Сьогодні про криптовалюту чули всі. Підвищена увага до біткоїна та інших цифрових грошей, звісно ж, пов'язана з різким зростанням їхньої ціни останніми роками. На зростанні криптовалют заробляють величезні статки, лихоманка «майнінгу» й ажіотаж гри на криптовалютних біржах охоплює цілі країни та регіони.
Однак волатильність курсів віртуальних монет досі залишається дуже високою, що часом призводить до приголомшливих обвалів, втрати великих вкладень і розорення тисяч інвесторів-невдах. Тим часом мало хто знає, що на цьому молодому ще фінансовому ринку є способи заробляти хай і не захмарні капітали, а проте непогані відсотки, практично, без ризику їх втратити. Цифрові гроші теж мають працювати.
Кредити у криптовалюті
Один із найпростіших і найбезпечніших способів отримати прибуток на криптовалюті, придуманий цифровими фінансистами, — це P2P-кредитування. P2P розшифровується як peer-to-peer або person-to-person, що в перекладі означає «від людини до людини». Кредитори й позичальники реєструються на P2P-платформах і укладають там кредитні договори. Відмінність від банківських кредитів — у тому, що люди самі між собою домовляються про суму боргу, відсотки і терміни погашення.
На перший погляд, це може здатися ризикованою практикою, але насправді криптовалютне кредитування — чудовий інвестиційний варіант із найнижчим рівнем ризику, незалежно від ринкових умов. На переважній більшості таких платформ реалізовано вдосталь заходів безпеки, аби гарантувати повернення інвестицій із відсотками. Передусім — позичальники мають внести заставне забезпечення на суму, що значно перевищує вартість кредиту. Якщо позичальник не виплатить кредит вчасно, кредитору його автоматично поверне платформа. Для цього вона продасть частину застави на біржі.
Щоби заробити, необхідно внести на платформу гроші і в оголошенні вказати криптовалюту, річну ставку, термін виплати та іншу інформацію щодо кредиту, який ви готові надати. Якщо знайдуться охочі — ви почнете заробляти.
При цьому на P2P-майданчику можна створити пропозицію з кредитною ставкою до 30%, але 30% заробити не вийде. У середньому кредити дають зараз від 2 до 10% річних. Дохід дуже залежить від обраної криптовалюти й типу кредитної платформи. Платформи умовно поділяють на децентралізовані, централізовані та майданчики оголошень. На децентралізованій платформі кредит видає смарт-контракт. Сьогодні це найприбутковіші платформи. Мінімальна відсоткова ставка на таких платформах — 6% річних. На P2P-майданчиках оголошень кредити видають самі користувачі платформи. P2P-майданчик виступає лише як посередник між кредиторами та позичальниками. Він зберігає заставу й вирішує спори. Мінімальна відсоткова ставка в цьому випадку — 3% річних.
Є також централізовані платформи, які видають кредити з депозитів користувачів автоматично, щойно отримують заставу від позичальника. Такі позики називають миттєвими. Мінімальна відсоткова ставка — 6% річних. Саме централізовані платформи створили ще один спосіб отримувати пасивний прибуток — депозит у криптовалюті. Сьогодні власники криптовалютних депозитів на P2P-майданчиках отримують прибуток від 3 до 8% річних від внесеної суми. Якщо порівняти з банківськими валютними депозитами в Україні (нині середня ставка за депозитом на 12 місяців у доларах становить 1,22%), то це дуже навіть непогано. До того ж прибутку від можливого продовження зростання вартості криптомонет ніхто не скасовував.
Стейкінг криптовалюти
Більш екзотичним, але вже досить популярним способом заробити на криптовалюті є стейкінг. Буквально на очах він перетворився з відносно незрозумілої практики, доступної лише невеликому відсотку власників криптовалюти, на широко доступну функцію, представлену на більшості основних біржових платформ. Одна з причин зростання популярності стейкінгу — його непогана прибутковість. Багато криптовалют пропонують річний дохід понад 5%.
Стейкінг (staking) — це процес зберігання криптовалюти для отримання винагород за забезпечення працездатності блокчейна. Процес передбачає зберігання цифрових монет на біржовому рахунку й отримання винагороди, величина якої залежатиме від їх кількості.
Річ у тому, що сьогодні криптовалюти використовують два принципово різних алгоритми — Proof-or-Work (PoW) і Proof-of-Stake (PoS). Алгоритм PoW використовують біткоїн і низка криптовалют-першопрохідців. Алгоритм PoS популярніший у нових проєктах. У алгоритмі PoS формування блоку відбувається випадковим чином. У цьому його ключова відмінність від PoW, де майнери використовують для знаходження нового блоку апаратуру, що підбирає єдино правильне число (nonce). Відповідно, в алгоритмі PoW цифрові монети добувають шляхом дорогого й енерговитратного майнінгу, а в алгоритмі PoS достатньо просто залишати комп'ютер увімкненим із доступом до мережі — і вже мати на рахунку відповідні монети. Винагорода при цьому розподіляється залежно від кількості монет у гаманці. Отже, стейкінг, практично, можна порівняти з банківським депозитом під певний відсоток.
При технічному стейкінгу інвестори передають право управління власними активами третій стороні: наприклад, криптовалютній біржі як стейкінг-провайдеру, пулу валідаторів або гаманцю. Також існує стейкінг на біржах — альтернативний технічному.
Сьогодні працюють три види стейкінгу: фіксований, безстроковий і Defi-стейкінг. Фіксований стейкінг має точну фінальну дату завершення, яку клієнт установлює під час заморожування активів. Мінімальний період розблокування зазвичай становить добу. Якщо клієнт припинить стейкінг раніше, то не отримає жодного доходу.
Безстроковий стейкінг не має фіксованої дати закінчення, тобто відсотки нараховуються доти, доки покупець не оформить ордер на продаж або не виведе криптовалюту з біржі. Дохід починає накопичуватися через добу після запуску стейкінгу й виплачується зазвичай один раз на 30 днів.
Defi-стейкінг (децентралізований) — це спосіб надання фінансових послуг користувачам через смарт-контракти. Нинішні проєкти DeFi націлені на забезпечення вищого річного прибутку для певних валют. Біржа сама вкладає криптовалюту в найвигідніший, на її думку, проєкт. Однак для користувачів продуктів DeFi встановлено досить високий поріг величини вкладу. Найчастіше клієнт може поповнити депозит із допомогою будь-якої валюти або перерахувавши одну з доступних для стейкінгу монет із зовнішнього гаманця. Також будь-яку з монет можна придбати на біржі. Хоча простежується багато спільного із вкладами в банках, є й приємна відмінність: стейкінг монет не передбачає прихованих комісій та доплат за зберігання.
Сама ідея винагороди за зберігання стає дедалі популярнішою. Однак вона має низку обмежень: винагорода все-таки залежить від волатильності криптовалюти, і проєкт може закритися на початкових етапах. Зазвичай і стейкінг, і депозити в криптовалюті показують хороший результат для довгострокових вкладень у монети з високим потенціалом зростання і криптовалюти, які вже довели свою живучість.