Як, попри війну, стати пенсіонером, не навідуючись до Пенсійного фонду

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися

Для значної частини українців виживати, перебуваючи на так званому заслуженому відпочинку, ще той квест. І якщо у мирний час хоч якось вдавалося зводити кінці з кінцями, то у воєнний — надзвичайно складно. Проблеми виникають не лише через невеликий розмір виплат, а нерідко й унаслідок труднощів з їхнім отриманням.

На шляху від СНД…

Пенсійне забезпечення в Україні визначається не лише чинним вітчизняним законодавством, але й міжнародними угодами. І першою з них стала Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 1992 року, яку підписали 13 колишніх республік СРСР.

Згідно з цією угодою держави-підписанти оформляли пенсії та фінансували їх за своїм законодавством для людей, які проживали на їхній території. При цьому враховували трудовий стаж, набутий на території будь-якої із зазначених держав. Це стосувалося й зарплат для обчислення пенсії.

Проте з плином часу багато що змінилося у законодавстві створених на руїнах колишнього СРСР країн. До того ж у червні минулого року Росія в односторонньому порядку вийшла з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення.

У листопаді 2022-го український уряд також ухвалив рішення про вихід нашої країні з вищезгаданої угоди.

Підвищення пенсій: у депутатів та чиновників значно зросли виплати
Підвищення пенсій: у депутатів та чиновників значно зросли виплати

Натомість у червні 2023 року Кабмін підтримав комплексну законодавчу ініціативу Міністерства соцполітики щодо пропорційного обчислення страхового стажу людям, які працювали за межами країни. Зокрема, в рамках цієї ініціативи врегульовано виплати пенсій громадянам, які проживають на тимчасово окупованих територіях або у період тимчасової окупації виїхали на підконтрольну територію, а також тим, які тимчасово проживають за межами України.

Для громадян із ТОТ передбачено, що українська пенсії виплачуються за умови неодержання російської пенсії. Та оскільки обмін інформацією між Україною та РФ наразі неможливий, пропонується запровадити декларативний принцип. Поновлення та виплати пенсій здійснюватимуться на підставі заяви, в якій людина має повідомити про неодержання пенсії від агресора.

Що ж до українців, які знайшли прихисток за кордоном, то пенсії виплачуватимуться на поточні рахунки, відкриті в банках України. При цьому таким людям потрібно буде до 31 грудня кожного року проходити фізичну ідентифікацію.

Втім, лякатися не треба, адже така процедура може відбуватися віддалено. Є два способи, якими це можна зробити: а) з допомогою «Дія.Підпис» («Дія ID») в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг ПФУ; б) посвідчення місця проживання консульською посадовою особою.

…і до далекого зарубіжжя

Україна вже почала підписувати двосторонні «пенсійні» договори не лише з країнами близького зарубіжжя (з Грузією 1995 року, Азербайджаном, Молдовою 1996-го, з Латвією 1999-го, Литвою 2002-го, Естонією 2012 року), а й далекого. На сайті ПФУ на чотирьох сторінках перелічені міжнародні угоди про пенсійне забезпечення зі змінами чи у новій редакції.

Ось, приміром, кілька положень з Угоди між Україною та Естонією у сфері соціального забезпечення. Якщо право на пенсію виникає на підставі законодавства однієї сторони без урахування страхового стажу, набутого на підставі законодавства іншої сторони, то сторона призначає пенсію тільки за страховий стаж, набутий на підставі свого законодавства, незалежно від проживання майбутнього пенсіонера на території якоїсь зі сторін.

У разі підсумовування страхового стажу при призначенні пенсії враховується той, що набутий відповідно до законодавства кожної із сторін, за умови, що інша сторона не виплачує пенсії за той самий стаж. Тобто кожна з країн нараховує і виплачує пенсію на підставі фактичного страхового стажу, набутого на її території.

Скасована доплата: деякі пенсіонери не отримають додаткові кошти
Скасована доплата: деякі пенсіонери не отримають додаткові кошти

Є в України договори і з державами Західної Європи. Так, договір з Іспанією підписано у березні 1998 року, з Португалією — у березні 2012-го. Обидва документи передбачають пропорційний принцип обчислення пенсій, який полягає в тому, що кожна зі сторін сплачує за страховий стаж, набутий виключно на її території.

Приміром, згідно з іспанським законодавством українці, які там легально працевлаштовані чи самозайняті, користуються тими ж правами, що й місцеві працівники. Тобто можуть отримувати іспанську пенсію. Проте слід мати на увазі, що там пенсійний вік значно вищий.

Скажімо, торік, щоб подати заяву на отримання пенсії, потрібно було досягнути віку 66 років і 2 місяці (згідно з реформою встановлено поступове збільшення віку виходу на пенсію під час перехідного періоду з 2013-го по 2027 рік з 65 до 67 років). Стаж для отримання повної державної пенсії — 37 років і 6 місяців. Мінімальний стаж (15 років) дає право на виплату 50% пенсії.

Важливо зазначити, що для громадян, які в Україні не набули достатнього страхового стажу, необхідного для призначення того чи іншого виду пенсії згідно з українським законодавством, може бути врахований стаж, набутий на території Іспанії або Португалії, за умови його підтвердження компетентними органами цих країн.

Якщо угода не підписана

Зовсім інша ситуація, коли з країною, в якій тимчасово проживає майбутній пенсіонер, немає угоди про співробітництво в галузі пенсійного забезпечення. Претендувати на пенсію на умовах, описаних вище, ця людина не може. Але якщо особа є громадянином України, а в її закордонному паспорті немає відмітки про постійне місце проживання, то вона має право отримувати пенсію на батьківщині, навіть якщо тимчасово проживає в іншій державі.

Мінімальна пенсія: чи буде її підвищення
Мінімальна пенсія: чи буде її підвищення

У разі виїзду на постійне місце проживання за кордон у країну, з якою не укладено угоди про співробітництво у галузі пенсійного забезпечення, виплати в Україні припиняться. Перед від’їздом особа має звернутися до управління ПФУ за місцем проживання з відповідною заявою та відміткою в закордонному паспорті. Їй нарахують пенсію за шість місяців наперед і знімуть з реєстраційного обліку. Якщо ж згодом вона повернеться в Україну й відновить громадянство, відновляться і пенсійні виплати.

Пенсії за кордоном

Майже пів мільйона українських пенсіонерів через війну тимчасово переїхали в інші країни. Виплата пенсій їм здійснюється незалежно від місця реєстрації та перебування протягом дії воєнного стану, а також протягом місяця після його скасування без додаткових звернень і надання підтверджуючих документів.

Спочатку це було можливо тільки в тому випадку, якщо до війни пенсіонери отримували ці виплати через установи банків. Вони могли вільно користуватися за кордоном банківськими картками українських банків. Проте ті, хто користувався послугами АТ «Укрпошта», мали змінити спосіб отримання пенсій.

Для цього не потрібно йти у відділення: відкрити рахунок можна в онлайн-режимі, пройшовши відеоідентифікацію. А також подати заявку про зміну способу отримання пенсії через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду. Для цього треба зайти в особистий кабінет з допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП).

Згідно з постановою від 18 квітня 2023 року №328 «Про внесення змін до постанов КМУ від 30 серпня 1999 р. №1596 і від 26 лютого 2022 р. №162» для тих осіб, які тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця і яким треба відновити виплати, припинені в період воєнного стану, це можна зробити за їхніми заявами, надісланими поштою, в порядку, визначеному правлінням ПФУ.

Окрім того, біженці за кордоном, які в Україні отримували пенсію у готівковій формі, можуть отримувати її міжнародними переказами через АТ «Укрпошта» (за наявності у нього технічної можливості здійснювати переказ коштів до країни перебування).

Пенсійне посвідчення: як відновити втрачений документ
Пенсійне посвідчення: як відновити втрачений документ

Що ж до тих українців, які через війну виїхали за межі своєї держави і там досягли пенсійного віку, то вони можуть оформити пенсію та отримувати виплати, перебуваючи за кордоном. Через те, що далеко не кожен має можливість повернутися додому для оформлення документів, уряд розробив механізм дистанційного оформлення пенсійних виплат.

Зробити це можна через вебпортал електронних послуг ПФУ. Там є покрокова інструкція. Але увійти до особистого кабінету можна лише з допомогою кваліфікованого електронного підпису. Далі знову діяти покроково аж до підписання заяви з допомогою КЕП і відправлення до ПФУ натисканням відповідної кнопки. Про стан обробки заяви та ухвалене рішення щодо призначення пенсії Фонд повідомить в обраний клієнтом спосіб.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі