілізації надходжень;
  • відмову від випуску додаткових грошових знаків та чисте фінансування з внутрішнього боргового ринку;
  • підтримку фінансової стабільності в довгостроковій перспективі, у тому числі шляхом глибшої оцінки оздоровлення банківського сектору та подальшої підтримки незалежності НБУ.

Програма вимагатиме від нашої вдали і продовження реформ, зокрема внесення змін у законодавство, для зміцнення управлінських та антикорупційних засад. При цьому треба буде уникати заходів, які можуть призвести до зменшення податкових надходжень, зокрема пільг.

Перший етап триватиме рік-півтора й буде втілюватися на базі Моніторингової програми за участі Ради директорів МВФ.

Згодом увага Міжнародного валютного фонду та української влади має зміститися на більш масштабні реформи в нашій державі для закріплення макроекономічної стабільності, забезпечення відбудови країни, посилення її стійкості, а також швидкого й постійного економічного зростання.

"На цьому етапі Національний банк повернеться до рамки монетарної політики, що використовувалася до повномасштабного вторгнення і базувалася на плаваючому обмінному курсі та режимі таргетування інфляції за наявності необхідних передумов. Натомість фіскальна політика зосереджуватиметься на критично важливих структурних реформах, що мають забезпечити в середньостроковій перспективі належний рівень доходів за рахунок упровадження Національної стратегії доходів разом із реформуванням управління державними фінансами та інвестиціями з метою підтримання повоєнної відбудови. Посилення конкуренції на критично важливому ринку енергоносіїв і одночасне зменшення квазіфіскальних зобов’язань доповнять повоєнні зусилля з реалізації реформ", – пояснили в НБУ.

Очільник місії МВФ Гевін Грей розповів, що домовленість на рівні персоналу може допомогти з мобілізацією масштабного пільгового фінансування від міжнародних донорів і партнерів України на весь термін дії програми.

Розроблюючи потенційне фінансування, Міжнародний валютний фонд переглянув свою кредитну політику в умовах високої невизначеності.

На тлі підготовки програми там очікують поступового відновлення економіки нашої держави вже в наступні квартали після припинення атак РФ на українську енергетику, хоча не виключають і ризиків ескалації. Зважаючи на ймовірність різних сценаріїв, МВФ прогнозує зростання реального ВВП країни в 2023 році в межах від -3% до +1%.

Україні надзвичайно важлива співпраця з МВФ і, як завжди, не лише через гроші. Пункти із меморандумів з Фондом починали тут не одну реформу, а інституціональна підтримка дозволила знайти якісні рішення для багатьох проблем. Михайло Джус в статті "На старті нової програми з МВФ" аналізує, яким же є нинішній дороговказ від МВФ Україні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі