Юрій ГУТОВ: «Мінмолодьспорту виділило понад 1,6 мільйона гривень федерації, що не має статусу національної»

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Юрій ГУТОВ: «Мінмолодьспорту виділило понад 1,6 мільйона гривень федерації, що не має статусу національної»
У соцмережах не вщухає суперечка щодо законності організації спортивної діяльності в сфері тхеквондо.

У соцмережах не вщухає суперечка щодо законності організації спортивної діяльності в сфері тхеквондо. Ображені спортсмени та їхні тренери пішли в суди та навіть створили альтернативну Федерації тхеквондо (ВТФ) України (ФТУ) власну Спілку тхеквондо України (СТУ). Більш того, їм вдалося довести в судовому порядку нелегітимність керівництва ФТУ та навіть позбавити цю федерацію статусу національної. А наразі СТУ виборює право стати національною, що дасть їй змогу проводити спортивні змагання за новими організаційними стандартами. Щоправда, стара система чинить опір. Навіть міністерські чиновники їй підіграють. Про це ділиться з читачами ZN.UA генеральний секретар СТУ Юрій Гутов.

— Юрію Михайловичу, чи можуть ваші спортсмени достойно представляти Україну на рейтингових змаганнях?

— Звичайно. Рівень їхньої підготовки достойний. Проте на заваді стоїть штучна монополія: всі права на проведення чемпіонатів є лише у Федерації тхеквондо (ВТФ) України. У зв'язку з цим більш як третина спортсменів (частина яких мають міжнародний досвід у змаганнях), провідних тренерів і суддів (у складі СТУ є судді міжнародної категорії першого, другого та третього класів) не мають права брати участь у чемпіонатах і Кубку України.

— Чому так?

— Бо вони не входять до складу федерації-монополіста. Хоча такий стан справ не відповідає ні моральним, ні міжнародним спортивним нормам, але це наша українська реальність.

З боку Спілки тхеквондо України мали місце спроби вирішити проблему шляхом переговорів. Так, у 2018 році СТУ, спираючись на домовленість між президентом СТУ і президентом ФТУ у присутності президента Національного олімпійського комітету (НОК) Сергія Бубки, двічі зверталася до офісу ФТУ з проханням оформити міжнародні ліцензії тренерам і спортсменам. Окрім того, 7 листопада 2018 року міністром молоді та спорту України було видане розпорядження №8691/4.1, яким наголошено про заборону законодавством будь-якої дискримінації при проведенні спортивних змагань. Але обидва звернення та розпорядження міністра були проігноровані ФТУ.

Враховуючи важливість міжнародних ліцензій для повноцінної спортивної діяльності та не вірячи в допомогу ні Мінмолодьспорту, ні НОК, частина тренерів і спортсменів були змушені повернутися до складу ФТУ. При цьому керівництво ФТУ примусило тренерів підписати документи, які зв’язали їм руки та закрили роти (ці документи публікувалися на сторінці ФТУ у Фейсбуці). За таке приниження їм видали міжнародні ліцензії.

Дійшло до того, що в більшості регіонів України замість відкритих чемпіонатів областей проводилися чемпіонати відокремлених підрозділів ФТУ, до яких не допускалися спортсмени інших організацій, тому що в регламентах були запроваджені обмеження щодо реєстрації на сайті ФТУ, що є автоматичним примушенням до вступу у федерацію.

Упродовж останніх шести років права більшості обласних федерацій системно порушувались, а самі федерації цілеспрямовано знищувалися через підміну їхньої діяльності відокремленими підрозділами ФТУ, на посади керівників яких не обираються, а призначаються особи, бажані для керівництва ФТУ.

Починаючи з 2001 року керівництво ФТУ постійно порушувало право на інформацію членів федерації, — їх лише усно ознайомлювали з рішеннями президії. Неодноразово президія ФТУ приймала рішення щодо оплати сертифікатів ФТУ, спортивних книжок і ліцензій ФТУ, без яких немає допуску до чемпіонатів і Кубку України, що фінансуються з держбюджету України. Людей, не згодних із незаконними поборами, виключали з ФТУ, їм затримували оформлення міжнародних сертифікатів і ліцензій, не зараховували до складу збірних команд України...

У зв’язку із системними виключеннями з ФТУ тренерів і спортсменів у червні 2016 року було проведено установчу конференцію та створено СТУ, яка на сьогодні має 19 відокремлених підрозділів у різних регіонах України.

— Аби бути допущеними до змагань, всі спортсмени повернулися до складу ФТУ?

— Не всі. Дехто з тренерів, відстоюючи інтереси своїх вихованців, звернувся до суду. В результаті рішенням Господарського суду м. Києва від 20 червня 2019 року у справі №910/4414/19, яке залишено в силі постановою Північного апеляційного господарського суду від 18 вересня 2019 року, визнано недійсним договір №10/5 від 27 лютого 2014 року (та додаткову угоду до нього №1 від 23 березня 2018-го) про співпрацю між Державною службою молоді та спорту України й ФТУ. Саме цей договір надав федерації виключне право представляти тхеквондо у Міжнародній федерації тхеквондо та на міжнародних змаганнях, а також виключне право на організацію та проведення офіційних міжнародних і національних змагань на території України.

У мотивувальній частині свого рішення суд узяв за основу та посилається на рішення Господарського суду Харківської області від 15 липня 2014 року у справі №922/1724/14, яким встановлено таке: повноваження керівництва ФТУ закінчилися ще в 2005 році та були відсутні в тому числі й на момент укладення договору про співпрацю з Державною службою молоді та спорту України.

Також судовими рішеннями ще в 2014–2017 роках встановлено прийняття ФТУ недійсних рішень у 2009, 2013, 2015 роках щодо виборів її президента, а також змін і доповнень до Статуту.

Саме ці недійсні рішення ФТУ були підставою для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців недостовірних відомостей, про які Мінмолодьспорту не могло не знати станом на дату розгляду цієї справи та прийняття рішення.

— Який остаточний результат цієї судової тяганини?

— На підставі наказу заступника міністра Мінмолодьспорту від 4 грудня 2019 року №5967 Громадська організація «Федерація тхеквондо (ВТФ) України» була позбавлена статусу національної спортивної федерації з виду спорту тхеквондо (ВТФ). Однією із підстав зазначено порушення керівництвом ФТУ умов договору про співпрацю.

— Кому дістався національний статус, що дає можливість укласти новий договір про співробітництво з Мінмолодьспорту і використовувати бюджетні кошти на спортивні заходи?

— Мінмолодьспорту оголосило конкурс на надання статусу національної федерації з тхеквондо (ВТФ). І самоправний президент ФТУ подав документи на цей конкурс, не звертаючи уваги на всі рішення судів.

Більш того, Мінмолодьспорту замість припинення фінансування продовжує витрачати державні кошти та затверджує регламенти чемпіонатів і Кубка України, подані ФТУ, в яких передбачено обмеження права участі спортсменам, які не мають індивідуального членства у ФТУ, оформлених сертифікатів і спортивних книжок ФТУ, що не відповідає вимогам нормативних актів у сфері спорту та грубо обмежує права спортсменів на участь у змаганнях через членство у федерації.

— Як таке могло статися, що Мінмолодьспорту в 2019 році позбавило ФТУ статусу національної, але продовжує її фінансувати? Про який обсяг коштів ідеться?

— У це важко повірити, але на підставі наказів заступника міністра молоді та спорту №6106 і 6126, обидва від 17 грудня 2019 року, було проведено відкритий Кубок України з тхеквондо (ВТФ) з пумсе та відкритий командний чемпіонат України з тхеквондо (ВТФ). Хоча з моменту набрання судовими рішеннями законної сили та видачі наказу Мінмолодьспорту про позбавлення ФТУ статусу національної міністерство не мало права виділяти ФТУ кошти з державного бюджету на проведення спортивних змагань.

Більш того, Мінмолодьспорту всупереч законодавству повторно включило ФТУ до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів України на 2020 рік та виділило цій федерації фінансування з держбюджету в сумі 1,659 мільйона гривень. Зазначене підтверджується Єдиним календарним планом фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів України на 2020 рік, затвердженим наказом Мінмолодьспорту 27 грудня 2019 року №6171 (у редакції наказу від 14 травня 2020 року №58).

Хочеться сподіватися, що нинішнє керівництво Мінмолодьспорту не сприятиме подальшій злочинній діяльності з розтрачання державних коштів, зокрема, зважаючи на те, що ДБР уже проводить досудове розслідування на підставі відповідної заяви.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі