Якщо перед підвищенням офіційного курсу гривні в липні 2022 року розрив між ним і готівковим сягав 28%, а на піку готівкового курсу у вересні - 16+%, то зараз ця різниця вже менш ніж 2%. Як можна пояснити таку динаміку, прокоментував старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай.
"Пропозиція валюти помітно перевищує попит. Саме на готівковому ринку, який, нагадаю, зараз відмежований від міжбанку", - назвав експерт одну з причин.
Також, на його думку, дану тенденція підтримує:
- Зменшення попиту на готівкову валюту у населення через можливість купити безготівкову з подальшим розміщенням на депозит. Депозити у валюті ростуть динамічно.
- Відсутність емісії гривні ще з кінця минулого року.
- Збільшення пропозиції через сезонний продаж валюти аграріями, які готувалися до посівної, і потребували гривневої готівки.
- Свіже щомісячне опитування НБУ (Індекс очікувань ділової активності) показує ріст позитивних очікувань у бізнесу. В торгівлі 38% очікують збільшення товарообігу, лише 17% - зниження. В промисловості 32% очікують приросту замовлень, 18% - зменшення. Відповідно, очікуючи зростання, підприємці також можуть продавати валюту для поповнення оборотного капіталу. І тіньова частина бізнесу робить це на готівковому ринку.
- Дотримання комерційними банками норм фінмоніторингу щодо всього "фінтеху" (компаній, що використовують фінансові технології, - ред.).
Останній пункт, за словами Юрія Гайдая, це результат "переконливої розмови" керівництва НБУ з керівниками комерційних банків.
"Припускаю, хоча не маю доказів, що завзяте дотримання норм фінмоніторингу під страхом страшних біблійних кар теж істотно і позитивно вплинуло як на безготівку (продаж валюти НБУ у березні зменшився на 32%, до "всього" $1,67 млрд), так і на готівковий ринок — зменшивши попит тіньового бізнесу на торби з валютою", - зазначив експерт.